Akcesoria dachowe i system rynnowy udały się na... 99%
Akcesoria dachowe i system rynnowy udały się na... 99%
Na ogrodowej połaci dachu śnieg niekiedy wyłamuje fragmenty koszy i rynny, a spadając na ziemię niszczy rośliny. U mnie elementy miedziane nie są gotowe, tylko obrabiane ręcznie i dekarz musiał je naprawiać dwa razy - mówi Jola, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2006 r.
Sposób odprowadzenia wody z dachu - z rur spustowych bezpośrednio na grunt, albo przez pełne rury na trawnik.
Akcesoria dachowe: gąsiory, dachówki brzegowe i wentylacyjne, kominki wentylacyjne, stopnie kominiarskie, ozdobne szpice i lew na kalenicy.
Deszczówkę odprowadza się z rur spustowych wprost na grunt, albo rurami pod posadzką tarasu.
Decyzja: dach był trudny do pokrycia ze względu na wole oka na obu połaciach. Starałam się go wykończyć najlepszymi materiałami i rękoma doświadczonych dekarzy. Wolałam raz wydać większe pieniądze by uniknąć późniejszych kosztownych napraw. Wybrałam ceramiczną karpiówkę i miedziany rynny. Nie chciałam, żeby kominiarze chodzili po pokojach, więc na frontowej połaci zaplanowałam "ścieżkę" do dwóch kominów. Na stopnie kominiarskie mogą wejść z drabiny przystawionej do dachu.
Zadbałam, żeby dekarze od razu zamontowali akcesoria, np. elementy wentylacyjne, a także piorunochron i ozdoby. Kalenicę domu oraz wolno stojącego garażu udekorowałam szpicami, dach altany grillowej - figurką lwa. Takie upiększenie spodobało mi się podczas podróży po Niemczech. Zamierzam wykorzystywać deszczówkę do podlewania ogrodu, więc dekarze założyli, w dwóch rurach spustowych, łapacze wody.
Stopnie kominiarskie dekarze poprowadzili do obu kominów.
Na kalenicy altany grillowej "przysiadł" lew.
Akcesoria dachowe i system rynnowy - rady i przestrogi:
Akcesoria dachowe i system rynnowy udały się na... 99%. Łapaczy wody dotąd nie wykorzystuję, bo nie kupiłam zbiorników na deszczówkę w postaci dębowych beczek. Z łapacza na garażu niekiedy zbieram wodę do wiadra, ale to prowizoryczne rozwiązanie i daleko mu do zaplanowanego. Na ogrodowej połaci dachu śnieg niekiedy wyłamuje fragmenty koszy i rynny, a spadając na ziemię niszczy rośliny. U mnie elementy miedziane nie są gotowe, tylko obrabiane ręcznie i dekarz musiał je naprawiać dwa razy. Aby temu zaradzić, zamierzam w tym roku dodać płotki przy koszach i wejściu do domu.
Dwa razy w roku sumiennie czyszczę kosze i rynny. Zaobserwowałam, że jeśli zrobię to wczesną jesienią, do zimy zbiera się w nich jeszcze dużo resztek z drzew. Jeśli natomiast wykonam czyszczenie w grudniu, brudu jest mniej i rynny są drożne przez całą zimę. Wiosną tego roku pierwszy raz musiałam rozebrać rurę spustową przy frontowym tarasie. Rozkręcenie i złożenie obejm i rury, wyjęcie zatoru z liści, trwało 10 min. Dekarze nie zaproponowali mi siatek ochronnych, zapewne z powodu brzóz rosnących w ogrodzie.
Koszty akcesoriów dachowych i systemu rynnowego:
system rynnowy i akcesoria dachowe ok. 24 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Dwuspadowy dach z wolimi oczkami Jola wykończyła karpiówką i miedzianymi rynnami
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.