Cztery materiały na więźbę dachową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Cztery materiały na więźbę dachową

Opisujemy 4 najpopularniejsze materiały na więźbę dachową. Podpowiadamy, kiedy należy stosować dany materiał i na co zwracać uwagę podczas budowania więźby.

1) Materiał na więźbę dachową - tradycyjna tarcica

Jest to najtańszy i najpopularniejszy materiał, który powstaje z wycięcia z pni drzew długich elementów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Tarcica powinna być sortowana w celu określenia jej klasy wytrzymałości. W Polsce stosuje się metodę wizualną, zgodnie z normą PN-82/D-94021. Według niej, drewno można przypisać do 3 klas sortowniczych - wyborowej (KW), średniej (KS), niższej jakości (KG).

Norma ta wymaga też, aby drewno miało poniżej 20% wilgotności. Ponadto musi być bez kory, pleśni, sinizny, zgnilizny, pęknięć, krzywizny, wichrowatości, śladów po owadach, i z jak najmniejszą liczbą sęków. Tarcica ma być zabezpieczona przed ogniem, grzybami i owadami przez malowanie, natrysk, kąpiel lub - najskuteczniej - metodą próżniowo-ciśnieniową.

Zakup mokrego drewna ze względów oszczędnościowych (jest tańsze niż suche) nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zamknięcie takiego drewna pokryciem dachowym i wykończeniem poddasza może powodować poskręcanie się krokwi, obniżenie izolacyjności wełny mineralnej, pękanie płyt gipsowo-kartonowych.

Zastosowanie mokrego surowca ma sens jedynie wtedy, gdy więźba będzie zimować bez przykrycia - w tym czasie wyschnie do wymaganej wilgotności. Najlepsze jest drewno suszone przemysłowo i strugane z czterech stron - ma wilgotność do 18%, zwiększoną odporność na ogień, jest gładkie i pozbawione szkodników biologicznych.

2) Materiał na więźbę dachową - KVH

To drewno iglaste czterostronnie strugane i suszone komorowo do około 16%. Jest wytrzymałe, nie wypacza się, ma mało sęków i nie zawiera żywicy. Elementy z takiego drewna mogą mieć długość nawet 16 m, czego nie da się uzyskać z tarcicy obrzynanej. Belki o długości do 5 m najczęściej są lite, a do 16 m - łączone na długości na mikrowczepy. Takie drewno się nie deformuje. Stosuje się je na dużych powierzchniach połaci i skomplikowanych więźbach.

Można zrezygnować z impregnacji chemicznej, która jest konieczna w przypadku drewna tartacznego. Suche, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, wymaga jedynie ochrony przed negatywnym ich wpływem.

3) Materiał na więźbę dachową - BSH

To drewno klejone warstwowo z lameli (pojedynczych deseczek) o grubości około 40 mm, łączone na długości na mikrowczepy. Może stanowić alternatywę materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet. Jest suszone komorowo do około 15% wilgotności, czterostronnie strugane i fazowane. Ma wysoką stabilność wymiarową i bardzo małą skłonność do powstawania rys i pęknięć.

Lamele selekcjonowane są jakościowo, dlatego w procesie klejenia można osiągnąć bardzo duże przekroje, które nie byłyby możliwe w przypadku surowca litego. Drewno takie wykorzystuje się do budowy konstrukcji o nietypowych kształtach, na przykład łukowych, trapezowych. Elementy są stosunkowo drogie, przygotowuje się je na zamówienie, dlatego robi się z niego tylko takie fragmenty więźby, których kształtu nie da się uzyskać z drewna litego.

4) Materiał na więźbę dachową - belki dwuteowe

Materiałem wyjściowym do ich produkcji jest drewno konstrukcyjne. Górne i dolne pasy wykonuje się z drewna iglastego suszonego przemysłowo i łączonego na mikrowczepy. Na środniki natomiast wykorzystuje się płyty pilśniowe twarde lub OSB/3. Elementy składowe są prasowane przy użyciu wodoodpornych klejów, dlatego osiągają najwyższą sztywność i gwarantowaną stabilność wymiarów.

Belki dwuteowe zawierają o około 50% mniej drewna niż belki z drewna litego. Nawet przy znacznych rozpiętościach mają nieduży ciężar własny (1 m belki o wysokości 240 mm waży zaledwie 3,2 kg). Sprawia to, że cała konstrukcja dachu staje się wyraźnie lżejsza, a montaż jest bezproblemowy, bo nie potrzeba dźwigu.

Konstrukcje z belek dwuteowych mają większą izolacyjność cieplną w porównaniu z tradycyjną technologią. Dzięki małej grubości środnika zostały zredukowane mostki cieplne występujące w elementach konstrukcyjnych z drewna litego. Szerokie pasy belki ułatwiają montaż płyt poszycia, natomiast możliwość wykonania otworów w środniku ułatwia przeprowadzenie instalacji.

Jan Król
Na zdjęciu: Konstrukcja więźby z tradycyjnej tarcicy musi być wykonana z suchego i zaimpregnowanego drewna.
(fot. T. Rybarczyk)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny