Lutowanie rynien - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Lutowanie rynien - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Nie wszystkie elementy blaszane da się połączyć ze sobą nowoczesnymi łącznikami lub klejem. Niektóre metale - miedź i tytan-cynk - wymagają lutowania, czyli spajania elementów za pomocą wprowadzenia między łączone powierzchnie innego roztopionego metalu albo czynnika łączącego, zwanego spoiwem.

W trakcie lutowania części łączone nagrzewają się, ale nie topią. Połączenie trwałe uzyskuje się dzięki przyczepności lutu do materiałów łączonych. Dlatego też warunkiem otrzymania prawidłowego połączenia jest staranne oczyszczenie (mechanicznie i chemicznie) powierzchni przed lutowaniem.

LUTOWANIE MIĘKKIE

Lutowanie miękkie jest to łączenie metali za pomocą spoin miękkich, czyli takich jak cyna, cyna z ołowiem, bizmutem i innymi domieszkami. Luty miękkie mają temperaturę topnienia poniżej 300°C i są wykonywane w postaci prętów, płytek, drutu, proszków i past. Lutowanie miękkie stosuje się wtedy, gdy nie zależy nam na dużej wytrzymałości połączenia, czyli do lutowania wyrobów blaszanych, części osprzętu różnych aparatów i przyrządów, przewodów elektrycznych itp.

LUTOWANIE TRWARDE

Lutowanie twarde odbywa się za pomocą lutów twardych o temperaturze topliwości powyżej 500°C. Daje ono połączenie nie tylko szczelne, ale również o dużej wytrzymałości na rozciąganie i na uderzenia. Luty takie produkowane są w postaci blaszek, taśm, prętów, drutu, wiórów lub granulek. Stosuje się tu miedź, stopy miedzi z cynkiem i stopy srebrne. Lutuje się palnikiem gazowym - na gaz miejski bądź propan-butan - albo w piecach elektrycznych, czy w kąpielach solnych.

Połączenia lutowane sprawdza się pod względem równomierności rozłożenia lutu i estetyki wykonania. W celu skontrolowania szczelności połączenia wykonuje się próbę wodną, podczas której łatwo zauważyć ewentualne przecieki przez spoinę.

Dobrą metodą sprawdzenia szczelności lutowania jest też pokrycie jednej strony lutowanej spoiny warstwą kredy i wlanie od drugiej strony nafty. Jeżeli połączenie jest szczelne, to na warstwie kredy nie pojawią się tłuste plamy.

NARZĘDZIA DO LUTOWANIA RYNIEN:

  • pędzel do płynów lutowniczych;
  • salmiak sprasowany w kostce (oczyszcza grot lutowniczy z tlenków, zapewniający tym samym trwały i mocny lut);
  • płyn lutowniczy;
  • cyna do lutowania miękkiego;
  • pilnik do metalu lub papier ścierny;
  • młotek metalowy;
  • kolba lutownicza gazowa albo elektryczna;
  • gaśnica, okulary, rękawiczki, zapalniczka;
  • szmatka mokra, szczotka druciana.

Jan Król
Na zdjęciu: Systemy rynnowe z miedzi i tytanowo-cynkowe wymagają lutowania (fot. Plastmo)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje