Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pliki BIM niezastąpione w codziennej pracy architektów i projektantów 

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pliki BIM niezastąpione w codziennej pracy architektów i projektantów 

Automatyzacja procesów staje się obecnie główną siłą napędową postępu w różnych sektorach gospodarki. Sektor budowlany i zastosowane w nim technologie BIM nie stanowią wyjątku. Efektywne wdrożenie rozwiązań BIM wymaga jednak zaangażowania i współpracy oraz przygotowania i stosowania ujednoliconych informacji cyfrowych przez wszystkich uczestników procesu z branży.

aktualizacja: 2020-11-02 11:30:50

BIM, czyli z ang. Building Information Modeling, to technologia, która całkowicie zmienia podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania inwestycjom. BIM to przede wszystkim rozwiązania systemowe, dokumentacja projektowa, dane technologiczne, informacje finansowe, terminy i etapy, pełen cykl budowlany. Koncepcja, która umożliwia ciągły dostęp do bieżących informacji o projekcie i wszystkich związanych z nim kosztach.

Czym jest BIM?

Podsumowując, to narzędzie przyszłości dla architektów i projektantów, dzięki któremu są oni w stanie znacząco skrócić czas pracy nad projektem, stworzyć bardzo przejrzystą wizualizację obiektu przed rozpoczęciem budowy oraz zminimalizować ryzyko błędu.

W bibliotece plików BIM, znajdziecie również materiały i rozwiązania TECHNONICOL

Uporządkowane informacje BIM - nieskończone możliwości

Pełna digitalizacja i automatyzacja będą jednak w pełni możliwe, jeśli dane te będą uporządkowane. Jesteśmy w stanie dostarczać i interpretować informacje, ale komputery, aby nas w tym wspierać muszą otrzymać odpowiednie dane w odpowiednich formatach. Uporządkowane informacje to nie sprawa jednego uczestnika procesu, to zadanie, przy którym współpracować muszą wszyscy uczestnicy tego procesu. TECHNONICOL rozumie, iż należy wspierać i uczestniczyć w inicjatywach BIM i dlatego aktywnie wdraża i poszerza bibliotekę plików BIM o wszystkie swoje produkty.

BIM dotyczy wszystkich procesów w sektorze budowlanym i wszystkich uczestników tych procesów. Globalna integracja jest nieunikniona z prostego powodu: im większa jest obecność rozwiązań BIM, tym więcej korzyści przynoszą. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, to jest przygotowanie dobrych, uporządkowanych informacji BIM. Gdy nauczymy się to robić, możliwości, które się otworzą, będą nieograniczone.

Uporządkowane informacje cyfrowe związane z projektem pozwolą myśleć o całościowej automatyzacji i robotyzacji procesów budowlanych. Nie będzie to łatwe i nie stanie się od razu, praca ale krok po kroku pozwoli zbliżyć się do celu.

BIM to zbiór technologii i procesów, w związku z czym metody wymiany informacji, jej treść i łatwość realizacji procesu są bardzo ważne dla uczestników budowy, ponieważ pozwalają im się komunikować. Jeżeli czas realizacji procesu pozostanie taki sam lub ulegnie wydłużeniu, po co zatem cokolwiek zmieniać? To prawda, czasem trzeba dużo wysiłku, aby przetrzeć szlak, ale to powinno być tylko przystankiem w podróży, a nie celem ostatecznym.

Aby zapewnić transfer danych niezbędnych w procesie budowy konieczne jest zastanowienie się nad tym, do czego dane lub proces są potrzebne, jaki problem rozwiązują i w zależności od odpowiedzi ustalenie, w jaki sposób digitalizacja może wyeliminować ten proces lub problem.

Największym obecnie problemem związanym z wdrażaniem BIM jest to, że przygotowane informacje BIM wciąż wymagają zmiany na określone w przepisach rysunki, to, że systemy publiczne rzadko lub wcale są w stanie prezentować informacje projektowe w formatach BIM i to, że nie posiadają interfejsu API, który umożliwia przedstawianie informacji bezpośrednio w wybrany sposób i udostępnia dodatkowe funkcjonalności, tworzone samodzielnie przez użytkowników.

Stworzenie jakiegokolwiek systemu nie jest możliwe bez właściwej infrastruktury oraz porozumienia. Jeżeli chcemy, aby korzyści, jakie przynosi BIM, były realne, musimy zacząć od uporządkowania informacji. Ważny jest tu wkład każdego uczestnika projektu budowlanego.

Współpraca oszczędzi czas i pieniądze

Aby uzyskać wyniki, należy najpierw przewidzieć, w jaki sposób i jakie informacje będą udostępniane i wymieniane. Cieszy, że zagadnienia te są już szeroko omawiane na poziomie krajowym, gdzie odbywają się dyskusje o standardach wymiany danych i klasyfikacjach - to dobry początek. Wciąż jednak trwają rozmowy o treści informacji. Istotne jest, że nazwanie obiektu kodem klasyfikacyjnym nie rozwiązuje problemów związanych z zamówieniami publicznymi - w dalszym ciągu konieczne jest określanie ilości i specyfikacji produktów i jeżeli pozostanie to procesem "papierowym", wciąż będziemy mieli do czynienia z dwoma procesami, tj. procesem cyfrowym i procesem "papierowym". Daltego tak ważne jest, aby już dziś o tym rozmawiać.

Inicjatywy krajowe oferują możliwość oszczędzenia czasu i pieniędzy oraz przeprowadzenia procesów w sposób uporządkowany bez powielania pracy dzięki przygotowaniu informacji w sposób transparentny i zaadaptowaniu ich do interesów wszystkich uczestników. Problem klasyfikowania informacji i przekazywania danych to tylko wierzchołek góry lodowej. Konieczne jest także rozpoczęcie dyskusji o problemach związanych ze specyfikacjami produktów oraz przekazywaniem danych inżynieryjnych. W jaki sposób zostaną one zintegrowane w informacjach BIM i w procesie?

Wspaniale jest obserwować, jak producenci sami podejmują inicjatywę i zadają pytania dotyczące tego zagadnienia oraz badają możliwości przygotowywania takich uporządkowanych informacji. Jednym z przykładów jest wiodący producent systemów ściennych i dachowych TECHNONICOL. Firma ta ciężko pracuje nad przygotowaniem niezbędnych informacji dla inżynierów i architektów, tak aby otrzymywali oni wymagane informacje w postaci najbardziej użytecznej dla przypadku, nad którym pracują. TECHNONICOL stworzył treść BIM i udostępnił ją w cyfrowej bazie danych aktywów BIMobject.com.

Firma stworzyła także dodatki do oprogramowania inżynieryjnego, takiego jak Revit i ArchiCAD. Pomaga to projektantom w zrozumieniu i integrowaniu w projektach produktów TECHNONICOL. Firma przykłada wagę do tego, aby udostępniane przez nią informacje BIM spełniały normy krajowe i odpowiadały regułom najlepszej praktyki rynkowej. Jest to możliwe dzięki temu, że firma uczestniczy w krajowych i międzynarodowych inicjatywach związanych z normalizacją informacji na całym świecie, następnie wysłuchuje opinii z rynku i opierając się na nich tworzy narzędzie, wprowadza je na rynek, przeprowadza analizę i w razie potrzeby realizuje proces ponownie. Jest to dobry przykład obrazujący sposób, w jaki producenci powinni działać w celu zrealizowania wspólnego celu, jakim jest efektywne projektowanie budynku.

Wkład producentów w standaryzację informacji jest bardzo ważny, ponieważ są oni źródłem informacji, w oparciu o które stopniowo tworzone są wszystkie informacje cyfrowe.

Rola państwa jako podmiotu wspierającego

Jaką rolę w osiąganiu wspomnianych celów powinno odgrywać państwo? Oczywiście, powinno w dalszym ciągu wspierać zmianę technologiczną, ale ponieważ technologie zmieniają się bardzo szybko, a ich implementacja przez państwo jest często opóźniona w stosunku do rynku, nie możemy się ograniczać do jednej, bieżącej inicjatywy. Musimy rozpocząć dyskusję nad tym, co dalej.

Wymiana danych, klasyfikacja, regulacje to dopiero początek całej infrastruktury. Głębsza analiza przynosi kolejne pytania, bardziej złożone, bardziej techniczne. To więcej, niż jest w stanie ogarnąć jedna instytucja lub jedna inicjatywa, nawet na poziomie krajowym. Państwo powinno być podmiotem ułatwiającym, koordynatorem, i po prostu dać rynkowi narzędzia, dzięki którym rozwiąże te problemy samodzielnie. Wraz z infrastrukturą powinno dostarczyć rynkowi wytyczne co do tego, jak te zagadnienia powinny być traktowane. W jakiej formie? Nie powinna to być w żadnym razie ścieżka biurokratyczna, ale łatwe, wolne i bezproblemowe upełnomocnienie, zgodne z określonymi wytycznymi (forma inicjatywy, kompetencje, zakres itp.).

Podsumowując, technologia BIM to rewolucyjne i przyszłościowe rozwiązanie, które jednak wymaga nieustannego rozwoju, aktualizacji i zmian.

Logo TECHNONICOL
https://pl.technonicol.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje