Kiedy i jak należy wzmocnić więźbę dachową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Kiedy i jak należy wzmocnić więźbę dachową?

Remont dachu to kosztowna inwestycja. Jednak w sytuacji, gdy przecieka pokrycie, konstrukcja jest mocno ugięta, albo przez przegrodę ucieka za dużo ciepła, modernizacji nie należy odkładać.

Kiedy potrzebne jest wzmocnienie więźby dachowej i w jakim zakresie?

Pierwszym krokiem są dokładne oględziny dachu. Może się okazać, że problem rozwiążą miejscowe naprawy. Innym stosunkowo prostym wariantem jest ułożenie nowego pokrycia na starym. Często jednak zdarza się, że konieczna jest wymiana całego materiału wykończeniowego.

Tego typu prace wymagają zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa (a na budowę nowej więźby, wstawienie okna dachowego czy dobudowę lukarn trzeba uzyskać pozwolenie). Przed rozpoczęciem robót należy też sprawdzić, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca koloru dachu czy rodzaju pokrycia.

Uwaga! Naprawę dachu najlepiej zaplanować na tę porę roku, w której prawdopodobieństwo występowania opadów jest najmniejsze. Pozwoli to uniknąć zalania najwyższej kondygnacji budynku.

Tego typu modernizację wykonuje się w kilku przypadkach:

  • gdy konstrukcja jest uszkodzona albo nadmiernie ugięta;
  • gdy na dachu chcemy położyć cięższe - niż do tej pory - pokrycie, a konstruktor zalecił wzmocnienie konstrukcji;
  • gdy planujemy budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego szerszego niż rozstaw krokwi.

Więźba dachowa to szkielet dachu. Stanowi podporę dla kolejnych warstw izolacyjnych i pokrycia, dlatego musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W budownictwie jednorodzinnym wykonuje się ją najczęściej z drewna. Materiał ten jest niestety podatny na uszkodzenia przez grzyby i owady oraz źle reaguje na wilgoć.

Wszelkie niepokojące objawy, jak ślady żerowania owadów czy pojawienie się kolonii grzybów, warto zgłosić specjaliście-mykologowi budownictwa. Może on zalecić zaaplikowanie specjalnych środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C, czyli temperatury, w jakiej giną larwy owadów. Rozwiązaniem może być też ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów.

Innym często spotykanym problemem, wymagającym z kolei konsultacji z konstruktorem, jest nadmierne ugięcie się krokwi. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w zastosowaniu zbyt ciężkiego pokrycia, wadach elementów więźby lub nieprawidłowym wykonaniu połączeń.

Zawilgocenie i zagrzybienie elementów konstrukcyjnych więźby
Częstą przyczyną problemów z dachem jest zawilgocenie i zagrzybienie elementów konstrukcyjnych. (fot. Archiwum BD)
Długich elementów konstrukcyjnych nie podparto płatwiami
Nadmierne ugięcie się krokwi może być spowodowane błędami projektowymi - w tym przypadku długich elementów konstrukcyjnych nie podparto płatwiami. (fot. T. Rybarczyk)

Osłabiony element można wzmocnić obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników. Tak samo naprawia się uszkodzone oparcie krokwi na płatwiach oraz połączenia w kalenicy.

Wadliwą krokiew można też wymienić na nową, o odpowiedniej nośności. Jeżeli podczas naprawy dachu zaplanowano budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego (szerszego od rozstawu krokwi), należy wykonać wymiany, które przeniosą obciążenia na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne. To poprzeczne belki, stanowiące oparcie dla wyciętych krokwi (zazwyczaj 1 lub 2), które wstawia się pomiędzy pozostałe krokwie.

Metody wzmocnienia więźby dachowej: krokwi (a), połączenia krokwi w kalenicy (b), oparcia na płatwi (c).
Metody wzmocnienia więźby dachowej: krokwi (a), połączenia krokwi w kalenicy (b), oparcia na płatwi (c).
Zadaniem wymianu jest przeniesienie obciążeń na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne
Zadaniem wymianu jest przeniesienie obciążeń na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Uwaga! Uszkodzeń więźby nie wolno bagatelizować. Skutkiem może być całkowite zniszczenie konstrukcji, a w efekcie konieczność wykonania nowej więźby, co oznacza kapitalny remont domu.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Do naprawy lub budowy konstrukcji dachu należy używać wyłącznie drewna dobrze wysuszonego, odpowiednio zaimpregnowanego i pochodzącego od sprawdzonego dostawcy. (fot. Wiązary Burkietowicz)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!