Kiedy potrzebne jest wzmocnienie więźby dachowej i w jakim zakresie?
Pierwszym krokiem są dokładne oględziny dachu. Może się okazać, że problem rozwiążą miejscowe naprawy. Innym stosunkowo prostym wariantem jest ułożenie nowego pokrycia na starym. Często jednak zdarza się, że konieczna jest wymiana całego materiału wykończeniowego.
Tego typu prace wymagają zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa (a na budowę nowej więźby, wstawienie okna dachowego czy dobudowę lukarn trzeba uzyskać pozwolenie). Przed rozpoczęciem robót należy też sprawdzić, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca koloru dachu czy rodzaju pokrycia.
Uwaga! Naprawę dachu najlepiej zaplanować na tę porę roku, w której prawdopodobieństwo występowania opadów jest najmniejsze. Pozwoli to uniknąć zalania najwyższej kondygnacji budynku.
Tego typu modernizację wykonuje się w kilku przypadkach:
- gdy konstrukcja jest uszkodzona albo nadmiernie ugięta;
- gdy na dachu chcemy położyć cięższe - niż do tej pory - pokrycie, a konstruktor zalecił wzmocnienie konstrukcji;
- gdy planujemy budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego szerszego niż rozstaw krokwi.
Więźba dachowa to szkielet dachu. Stanowi podporę dla kolejnych warstw izolacyjnych i pokrycia, dlatego musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W budownictwie jednorodzinnym wykonuje się ją najczęściej z drewna. Materiał ten jest niestety podatny na uszkodzenia przez grzyby i owady oraz źle reaguje na wilgoć.
Wszelkie niepokojące objawy, jak ślady żerowania owadów czy pojawienie się kolonii grzybów, warto zgłosić specjaliście-mykologowi budownictwa. Może on zalecić zaaplikowanie specjalnych środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C, czyli temperatury, w jakiej giną larwy owadów. Rozwiązaniem może być też ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów.
Innym często spotykanym problemem, wymagającym z kolei konsultacji z konstruktorem, jest nadmierne ugięcie się krokwi. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w zastosowaniu zbyt ciężkiego pokrycia, wadach elementów więźby lub nieprawidłowym wykonaniu połączeń.
Osłabiony element można wzmocnić obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników. Tak samo naprawia się uszkodzone oparcie krokwi na płatwiach oraz połączenia w kalenicy.
Wadliwą krokiew można też wymienić na nową, o odpowiedniej nośności. Jeżeli podczas naprawy dachu zaplanowano budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego (szerszego od rozstawu krokwi), należy wykonać wymiany, które przeniosą obciążenia na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne. To poprzeczne belki, stanowiące oparcie dla wyciętych krokwi (zazwyczaj 1 lub 2), które wstawia się pomiędzy pozostałe krokwie.
Uwaga! Uszkodzeń więźby nie wolno bagatelizować. Skutkiem może być całkowite zniszczenie konstrukcji, a w efekcie konieczność wykonania nowej więźby, co oznacza kapitalny remont domu.
- Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?
- Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu?
- Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?
- Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu?
Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Do naprawy lub budowy konstrukcji dachu należy używać wyłącznie drewna dobrze wysuszonego, odpowiednio zaimpregnowanego i pochodzącego od sprawdzonego dostawcy. (fot. Wiązary Burkietowicz)
-
Kiedy należy przeprowadzić modernizację dachu?
Modernizację dachu należy przeprowadzić, gdy pokrycie przecieka, konstrukcja dachu jest ugięta, lub przez dach ucieka zbyt dużo ciepła. -
Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń więźby dachowej?
Przyczynami uszkodzeń więźby dachowej są m.in. nadmierne ugięcie konstrukcji, żerowanie owadów, zagrzybienie, wilgoć oraz błędy projektowe. -
Jakie są metody naprawy więźby dachowej?
Więźbę dachową można wzmocnić poprzez nakładki z desek, sklejki lub płaskowników, wymianę wadliwych krokwi na nowe oraz zastosowanie wymianu, gdy planuje się montaż okien dachowych lub lukarn. -
Czy modernizacja więźby dachowej wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?
Tak, prace wymagają zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa, a na budowę nowej więźby lub lukarny konieczne jest pozwolenie. -
Dlaczego ważne jest zaplanowanie naprawy dachu na odpowiednią porę roku?
Prace najlepiej zaplanować na okres o niskim prawdopodobieństwie opadów, aby uniknąć zalania najwyższej kondygnacji budynku. -
Czytaj więcej Czytaj mniej