Cztery powody warstwowego układania wełny w połaci dachu

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Cztery powody warstwowego układania wełny w połaci dachu

Obecnie wełnę w połaci dachu układa się w dwóch, czasem nawet w trzech warstwach. Pierwszą warstwę pomiędzy krokwiami, drugą zaś w polach umocowanego poprzecznie do nich rusztu ze stalowych profili lub łat drewnianych. Dlaczego taki układ?

Po pierwsze, same krokwie mają wysokość 15-20 cm i tej grubości warstwa byłaby zbyt cienka, żeby zapewnić nawet ciepłochronność wymaganą przepisami.

Po drugie, krokwie - chociaż drewno uważamy za materiał "ciepły" - przewodzi ciepło przynajmniej 4 razy intensywniej niż wełna. Krokwie przy jednowarstwowym układzie ocieplenia są więc bardzo długimi, liniowymi mostkami cieplnymi. Ruszt i druga warstwa ocieplenia powoduje, że zamiast nich pojawiają się tylko niewielkie mostki punktowe w miejscach styku krokwi z rusztem.

Po trzecie, rozstaw elementów rusztu można dostosować do szerokości płyt tworzących poszycie dachu od strony pomieszczeń. Najczęściej są to płyty gipsowo-kartonowe o szerokości 120 cm, ale wymiary rusztu można dopasować do każdego materiału, niezależnie od tego, jaki jest rozstaw krokwi.

Po czwarte, ruszt ogranicza przenoszenie się ruchów konstrukcji dachu na gipsowo-kartonowe płyty poszycia. Trzeba sobie zdawać sprawę, że więźba nigdy nie jest całkowicie sztywna, i chociaż nie są to duże ruchy, to sztywne przymocowanie do krokwi płyt kończy się spękaniem spoin pomiędzy nimi.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Ocieplenie z wełny układa się dwuwarstwowo - pomiędzy krokwiami, a następnie wypełniając pola stelaża (fot. Knauf Insulation)

Może cię zainteresować
Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jaka papa na deskowanie? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to jest drewno klejone? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
Zobacz więcej Zwiń
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Samik

24 Oct 2021, 09:27

Jak zamontować kominek dachowy płaski na blachę trapezową t18

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!