Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi wykończonymi blachą stalową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi wykończonymi blachą stalową

Przed budową domu poznałem technologię pokrywania dachów samonośnymi płytami warstwowymi, bo zastosowali je rodzice w hali produkcyjnej. Przekonałem się do niej, widząc, jak szybko powstaje gotowy dach, dobrze zaizolowany i od razu wykończony po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pomyślałem, że ta technologia nada się do pawilonu z dużym basenem, który planowałem przy własnym domu - mówi Włodek, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2009 r.

Dachy nad domem, garażem i pływalnią, o nachyleniu 27°, pokryto samonośnymi płytami warstwowymi, na zewnątrz i wewnątrz wykończonymi blachą stalową
Dachy nad domem, garażem i pływalnią, o nachyleniu 27°, pokryto samonośnymi płytami warstwowymi, na zewnątrz i wewnątrz wykończonymi blachą stalową

Parametry domu:murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem oraz z pawilonem basenowym, łączna pow. 345 m2. Położony w pełnym słońcu, przy lesie.

Dach:

 • 2 koperty z kalenicą, pow. 550 m2, kąt nachylenia 27°, okap o głębokości 80 cm. 
 • Pokrycie – samonośne płyty warstwowe, po obu stronach wykończone stalą, z wypełnieniem z pianki poliuretanowej o gr. 20 cm. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej w kolorze zielonym. 
 • Wykończenie – podbitka z PVC w kolorze białym, rynny i rury spustowe z PVC, w kolorze białym, średnica 12 cm.

Decyzja: przed budową domu poznałem technologię pokrywania dachów samonośnymi płytami warstwowymi, bo zastosowali je rodzice w hali produkcyjnej. Przekonałem się do niej, widząc, jak szybko powstaje gotowy dach, dobrze zaizolowany i od razu wykończony po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pomyślałem, że ta technologia nada się do pawilonu z dużym basenem, który planowałem przy własnym domu.

Uznałem, że jeśli odpowiednio dobiorę blaszane wykończenie, dach będzie dobrze wyglądał również w części mieszkalnej, a jego budowa będzie szybsza, łatwiejsza i tańsza, bo odpadnie wiele prac związanych w ociepleniem i wykończeniem dachu. Płyty zamówiłem u polskiego producenta, który miał bogatą ofertę kolorystyczną oraz dobrą jakość i ceny.

Znajomy doradził, żeby jako warstwę termoizolacji wykorzystać piankę poliuretanową, a nie wełnę mineralną. Jako wykończenie na zewnątrz wybraliśmy, wspólnie z żoną, blachę stalową w kolorze jasnozielonym, z myślą, żeby harmonizowała z pobliskim lasem i trawnikiem na posesji. Zamówiliśmy przetłoczenia imitujące blachę, łączoną na rąbek stojący. Od strony wnętrz zastosowaliśmy okrycie ze stali pomalowanej na biały kolor i z przetłoczeniami w postaci tzw. mikrofali.

Niski dach z małym kątem nachylenia, z samonośnych płyt warstwowych, wygląda nowocześnie oraz okazał się estetyczny i funkcjonalny w całym budynku, nie tylko na pływalni.

Blacha stalowa z przetłoczeniami w formie tzw. mikrofali wykańcza płyty dachowe od strony wnętrz Obróbki blacharskie na płytach warstwowych oraz mocowania kolektorów słonecznych
Blacha stalowa z przetłoczeniami w formie tzw. mikrofali wykańcza płyty dachowe od strony wnętrz Obróbki blacharskie na płytach warstwowych oraz mocowania kolektorów słonecznych

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi - rady i przestrogi:

 • Przygotowanie nieskomplikowanej płatwiowej konstrukcji dachu przez murarzy odbyło się szybko i razem z materiałem kosztowało jedynie 8000 zł. Do ułożenia samonośnych płyt dachowych zatrudniłem natomiast fachowca, mającego doświadczenie w stawianiu hal przemysłowych.

  Elementy dachu zostały przygotowane na wymiar w fabryce, lecz trzeba je było przyciąć na dachu. Elementy, starannie zabezpieczone folią, złożyliśmy na placu budowy, a potem przy pomocy wyciągarki wykonawcy transportowali je na dach. Pilnowałem, żeby nie zarysowali przy tym wierzchnich blach, wiedząc, że muszą dobrze wyglądać przez kilkadziesiąt lat. Mimo to powstało kilka rys.
   
  Wielki dach, łącznie z obróbkami blacharskimi i orynnowaniem, powstał w 10 dni. Do uszczelnienia łączeń płyt używano m.in. pianki montażowej i samoprzylepnej blachy ołowianej, które zakryto obróbkami blacharskimi. Obróbki mocowano na specjalne wkręty – zamówiłem je w odpowiednim kolorze RAL.
   
  Dach jest szczelny i dobrze wentylowany, bo dekarze przygotowali w płytach otwory wentylacyjne według wskazań architekta budynku, który od razu dopasował konstrukcję dachu do tego rodzaju technologii. Kiedy pada intensywny deszcz, wewnątrz domu słyszymy jednostajny szum, ale nie jest uciążliwy. Na zewnątrz blacha trochę się odbarwiła oraz ubrudziła od lasu, do jej umycia wystarcza silniejszy deszcz.

  Do płyt warstwowych bez problemu monterzy umocowali 11 płaskich kolektorów słonecznych i stelaż z kolektorami próżniowymi – przewody solarne poprowadzili przez przewidziany do tego celu kanał kominowy, a mocowania do dachu uszczelnili samowulkanizującymi się uszczelkami.

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi - koszty:

 • płyty warstwowe 45 000 zł, 
 • ułożenie i obróbki blacharskie z orynnowaniem wpuszczonym w ściany 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Bartek

29 Kwi 2017, 21:36

Witam, Od dłuższego czasu zastanawiam się nad możliwością wykonania takiego pokrycia dachowego w parterowym domu z płaskim dachem. Czy jest możliwość otrzymania kontaktu do Pana Włodka? Chciałbym z nim porozmawiać o tym jakie po paru latach widzi wady w takim rozwiązaniu i generalnie ...

time image

Gość Adrian

15 Cze 2016, 13:16

Mam podobne doświadczenia jeśli chodzi o płyty warstwowe, pierwszy raz miałem z nimi styczność budując dom oraz przy budowie domku letniskowego też skorzystałem z oferty redcom ltd. Wszystko z polecenia kolegi, za fachowość pracowników, muszę przyznać, że się nie zawiodłem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny