Parametry: kolektory płaskie; 11 szt. × 2,3 m2; kąt nachylenia 30 stopni; wystawa wschodnia, południowa, zachodnia; ciecz solarna na bazie glikolu; długość rur 2 × 15 m; zasobnik 800 l z trzema przegrodami.
Liczba domowników: 3
Cel: przygotowanie c.w.u. dla gospodarstwa domowego i dla basenu pod dachem.
Decyzja: kolektory założyliśmy z myślą o ekologii i zmniejszeniu kosztów eksploatacji domu oraz krytego basenu kąpielowego. Zamontowaliśmy wannę z hydromasażem i kabinę parowo-masażową oraz ogrzewanie podłogowe na dwóch piętrach. Ze względu na zalesiony teren i spadające gałęzie, zamiast próżniowych, wybraliśmy kolektory płaskie, mimo 20% mniejszej sprawności.
Instalacja solarna - porady i przestrogi:
- Z basenu o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m nie korzystamy przez zimowe miesiące. Wodę napuszczamy wiosną i spuszczamy jesienią. Dzięki kolektorom za darmo podgrzewamy wodę w basenie do 30°C. W pawilonie basenowym kolektory wspiera powietrze-woda.
- Instalacja solarna przerosła nasze oczekiwania. Bardzo ją polecamy! Kolektory działają od marca do listopada. Montując je, dostosowaliśmy ich kąt do powierzchni dachu, ponieważ obawialiśmy się, że przy takiej ilości i powierzchni paneli powstanie zbyt duży "żagiel". Pokrywają 25,3 m2 dachu, więc w zimie wykorzystujemy je do odśnieżania. Włączamy funkcję odwrócenia obiegu wody i śnieg topnieje, a potem spływa rynnami. Radzimy starannie zaizolować rury instalacji na dachu!
- Nie polecamy domorosłych monterów. Całą instalację wykonywała u nas jedna firma z długim stażem. Wszystkie elementy naszej instalacji solarnej i grzewczej w budynku pochodzą od tego samego producenta. To ułatwia pracę rozbudowanego systemu (oprócz solarów, składa się z kondensacyjnego gazowego kotła, kominka z płaszczem wodnym). Polecamy takie rozwiązanie ze względu na możliwe upusty cenowe i serwisowanie - nie ma przerzucania odpowiedzialności na innych wykonawców.
- Ważne jest prawidłowe wyliczenie zapotrzebowania budynku na energię. Użytkownicy zazwyczaj montują za mały zasobnik i narażają się na przegrzanie instalacji. Ogromny zasobnik c.w.u., grupa pompowa, naczynia wzbiorcze zabezpieczają naszą instalację przed przegrzaniem się w czasie wyłączeń prądu albo podczas dłuższych wyjazdów. Mając tak dużo urządzeń i wielki zasobnik, przygotowaliśmy odpowiednio wielkość kotłowni (2,5 × 1,5 m).
- Interesowałem się dotacjami zbiorowymi, ale są to długotrwałe procesy i procedury. Nie mogłem tak długo czekać z moją budową. Za późno dowiedziałem się o indywidualnych kredytach celowych.
Koszty montażu instalacji solarnej:
- instalacja solarna z montażem - 38 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płaskie panele mają kąt dostosowany do kąta nachylenia dachu i ekspozycję: wschodnią, południową i zachodnią