Artykuły: Kolektory słoneczne i fotowoltaika
Jak obniżyć rachunki za prąd i zwiększyć niezależność energetyczną?
Rządowy program dopłat Mój Prąd 6.0 to rewolucja w polskiej energetyce. Od teraz, aby uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, konieczne będzie zainstalowanie magazynu energii.
Dlaczego warto uwzględnić instalację fotowoltaiczną w projekcie domu?
Decydując się na budowę domu, warto już na etapie wyboru działki i projektowania inwestycji pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Inwestycja w OZE zwraca się w kilka lat, umożliwiając uniezależnienie się od zmian cen energii i zmniejszenie negatywnego oddziaływania budynku na środowisko. Wyposażenie przydomowej instalacji PV w magazyn energii pozwala uzyskać czasową niezależność energetyczną (np. w wypadku awarii sieci przesyłowej) i ułatwia efektywne zarządzanie nadwyżkami, zwiększając dostęp do wyprodukowanej energii w celach autokonsumpcji.
Artykuł promocyjny
Szybki i łatwy montaż paneli fotowoltaicznych? To możliwe dzięki GRAM BOX!
W erze dynamicznego rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne stają się kluczowym elementem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Jednak wiele istniejących rozwiązań związanych z montażem paneli PV boryka się z istotnymi problemami. GRAM BOX, innowacyjny system balastowy, stanowi odpowiedź na te wyzwania, wprowadzając rewolucję w sposobie instalacji paneli i oszczędności czasu.
Artykuł promocyjny
Cyberbezpieczeństwo w fotowoltaice. Nowe przepisy UE i co one oznaczają dla Ciebie.
Szybki rozwój technologii i postępująca cyfryzacja przynoszą nie tylko ułatwienia i nowe możliwości, ale również nowe zagrożenia. Cyberzagrożenia nie omijają także branży fotowoltaicznej. Potencjalne problemy dotyczą m.in. utraty kontroli nad instalacjami fotowoltaicznymi, bezpieczeństwa danych oraz ryzyka działań wrogich w kontekście wojny hybrydowej. Szczególnie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie falowników, pełniących kluczową rolę w systemach fotowoltaicznych. Rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w sektorze energii odnawialnej dostrzega Unia Europejska, co już skutkuje i będzie skutkowało zmianami w przepisach prawnych.
Artykuł promocyjny
Fotowoltaika: jak obniżyć za wysokie napięcie w sieci? Przyczyny i rozwiązania problemów z wyłączeniem instalacji PV
Wyłączenia fotowoltaiki spowodowane za wysokim napięciem w sieci to poważny problem dla wielu właścicieli paneli PV. Do tego jest to problem, który narasta. Skąd się bierze i jak obniżyć napięcie w sieci? Co zrobić w sytuacji, kiedy przyczyną kłopotów nie jest sieć i nadmiar przyłączonych do niej mikroinstalacji PV, lecz błędy popełnione w instalacji domowej i przy montażu paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy.
Mój Prąd 6.0. - fotowoltaika tylko dla bogatych? Koniec z dofinansowaniem do pomp ciepła i kolektorów. Ile, na co i jak dostać dopłaty?
We wrześniu 2024 r. rusza nowa edycja programu Mój Prąd 6.0. Koniec z dofinansowaniem do pomp ciepła i kolektorów słonecznych! Poznaj warunki i wysokość dopłat do fotowoltaiki w 2024 roku. Jakie są negatywne konsekwencje zmian? Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach programu Mój Prąd? Wyjaśniamy.
Czy opłaca się przejść na taryfy dynamiczne mając fotowoltaikę? Dlaczego bez magazynu energii nie ma to sensu
Od 24 sierpnia 2024 r. ruszyła możliwość podpisywania z dostawcami energii umów z tzw. taryfą (ceną) dynamiczną za prąd. Czy mając fotowoltaikę to się opłaca? Oferty taryf dynamicznych sprzedawców energii różnią się wysokością opłaty handlowej, która wielu przeraża, a wiadomo, że stanowi większą część rachunku za prąd! O co chodzi w taryfach dynamicznych i dlaczego bez magazynu energii nie ma to sensu? Wyjaśniamy.
Czy magazyn energii do fotowoltaiki się opłaca? Jak działa i jaki wybrać do domu jednorodzinnego
Jakie są korzyści z magazynu energii? Wyjaśniamy, dlaczego magazyn energii do fotowoltaiki się opłaca i ile kosztuje. Jak duże magazyny energii stosuje się w domach jednorodzinnych i jak dobiera się ich pojemność.
Czy dach solarny się opłaca i jak działa? Trzy sposoby na nowoczesne dachy solarne
Jak działa dach solarny i czy warto w niego zainwestować? Nowoczesną wersją paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu jest kompletny system solarny, w którym ogniwa pozyskują energię, będąc jednocześnie pokryciem dachu. Panele i dachówki solarne są coraz bardziej popularne i wielu właścicieli domów interesuje się tym rozwiązaniem. Taki solarny dach wygląda niemal jednolicie w porównaniu z dachem, na którym panele PV montuje się na systemowych uchwytach dostosowanych do różnych typów pokryć dachowych.
Jak wycisnąć więcej prądu z fotowoltaiki i go zużyć na własne potrzeby? 5 sposobów na większą autokonsumpcję energii
Jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki? Wyjaśniamy, co to jest autokonsumpcja energii i jak ją zwiększyć, żeby nie oddawać nadwyżki prądu do sieci i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Co trzeba mieć w instalacji fotowoltaicznej w domu, żeby móc efektywnie wykorzystywać prąd wytworzony na miejscu? Wyjaśniamy.
Jak tanio podgrzewać wodę prądem z fotowoltaiki? O tym mało kto wie
Fotowoltaika do grzania wody to dobry sposób na oszczędność. Na co trzeba uważać, planując wykorzystywanie prądu z paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody użytkowej w domu? Podpowiadamy, jak tanio podgrzewać wodę wykorzystując instalację fotowoltaiczną. O czym pamiętać, żeby jak najlepiej wykorzystać wyprodukowaną energię.
Hybrydowe instalacje PV - jak działają?
Hybrydowe instalacje PV, czyli wyposażone w specjalny falownik oraz magazyn energii zyskują na popularności. To nieunikniony trend w sytuacji, gdy giełdowe ceny za prąd oddawany do sieci przez prosumentów są niskie, zaś ceny jego zakupu na własne potrzeby są bardzo wysokie. Układ hybrydowy daje pewną niezależność, a równocześnie nie wymusza odcięcia mikroinstalacji PV od sieci. Na czym dokładnie polega jego przewaga nad innymi rozwiązaniami?
Ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki: ile kosztuje i jak zaprojektować instalację? O tym warto wiedzieć
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu? Jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki do ładowania elektryka, ile potrzeba paneli? Wyjaśniamy, jak ładować auto w domu tanio i przede wszystkim bezpiecznie.
Solary i fotowoltaika - kiedy zdecydować się na te instalacje?
Cechą wspólną cieczowych kolektorów słonecznych (płaskich i rurowych próżniowych) oraz paneli fotowoltaicznych jest przechwytywanie i przetwarzanie energii słońca. Jednak efekt działania takich instalacji jest inny.
Solary i panele PV: czas amortyzacji kosztów nie ma znaczenia, jeżeli w grę wchodzi wygoda i zdrowie!
W 2011 r. zamontowaliśmy na dachu próżniowe kolektory słoneczne, które ułatwiły nam przygotowywanie c.w.u. - wcześniej w lecie męczyliśmy się z gorącem buchającym z kotłowni. Jednak zastosowana instalacja solarna okazała się za mało wydajna - mówią Ewa i Grzegorz, którzy kolektory rurowe próżniowe użytkują od 2011 r., panele PV od 2021 r.
Samodzielny montaż fotowoltaiki w dwóch etapach, z dopłatą 3000 zł
Do założenia fotowoltaiki początkowo podchodziłem sceptycznie. To dlatego, że dom ogrzewamy pompą ciepła, za 1000 zł rocznie, poza tym kilka lat temu prąd był tani, a instalacja PV droga - mówi Jarek, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2021 r.
Solary i fotowoltaika - dobrze zainwestowaliśmy oszczędności!
Rozliczenia z elektrownią, według Net-metering, następują co pół roku. Dzięki panelom PV, za ostatnie półrocze zapłaciliśmy zaledwie 270 zł (w tym są opłaty stałe). To nas upewnia, że dobrze zainwestowaliśmy oszczędności - mówią Monika i Łukasz, którzy płaskie kolektory użytkują od 2012 r., a panele PV od 2019 r.
Rozmowy o budowaniu domu - dobór kolektorów słonecznych
Inwestor pyta eksperta budowlanego o działanie kolektorów słonecznych. Chce wiedzieć, jakie rodzaje kolektorów są dostępne na rynku i jak je zamontować, by pozyskać jak najwięcej energii. Inwestor pyta także o rolę zasobnika wody w instalacji solarnej.
5 najważniejszych pytań o instalacje fotowoltaiczne, które musisz sobie zadać przed montażem
System PV musi być przede wszystkim dobrze przemyślany. Zastanówmy się czemu ma służyć, co koniecznie musimy w nim mieć, jak najlepiej dostosować go do systemu rozliczeń oraz co zrobić, żeby zwiększyć oszczędności. To właśnie przepis na osiągnięcie maksimum korzyści.
Fotowoltaika na balkonie. Marketingowy wymysł, czy sensowna oszczędność?
Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej jeszcze do niedawna kojarzyło się przede wszystkim z panelami zamontowanymi na dachach domów jednorodzinnych, instytucji i placówek miejskich oraz z tzw. farmami fotowoltaicznymi. Wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej musiało jednak w końcu stać się technologicznie dostępne dla mieszkańców bloków wielorodzinnych. W tym zakresie jest obecnie nawet kilka różnych możliwości. W artykule zaprezentujemy rozwiązania, które niedawno pojawiły się na rynku i które można zastosować w miejskich blokowiskach.
Technologia i opłacalność ogniw PV
Słońce to najpopularniejsze odnawialne źródło energii w naszym kraju. Liczba wykorzystujących jego energię mikroinstalacji fotowoltaicznych zbliża się już do 1,3 mln. Jak działają tego typu instalacje i jak ją zaplanować, aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna?
Ciepła woda użytkowa na samych solarach przez cały rok? Sprawdzamy!
W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.
Problemy we współpracy instalacji fotowoltaicznej z siecią i instalacją elektryczną
Posiadanie mikroinstalacji PV nie oznacza wcale, że możemy zrezygnować z prądu z sieci. Przeciwnie, w większości domów to sieć odbiera nadwyżkę prądu z PV, zaś jej wyłączenie powoduje automatycznie również wyłączenie fotowoltaiki. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Ponadto warto wiedzieć, jak można zaradzić wyłączaniu się falownika oraz co zrobić, żeby wynik rozliczenia za energię pobraną i oddaną był dla nas najkorzystniejszy.
Mikroinstalacja PV w domu - jak dopasować ją do potrzeb? Najciekawsze rozwiązania
Typowa polska mikroinstalacja PV w domu jednorodzinnym składa się tylko z paneli zamocowanych na dachu budynku, prostego falownika (inwertera) typu on-grid, niezbędnego okablowania i zabezpieczeń. Jednak to nie znaczy, że wszystkie systemy PV muszą być jak spod jednej sztancy. Nieszablonowe podejście pozwala przede wszystkim optymalnie dopasować je do potrzeb. A dzięki temu działają lepiej i przynoszą więcej korzyści.
Dzięki panelom PV roczne opłaty za prąd zmniejszyły się o połowę
Dzięki panelom PV roczne opłaty za prąd zmniejszyły się o połowę, do 1000 zł. Rozliczenia z elektrownią, według net-metering, następują co pół roku - mówi Justyna, która płaskie kolektory użytkuje od 2012 r., panele PV od 2017 r.
Wykorzystujemy 35% energii z monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych
W 2019 r. postanowiliśmy z żoną oszczędności przeznaczyć na fotowoltaikę. Zleciłem włączenie do instalacji dwukierunkowego inteligentnego licznika (smart meter), który pokazuje bieżącą produkcję i zużycie energii - mówi Kuba, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2019 r.
Do kolektorów próżniowych dodaliśmy panele PV - decyzja okazała się słuszna!
Dzięki solarom uzyskaliśmy spore oszczędności w kosztach eksploatacji domu, dlatego siedem lat później zdecydowaliśmy się dodać instalację fotowoltaiczną i skorzystać z dofinansowania - mówią Marynia i Krzysiek, którzy kolektory próżniowe użytkują od 2013 r., panele PV od 2020 r.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Przez 7 lat liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrosła w naszym kraju z 4 tysięcy do przeszło 1,2 mln! To efekt chęci korzystania z czystej, odnawialnej energii, wzrostu cen prądu oraz wprowadzenia państwowych dopłat do fotowoltaiki. Te można uzyskać z dwóch programów - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Z pierwszego może skorzystać każdy właściciel domu.
Instalacja fotowoltaiczna (PV) - czas na własny prąd
Wykorzystywanie prądu z mikroinstalacji PV w jak największym stopniu na własne potrzeby zawsze było najbardziej pożądanym i opłacalnym wariantem. Stało się jeszcze bardziej atrakcyjne po zmianie systemu rozliczania prosumentów na Net-billing. Wzmocnią to jeszcze planowane dalsze zmiany, w postaci dynamicznych taryf, które zostaną wprowadzone w 2024 roku.
Marka K2 - wybór dla dużej inwestycji PV
Rynek inwestycji fotowoltaicznych w Polsce coraz częściej ukierunkowuje się na duże projekty. Zalety płynące z pozyskiwania zielonej energii tą metodą doceniają już nie tylko prywatni prosumenci - w kierunku instalacji PV zwracają się także przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.
Usługa od A do Z - dlaczego warto współpracować z jedną firmą przy systemie ogrzewania i energii w domu?
Budowa energooszczędnego domu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów w tym zakresie. Inwestycja w taki budynek pozwoli na oszczędności na rachunkach za energię, a także na minimalizację wpływu budowy na środowisko naturalne. Dlaczego warto wybrać jedną firmę do kompleksowej realizacji systemu ogrzewania i energii w domu? Powodów jest wiele.
Artykuł promocyjny
Czy warto założyć panele fotowoltaiczne?
Instalacje fotowoltaiczne przez ostatnie lata bardzo się upowszechniły. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można sporo zaoszczędzić i w pewnym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. Jednak żeby całość działała prawidłowo trzeba znać podstawowe zasady jej funkcjonowania oraz doboru komponentów.
Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możemy zwiększyć rentowność przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Systemy zarządzania energią, współpraca fotowoltaiki z pompą ciepła, automatyką budynkową, ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych czy inteligentne i zaawansowane sterowniki - to tylko niektóre rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej przez nas energii i przybliżające nas do "domu bez rachunków".
Artykuł promocyjny
Program Mój Prąd 4.0+. Sprawdź, czy możesz uzyskać dotację
Zmiana zasad rozliczania prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej wprowadziła pewne zamieszanie. Pojawiły się pytania, czy to się jeszcze opłaca. Odpowiedź brzmi: tak. Zwłaszcza, jeśli na zakup mikroinstalacji PV otrzymamy dotację z programu Mój Prąd 4.0+. Co istotne, taką dopłatę uzyskać można także ma magazyn energii elektrycznej, który pozwala użytkownikowi na większe wykorzystanie pozyskanej przez niego energii ze słońca.
Artykuł promocyjny
Kocioł i kolektory słoneczne, czyli jak taniej ogrzewać kotłem
Wysoka sprawność kotła gwarantuje, że kupione bardzo drogie obecnie paliwo zostanie rzeczywiście dobrze wykorzystane. Natomiast niska to po prostu marnotrawstwo - zarówno energii, która ucieka przez komin, jak i naszych pieniędzy. Dlatego w czasach, kiedy ceny paliw szaleją, warto szczególnie zwracać uwagę na ten parametr. Dodatkowe oszczędności przyniesie nam założenie kolektorów słonecznych.
Instalacje PV: jak rozmawiać z handlowcem?
Pewne zasady budowy instalacji PV, doboru jej wielkości oraz poszczególnych komponentów są stałe i powinien je poznać każdy, kto myśli o założeniu domowej mikroelektrowni. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę z aktualnych uwarunkowań ekonomicznych - w ciągu ostatnich miesięcy zasadniczo zmieniły się ceny paliw i energii, zasady rozliczania za prąd z PV oraz system dotacji. Tak "uzbrojeni" będziemy w stanie uzyskać naprawdę dobrą ofertę od firmy zakładającej systemy PV. Inaczej może się okazać, że wydamy mnóstwo pieniędzy na coś, co nie przyniesie nam istotnych korzyści.