Samodzielny montaż fotowoltaiki w dwóch etapach, z dopłatą 3000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Samodzielny montaż fotowoltaiki w dwóch etapach, z dopłatą 3000 zł

Do założenia fotowoltaiki początkowo podchodziłem sceptycznie. To dlatego, że dom ogrzewamy pompą ciepła, za 1000 zł rocznie, poza tym kilka lat temu prąd był tani, a instalacja PV droga - mówi Jarek, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2021 r.

Panele fotowoltaiczne:

 • monokrystaliczne; 24 szt. po 450 lub 460 W, moc zainstalowana 10 kW;
 • kąt nachylenia paneli 25°;
 • wystawa na południe, wschód, zachód;
 • inne elementy - mikroinwertery przy każdych czterech panelach, dwukierunkowy licznik, aparatura zabezpieczająca, okablowanie, panele zamocowane na konstrukcji z profili aluminiowych;
 • cel - produkcja prądu do zasilania oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, ładowanie baterii samochodu elektrycznego.

Dom:

 • parterowy, 110 m2;
 • liczba stałych użytkowników - 4 osoby.

Decyzja: do założenia fotowoltaiki początkowo podchodziłem sceptycznie. To dlatego, że dom ogrzewamy pompą ciepła, za 1000 zł rocznie, poza tym kilka lat temu prąd był tani, a instalacja PV droga. Jednak pod wpływem sąsiadów i po wzroście cen energii, przekonałem się do takiej realizacji. W domu działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kuchnia indukcyjna, stacjonarna klimatyzacja. Uznałem, że fotowoltaika jest potrzebna, nawet przy możliwości rozliczania zużycia energii w dwóch taryfach, o którą postarałem się w trakcie wykańczania budynku, oraz programowaniu urządzeń tak, żeby działały w czasie obowiązywania tej tańszej taryfy. Marzyłem też o elektrycznym samochodzie. Elementy dobrałem sam, zamontowałem je według instrukcji producenta. Skorzystałem z dopłaty 3000 zł z programu "Mój Prąd".

Po zakupie auta elektryka, na garażu dodano panele o mocy 3,5 kW.
Po zakupie auta "elektryka", na garażu dodano panele o mocy 3,5 kW.

Montaż fotowoltaiki - rady i przestrogi:

Montaż nie był zbyt uciążliwy, bo parterowy dom jest niski, ma kopertowy dach o nachyleniu 25°. Najbardziej męcząca była praca fizyczna, przy wciąganiu na niego elementów konstrukcji (z profili aluminiowych) i paneli PV o wadze 25 kg każdy. Panele rozlokowałem na trzech połaciach - wschodniej, południowej, zachodniej - co wydłuża czas produkcji prądu. Przy takim ich rozrzuceniu zalecano założenie, przy każdych czterech panelach, jednofazowego mikroinwertera o mocy 1500 W po stronie ac i 1880 W po stronie dc. Inwertery podłączyłem do sieci kablem trzyżyłowym (faza, neutralny i uziemienie). Doprowadziłem przewód prądu przemiennego do rozdzielnicy w budynku. Montaż oceniam jako prosty, trudno się pomylić.

Istotną zaletą układu z mikroinwerterami jest możliwość rozbudowania, bez wymiany istniejących elementów, dokłada się nowe. Zleciłem specjaliście odbiór przeciwpożarowy, zaś elektrykowi sprawdzenie poprawności montażu. Formalności z elektrownią nie były skomplikowane. Dwukierunkowy licznik został zamontowany po miesiącu od zgłoszenia mikroinstalacji, chwilę później przysłano dokumenty legalizacyjne i mogłem ją uruchomić, z tym że na początku miała moc 6,5 kW, rok później kupiłem samochód elektryczny i dodałem na dachu garażu panele o mocy 3,5 KW.

Na garażu z gontem, zastosowano śruby (wkręcone w krokwie)
Na garażu z gontem, zastosowano śruby (wkręcone w krokwie).

Rozliczenia następują według umowy Net-metering. Staram się o efektywną autokonsumpcję - ustawiłem podgrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie domu pompą ciepła w dzień, w czasie największej produkcji prądu (tylko w okresie mrozów całą dobę). Sprawdzam działanie instalacji domowych. W przypadku fotowoltaiki, na jej wyjściu z budynku zamontowałem licznik, który łączy się z urządzeniem DTU (a to z inwerterami na dachu), pokazuje bieżącą produkcję i zużycie energii elektrycznej. Dzięki niemu wiem, kiedy korzystać z darmowej energii. W zimie zdarza mi się zsuwać śnieg z paneli.

Koszty instalacji fotowoltaicznej:

 • montaż własny;
 • instalacja I etap (o mocy 6,5 kW) 21 200 zł minus dotacja 3000 zł (Mój Prąd), II etap (3,5 kW) 6500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na dachu z betonową dachówką, panele PV zamocowano hakami.

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego właściciel początkowo sceptycznie podchodził do założenia fotowoltaiki?

  Właściciel był sceptyczny, ponieważ ogrzewanie domu pompą ciepła kosztowało go tylko 1000 zł rocznie, a kilka lat temu prąd był stosunkowo tani, natomiast instalacja fotowoltaiczna była droga.
 • Jakie są charakterystyki zainstalowanych paneli fotowoltaicznych?

  Panele są monokrystaliczne, łącznie 24 sztuki o mocy 450 lub 460 W każdy, co daje moc zainstalowaną 10 kW. Panele mają kąt nachylenia 25°, są skierowane na południe, wschód i zachód. Do instalacji należą również mikroinwertery przy każdych czterech panelach, dwukierunkowy licznik, aparatura zabezpieczająca i okablowanie, a panele zamontowane są na konstrukcji z profili aluminiowych.
 • Jakie były główne cele instalacji fotowoltaicznej w domu?

  Cele to produkcja prądu do zasilania oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych oraz ładowanie baterii samochodu elektrycznego.
 • Jakie były główne wyzwania i rozwiązania podczas montażu fotowoltaiki?

  Największym wyzwaniem była praca fizyczna związana z wciąganiem elementów konstrukcji i paneli PV. Rozwiązaniem było umieszczenie paneli na trzech połaciach dachu (wschód, południe, zachód) i zastosowanie jednofazowych mikroinwerterów przy każdych czterech panelach, co umożliwiło prosty montaż i późniejszą możliwość rozbudowy systemu bez wymiany istniejących elementów.
 • Jakie są koszty i efekty ekonomiczne instalacji fotowoltaicznej według właściciela?

  Koszt instalacji I etapu (moc 6,5 kW) wyniósł 21 200 zł, z czego 3000 zł pokryła dotacja z programu "Mój Prąd", a II etap (3,5 kW) kosztował 6500 zł. Właściciel stara się o efektywną autokonsumpcję, ustawił podgrzewanie wody i ogrzewanie domu na dzień, aby maksymalizować korzystanie z wyprodukowanego prądu, co pozwala na oszczędności.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!