Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2? Moc paneli PV a zapotrzebowanie energetyczne domu
Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2? Moc paneli PV a zapotrzebowanie energetyczne domu
Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do domu o powierzchni 150 m2 i jaka powinna być ich moc? Moc instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od zapotrzebowania domu na energię. Dowiedz się, jak to obliczyć.
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystująca darmową energię słoneczną powinna być skrojona na miarę. Dlatego jej planowanie należy zacząć od ustalenia, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej na dom 150m2?
Aby obliczyć zapotrzebowanie domu na prąd, należy przemnożyć moc wszystkich jego odbiorników (urządzeń elektrycznych ) w kilowatach przez czas ich użytkowania. Szacunkowo można przyjąć, że w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego (dom o powierzchni 150m2 zamieszkały przez 4-osobową rodzinę) zapotrzebowanie to wynosi ok. 5000 kWp rocznie. Biorąc pod uwagę, że z 1 kWp mocy zainstalowanej fotowoltaiki uzyskuje się rocznie ok. 1000 kWh, w omawianym przypadku wystarczy teoretycznie instalacja fotowoltaiczna o mocy 5-6 kWp. W praktyce jest to znacznie trudniejsze, gdyż trzeba uwzględnić nierównomierny rozkład produkcji energii oraz konsekwencje zasad rozliczania za prąd oddawany do sieci.
Czy większa moc instalacji fotowoltaicznej będzie lepsza?
Nie warto ulegać pokusie i planować instalacji PV z bardzo dużym zapasem (czyli dołożyć więcej paneli fotowoltaicznych). Nadwyżek prądu z reguły i tak nie da się wykorzystywać, a przekazywanie jej do sieci jest niezbyt opłacalne. A przecież zakup dodatkowych paneli i falownika o wyższej mocy będzie sporo kosztować. Bardziej rozbudowana instalacja PV może się ewentualnie opłacać wtedy, gdy planujemy ogrzewać dom pompą ciepła. Urządzenie to potrzebuje bowiem 3-4 razy mniej prądu niż ogrzewanie elektryczne, więc zasilanie go dzięki instalacji PV jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Liczba paneli dla domu 150m2 a miejsce na dachu
Warto jeszcze wspomnieć o istotnym ograniczeniu, jakim może być dostępna przestrzeń na dachu lub gruncie. Na wyprodukowanie 1 kW energii potrzeba ok. 3 paneli fotowoltaicznych (zależnie od ich mocy), co oznacza, że w typowym zestawie (instalacja o mocy 5 kWp) będzie ok. 15 paneli fotowoltaicznych. Na taką instalację fotowoltaiczną trzeba przeznaczyć ok. 30m2, czyli często większą część odpowiednio nasłonecznionej połaci dachu.
Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych na dom
Dobierając moc paneli należy pamiętać, że w ich kartach technicznych na pierwszym miejscu znajduje się tzw. moc w punkcie MPP (PMPP) [W] STC. Ten parametr jest nie do końca miarodajny, ponieważ wskazuje maksymalny punkt pracy w standaryzowanych warunkach testowych (STC, z ang. Standard Test Conditions), które osiągane są wyłącznie w laboratorium. Nieco lepiej o faktycznych osiągach informuje wskaźnik mocy w punkcie MPP (PMPP) [W] NOCT (NOCT, z ang. Normal Operating Cell Temperature).
Należy też zwrócić uwagę na temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/K], który opisuje spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury powyżej 25°C (właśnie taka osiągana jest w standardowych warunkach testowych). Im niższa jest jego wartość, tym wyższa wydajność panelu w warunkach rzeczywistych (im parametr ten jest bliższy zeru, tym lepiej).
Nie jest łatwo określić, jak policzyć ile z zapotrzebowania na prąd potrzebny do zasilania pompy ciepła pokryje instalacja PV. Ponieważ zależy to od mocy samej instalacji PV oraz pompy, a także sposobu rozliczenia z zakładem energetycznym, fot. Adobe Stock
Warto też pamiętać o takim parametrze, jak tzw. tolerancja mocy. Podawana przez producentów paneli fotowoltaicznych moc nominalna może być nieco inna od rzeczywistej, co wynika ze specyfiki ich produkcji. Nawet panele fotowoltaiczne pochodzące z tej samej partii produkcyjnej mogą mieć różną moc, mniej więcej o 5% wyższą lub niższą od nominalnej. Zawarta w karcie technicznej panelu informacja o tzw. pozytywnej tolerancji mocy oznacza, że jego producent gwarantuje, iż rzeczywista moc maksymalna może być o kilka procent wyższa od nominalnej, ale na pewno nie niższa.
Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2: podsumowanie
Każdą instalację PV planuje się indywidualnie. Jej moc zależy od zapotrzebowania na energię, a ten parametr jest z kolei uzależniony od powierzchni domu, ilości mieszkańców oraz odbiorników prądu. Inna będzie więc ilość paneli fotowoltaicznych na domu o powierzchni 100m2 zamieszkałym przez 2 osoby, a inna na budynku o powierzchni 200m2, w którym żyje np. 6 albo 10 osób. Orientacyjnie można przyjąć, że moc instalacji PV w przypadku standardowej wielkości domu o powierzchni 150m2 zamieszkałego przez 4-osobową rodzinę powinna wynosić 5-6 kWp. Aby wyprodukować tyle prądu, potrzeba 15-18 paneli fotowoltaicznych.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.