Jak tanio podgrzewać wodę prądem z fotowoltaiki? O tym mało kto wie

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak tanio podgrzewać wodę prądem z fotowoltaiki? O tym mało kto wie

Fotowoltaika do grzania wody to dobry sposób na oszczędność. Na co trzeba uważać, planując wykorzystywanie prądu z paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody użytkowej w domu? Podpowiadamy, jak tanio podgrzewać wodę wykorzystując instalację fotowoltaiczną. O czym pamiętać, żeby jak najlepiej wykorzystać wyprodukowaną energię. 

aktualizacja: 2024-06-12 22:34:57
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak podgrzać wodę z fotowoltaiki?
  • Ile paneli fotowoltaicznych do grzania ciepłej wody i jak moc grzałki?
  • Jak uniknąć strat energii przy podgrzewaniu wody

Nawet w przypadku tak prostego urządzenia, jak elektryczny podgrzewacz c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), skala osiąganych korzyści będzie zależeć od jego konkretnych cech (pojemności, mocy grzałki, jakości izolacji itd.) oraz sposobu sterowania. Dlatego wyjaśniamy, na co naprawdę trzeba zwracać uwagę, żeby efektywność wykorzystania własnego prądu z fotowoltaiki rosła i przynosiła obniżenie rachunków.

Fotowoltaika do grzania wody

Zamiana prądu na ciepło i podgrzewanie w ten sposób tzw. ciepłej wody użytkowej, czyli przeznaczonej do kąpieli, zmywania itd. jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów wykorzystywania prądu z paneli fotowoltaicznych na miejscu. Fotowoltaika do grzania wody jest na tyle popularna, że można kupić nawet niewielkie zestawy służące tylko do podgrzewania wody. Składają się one z kilku paneli fotowoltaicznych, regulatora solarnego, prostej przetwornicy i grzałki umieszczanej wewnątrz zasobnika wody. Podgrzewanie nie wymaga dużej mocy, zwykle wystarczają zestawy złożone tylko z czterech paneli fotowoltaicznych o mocy 2–4 kWp. 

Użytkownicy „pełnowymiarowych” instalacji fotowoltaicznych także chętnie wykorzystują prąd do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wynika to przede wszystkim z prostoty tego rozwiązania. Jeżeli ktoś ma już zbiornik wody podgrzewanej przez kocioł, a tak właśnie jest w większości domów, to dodanie do zbiornika grzałki elektrycznej jest bardzo łatwe. Zwykle w zbiornikach przewidziany jest bowiem dodatkowy króciec (lub kilka), w który wystarczy wkręcić grzałkę. Jednak nawet tak z pozoru prosty system może działać lepiej lub gorzej. Zasadnicze znaczenie ma sama pojemność zasobnika wody. Powinien on być na tyle duży, żeby woda podgrzana w ciągu kilku lub kilkunastu godzin wystarczyła na całą resztę doby, niejako do kolejnego cyklu podgrzewania. Przypomina to sytuację, gdy tradycyjny kocioł zasypowy (na węgiel lub drewno) podgrzewa wodę w zasobniku.

Co się bowiem stanie, jeżeli zbiornik na wodę będzie zbyt mały? Po pierwsze, przy dużej nadprodukcji energii z fotowoltaiki, nie będzie on w stanie przejąć jej w pełni. Czyli albo zostanie zmarnowana, albo prąd z fotowoltaiki trafi do sieci. Po drugie, mały zasobnik może zostać szybko opróżniony, a gorąca woda będzie nadal potrzebna. Wówczas trzeba ją będzie podgrzać. Bardzo prawdopodobne, że za pomocą tej samej grzałki, jednak zasilanej już drogim prądem z sieci, zamiast z fotowoltaiki. Z całą pewnością nie będzie to wariant pożądany pod względem ekonomicznym.

Jaka moc grzałki do podgrzewania wody prądem z paneli fotowoltaicznych

Jeśli chcemy tanio podgrzewać wodę fotowoltaiką, jest także ważny aspekt związany z mocą grzałki do podgrzewania wody. Co może się wydać dziwne wielu osobom, powinna ona być niewielka (np. 1 kW). Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie np. dwóch słabszych grzałek, zamiast jednej o wysokiej mocy. W takim układzie, można bowiem załączać kolejne grzałki, w miarę wzrostu mocy energii z paneli fotowoltaicznych dostępnej do zagospodarowania. Równocześnie nie ma jednak problemu charakterystycznego dla urządzeń o wysokiej mocy, które niekiedy po prostu trzeba wspomagać prądem z sieci, żeby w ogóle mogły działać. Tak będzie chociażby w przypadku grzałki 2 kW, w sytuacji, gdy dostępna moc z paneli fotowoltaicznych wyniesie zaledwie 1 kW. Za moc pobieraną z sieci trzeba przecież słono płacić.

Co zrobić, żeby zbiornik do podgrzewania wody się nie wychładzał?

Planując korzystanie z zasilanego elektrycznie zasobnika ciepłej wody użytkowej nie wolno zapominać o problemie jakim są straty ciepła do otoczenia. Z tego względu każdy zasobnik wody powinien mieć dobrą izolację termiczną. Jednak ważne jest również to aby znajdował się w pomieszczeniu o dość wysokiej temperaturze, gdyż wtedy ucieczka ciepła będzie mniej intensywna. Ponadto niekorzystna jest długa sieć rur pomiędzy zbiornikiem oraz punktami poboru wody. Jeżeli w takim układzie nie ma pętli cyrkulacyjnej, to zalegająca w rurach woda po pewnym czasie ulega po prostu wychłodzeniu. Mamy więc stratę energii.

podgrzewanie wody fotowoltaiką

Do współpracy z fotowoltaiką nadają się tylko podgrzewacze wody pojemnościowe. Powinny mieć dużą pojemność oraz grzałkę o umiarkowanej mocy (fot. STIEBEL ELTRON)

Z kolei w przypadku cyrkulacji, rośnie wygoda korzystania z ciepłej wody, lecz straty energii są tak naprawdę jeszcze większe. Szczególnie jeżeli rury mają bardzo słabą izolację lub nie mają jej wcale straty ciepła spowodowane cyrkulacją mogą być porównywalne do faktycznego zapotrzebowania na ciepło do podgrzania ciepłej wody faktycznie zużywanej przez domowników. Dlatego w układach z cyrkulacją warto stosować chociażby czasowe jej wyłączenie, w godzinach, gdy z ciepłej wody nikt nie korzysta. Inaczej zbiornik stopniowo się wychładza w wyniku krążenia wody w rurach, a więc ciepło nam ucieka.

Fot. otwierająca: Instalacja PV o małej mocy wytwarza umiarkowaną ilość energii, którą w większości mogą zużyć typowe domowe urządzenia. Pod warunkiem jednak, że harmonogramy ich pracy będą właściwie dobrane (fot. CREATON POLSKA)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze elektrycznego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) zasilanego prądem z paneli fotowoltaicznych?

    Trzeba zwrócić uwagę na pojemność, moc grzałki, jakość izolacji oraz sposób sterowania podgrzewacza.
  • Jakie elementy składają się na zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody?

    Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody składa się z kilku paneli fotowoltaicznych, regulatora solarnego, przetwornicy oraz grzałki umieszczanej w zasobniku wody.
  • Jakie znaczenie ma pojemność zasobnika wody w systemie podgrzewania wody z fotowoltaiki?

    Zasobnik powinien być na tyle duży, aby woda podgrzana w ciągu kilku lub kilkunastu godzin wystarczyła na całą dobę. Zbyt mały zasobnik nie przejmie nadprodukcji energii, co może prowadzić do jej marnowania lub konieczności korzystania z drogiego prądu z sieci.
  • Dlaczego moc grzałki do podgrzewania wody fotowoltaiką powinna być umiarkowana?

    Moc grzałki powinna być niewielka (np. 1 kW) i najlepiej zamontować dwie słabsze grzałki zamiast jednej mocnej, aby dostosować się do dostępnej mocy z paneli fotowoltaicznych i unikać potrzeby wspomagania prądem z sieci.
  • Jak uniknąć strat energii przy podgrzewaniu wody?

    Zbiornik wody powinien mieć dobrą izolację termiczną i znajdować się w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Dodatkowo należy unikać długich sieci rur bez pętli cyrkulacyjnej, a w układach z cyrkulacją warto stosować czasowe jej wyłączenie, aby zmniejszyć straty ciepła.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!