Artykuły: Kolektory słoneczne i fotowoltaika
Kolektory próżniowe na lato i zimę
Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos... - mówi Józef, czytelnik Budujemy Dom.
Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie
Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.
Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników
Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć... - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.
Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie
Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji solarnej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu - mówią Teresa i Adam, członkowie Klubu Budujących Dom.
Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników
Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.
Kolektory próżniowe z dotacją WFOŚiGW
Jesteśmy zapracowani i potrzebowaliśmy kogoś, kto zna się na instalacjach solarnych i przeprowadzi nas przez całą inwestycję, także w banku. Kolega polecił nam jedną z okolicznych firm... - mówią Kasia i Michał, członkowie Klubu Budujących Dom.
Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu
Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn - mówią Jolanta i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.
Kolektory płaskie czy próżniowe?
Kolektory próżniowe, choć ich cena spada, są wciąż są droższe niż płaskie. Sprzedawcy kolektorów próżniowych kuszą zaś obietnicą większego uzysku energii w sezonie jesienno-zimowym oraz przy pochmurnej pogodzie. Jednak czy kolektory próżniowe – poza ceną – mają w porównaniu z płaskimi same zalety?
Parametry i certyfikaty kolektorów słonecznych
Sprzedawcy często wręcz „bombardują” potencjalnego klienta danymi o parametrach kolektorów słonecznych (solarów) – odpowiednio przedstawione liczby robią przecież wrażenie. Zwykle jest to jednak bardziej sposób manipulacji niż źródło użytecznych informacji, bo amator i tak nie wie, które parametry są ważne i jak je zinterpretować.
Dotacje do kredytów na kolektory słoneczne
Coraz więcej mówi się ostatnio o programie dopłat do kredytów na zakup i wykonanie instalacji kolektorów słonecznych do wytwarzania c.w.u. w budynkach mieszkalnych. Ile naprawdę jest dotacji w dotacji?
Jakie kolektory słoneczne w domu - płaskie czy próżniowe?
Wybierając system grzewczy, oparty na bezpośrednim wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego, zastanawiamy się, jaki typ kolektorów słonecznych zastosować w swojej domowej instalacji: kolektory próżniowe rurowe czy może kolektory płaskie?
Kolektory słoneczne - zdaniem ekspertów
Poprosiliśmy przedstawicieli kilku firm o zaproponowanie instalacji z kolektorami dla czteroosobowej rodziny zużywającej dziennie 240 litrów ciepłej wody o temperaturze 45°C. Jakie kolektory by przede wszystkim polecili? Jakie będą koszty wykonania całej instalacji? Jak duże oszczędności energii przyniesie instalacja solarna?
Koszty użytkowania kolektorów słonecznych
Najbardziej obiektywnym źródłem informacji są liczby, to one właśnie posłużą nam do oceny użyteczności i opłacalności kolektorów słonecznych w domowej instalacji.