Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło. - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od kwietnia 2013 r.

Instalacja z biwalentnym zbiornikiem 200 l
Instalacja z biwalentnym
zbiornikiem 200 l

Parametry instalacji: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 4 m2; kąt nachylenia 45 stopni; wystawa południowo-zachodnia. Długość instalacji 2 x 10 m. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: na stałe 2 osoby oraz dojeżdżające dzieci i wnuki.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i cały nasz dom funkcjonuje na elektryczności. Dom ogrzewaliśmy dotąd kominkiem z DGP i grzejnikami konwektorowymi, natomiast wodę elektrycznością. Rocznie za prąd płaciliśmy 6000 zł. Kiedy nasz poprzedni zbiornik na ciepłą wodę zaczął przeciekać, postanowiliśmy przy okazji jego wymiany założyć instalację solarną.

 

Za 5390 zł (po dopłacie) mamy nowy biwalentny zasobnik c.w.u. i instalację solarną. Typ kolektorów i ich wielkość dobrała firma monterska. Zgodziliśmy się na próżniowe po zapewnieniu, że rurki są odporne na grad i inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Instalacja solarna - rady i przestrogi:

 • Przez te kilka miesięcy, odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło.

   

  Jeśli w skali roku zmniejszymy wydatki na prąd o 1000 zł, może 2000 zł, jest to dla nas oczekiwana i wymierna korzyść. Kolektory mogą więc się nam zwrócić po 5 latach. Ciepłej wody wystarcza nam na cały dzień i aż do porannego mycia w kolejnym dniu.

   

 • Dach ma mały spadek 30 stopni, więc żeby kolektory dobrze "łapały" słońce wiosną i jesienią, poprosiliśmy o zamontowanie ich na metalowym stelażu o nachyleniu 45 stopni. Kosztowało to dodatkowe 200 zł. Musieliśmy jednak sami o to poprosić, bo monterzy tego nie zaoferowali.

   

  W okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, więc zabezpieczyliśmy instalację przed przegrzaniem się niewielkim zasilaczem awaryjnym UPS. Nie mamy kłopotu z zagospodarowaniem nadmiaru ciepłej wody, bo często odwiedzają nas dzieci i wnuki.

   

  Panele z 26 rur zamontowano na stelażu o nachyleniu 45°
 • Zbudowanie systemu solarnego w naszym parterowym domu o konstrukcji szkieletu drewnianego było bardzo proste i trwało jeden dzień. Rury z kotłowni, znajdującej się przy garażu, biegną na nieużytkowym poddaszu, po stropie i pod dachem.

   

 • Żeby uzyskać dotację z NFOŚiGW, najpierw musieliśmy zaciągnąć we wskazanym banku kredyt. Oboje z żoną jesteśmy emerytami i przez bankową procedurę przeszliśmy w jeden dzień. Reszta formalności bankowych trwała miesiąc. Po otrzymaniu dopłaty od razu spłaciliśmy nią część kapitału, bo tak się najbardziej opłaca.

Instalacja solarna - koszty:

 • kolektory razem z montażem 9800 zł (bez dotacji NFOŚiGW).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Solar

10 Paź 2018, 21:16

Coś kręcicie w tym artykule roczne za prąd 6000zl ,a zaraz uciecha że miesięcznie 150zl mniej za podgrzewanie wody to za co te 350 zł reszty miesięcznie????

time image

Gość kaziu

12 Cze 2014, 06:32

Solary przy dwóch osobach są całkowicie nieopłacalne.Koszt instalacji to 10-15 tyś zł a to oznacza zwrot ponad 10 lat. Ludzie zacznijcie myśleć ekonomicznie, jedyny plus to wygoda, ale to nie ma nic wspólnego z ekonomią.

time image

04 Kwi 2014, 09:48

Do ogrzewania wody system solarny to świetne rozwiązanie. Przy dobrej pogodzie (słonecznej) można naprawdę sporo zaoszczędzić ;)

time image

02 Kwi 2014, 07:56

Cytat Ojjj miałby ciepło... miałby. Szczególnie latem Wystarczy włączyć klimę i będzie chłodno

time image

01 Kwi 2014, 18:30

Cytat artykuł pokazuje że inwestor popełnił błąd bo powinien zainwestować w kominek z płaszczem wodnym nie musiał by inwestować w solary. miałby ciepło w domu a zarazem wodę użytkową i za prąd płacił by połowę mniej. ...

time image

01 Kwi 2014, 17:51

Masło maślane...Ja mam solary kominek z płaszczem i piec i co?

time image

Gość re

01 Kwi 2014, 17:46

artykuł pokazuje że inwestor popełnił błąd bo powinien zainwestować w kominek z płaszczem wodnym nie musiał by inwestować w solary. miałby ciepło w domu a zarazem wodę użytkową i za prąd płacił by połowę mniej.

time image

Gość PR

30 Mar 2014, 22:59

Dodać należy ile energi pochłania funkcjonowanie nowej instalacji solarnej (najlepiej w horyzoncie np. 5 lat - wliczając koszty przeglądów itp.) i dopiero wtedy wyliczyć ten zysk. Inaczej to Półprawda i równie dobrze zysku może być 10zł. I tak chwała inwestorowi, że się zdecydował ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje