Dobór elementów instalacji solarnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2014-05-06 10:02:01
Dobór elementów instalacji solarnej

Kolektory są ważną częścią instalacji solarnej, ale w żadnym wypadku nie wolno zapominać o pozostałych jej elementach, co niestety zdarza się bardzo często. A prawda jest taka, że choć schowane w kotłowni, to są one co najmniej tak samo istotne, jak to, co widać na dachu.

Po pierwsze – zbiornik ciepłej wody.

Wydawałoby się, że to element dość banalny. Tymczasem wielu doświadczonych instalatorów uważa, że dopasowanie wielkości zasobnika jest nawet ważniejsze od zwymiarowania i wyboru kolektorów (choćby z tego powodu, że rozbudowa układu kolektorów nie jest zwykle problemem, a wymiana zasobnika na inny oznacza duże kłopoty i znaczne koszty). Co więcej, bardzo istotny wpływ na opłacalność całej inwestycji mają straty postojowe zbiornika (ilość ciepła traconego bezpowrotnie, gdy nie jest pobierana ciepła woda – to oczywiście kwestia jakości izolacji cieplnej) oraz skuteczność zabezpieczenia przed korozją, rzutująca bezpośrednio na przewidywany czas eksploatacji.

Rys. 1. Schemat typowej instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu ciepłej wody użytkowej

Jeszcze większe znaczenie ma wybór zbiornika buforowego, gdy mowa o instalacji solarnej służącej także do wspomagania ogrzewania. Dość powszechnie w instalacjach tego rodzaju spotyka się np. sytuację przedstawioną na rys. 2: podstawowym źródłem ciepła jest kocioł gazowy, wspomagany przez kolektory (głównie w okresie wiosenno-letnim) oraz kominek z płaszczem wodnym (w okresie jesienno-zimowym). Układ ten można rozwiązać prościej (rys. 3), tylko trzeba odpowiednio wcześniej przewidzieć zbiornik, pozwalający na łatwe połączenie różnych źródeł ciepła.

 

Przy wyborze zbiornika (czy to c.w.u., czy buforowego), należy koniecznie wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę instalacji grzewczej. Model mający o dwa króćce przyłączeniowe czy jedną wężownicę więcej będzie nieznacznie droższy od słabiej wyposażonego egzemplarza o tej samej pojemności. Jeśli jednak nawet nie planujemy, lecz tylko dopuszczamy przyszłe inwestycje w instalację grzewczą, to na pewno warto go kupić, bo przyłączenie w przyszłości np. pompy ciepła okaże się sprawą banalną.

Rys. 2. Schemat instalacji grzewczej z kotłem, kominkiem z płaszczem wodnym i solarnym wspomaganiem podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Zgodna współpraca kotła gazowego (układ zamknięty) i kominka (układ otwarty) wymaga zastosowania wymiennika ciepła i sprzęgła hydraulicznego
Rys. 3. Schemat instalacji grzewczej z kotłem gazowym, kominkiem i solarnym wspomaganiem podgrzewu c.w.u. i c.o. Zastosowanie odpowiedniego zbiornika buforowego (zbiornik w zbiorniku) pozwala na wykorzystanie kolektorów do wspomagania c.o. Jednocześnie zbędne stają się wymiennik ciepła i sprzęgło hydrauliczne, gdyż ich rolę pełni zbiornik buforowy. Bez problemu można do niego przyłączyć również np. pompę ciepła

Po drugie – automatyka.

Zestaw solarny z kolektorami płaskimi zawiera zbiornik do c.w.u. z dwoma wężownicami: dolna – służy do podłączenia układu solarnego, górna – innego źródła ciepła (np. kotła); grupę pompową, regulator solarny, naczynie wzbiorcze, zestaw przyłączeniowy z odpowietrznikiem, płyn solarny (fot. Galmet)

Sterowniki do instalacji solarnych nie są zbyt skomplikowane – ich rola sprowadza się do uruchamiania pompy obiegowej, gdy temperatura w źródle ciepła (kolektory) jest odpowiednio wyższa, niż w odbiorniku (zasobniku ciepłej wody). Reszta to dodatki ułatwiające np. współpracę solarów z kotłem je wspomagającym, ale warto zawczasu zorientować się w możliwościach proponowanego przez sprzedawcę urządzenia.

 

Rzecz nabiera szczególnego znaczenia, gdy kolektory instalujemy, mając już w domu markowy kocioł gazowy z dobrą automatyką. Warto w tej sytuacji rozważyć montaż automatyki solarnej tego samego producenta, bowiem nie tylko ułatwi to obsługę całego systemu, lecz pozwoli także na integrację obu urządzeń.

 

Gdy słońce będzie mocno operować, centralka systemu otrzyma od solarów sygnał "ładuję zasobnik z pełną mocą", co powstrzyma kocioł od przedwczesnego w takich warunkach podgrzewania wody. W długofalowej perspektywie, oszczędności będą naprawdę znaczące.

Po trzecie – izolacja.

Wspomnieliśmy już o znaczeniu izolacji cieplnej zbiornika buforowego. Równie ważna jest skuteczność i trwałość izolacji termicznej niedocenianego zwykle elementu, jakim są przewody, w których krąży mieszanka glikolu z wodą. Występujące tam straty ciepła mają ogromne znaczenie dla sprawności instalacji solarnej – nie zapominajmy, że pracuje ona także wtedy, gdy temperatura w kolektorze jest zaledwie o kilka stopni wyższa od temperatury w zasobniku c.w.u.

 

Ewentualne wychłodzenie czynnika grzewczego o stopień czy dwa może więc sprawić, że większość ciepła – zamiast zostać przeniesiona do zbiornika – zostanie rozproszona po drodze.

 

Jakość przewodów solarnych ma też duży wpływ na trwałość inwestycji. Ich przeprowadzenie na dach budynku, np. przewodem kominowym, jest zwykle dość kłopotliwe. Jeśli więc ich izolacja termiczna zacznie po kilku latach parcieć i rozpadać się, to będziemy mieli duży kłopot. Nie warto zatem na przewodach oszczędzać, już lepiej na elementach, które zawsze można bez kłopotu naprawić czy wymienić.

Adam Jamiołkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje