Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie

Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji solarnej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu - mówią Teresa i Adam, członkowie Klubu Budujących Dom.

aktualizacja: 2023-05-22 10:45:14

Parametry:

  • dwa kolektory płaskie o łącznej powierzchni 2 m2, nachylenie 35°, wystawa południowa,
  • odległość od zasobnika - 8 m.

Liczba domowników: 2.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Decyzja: Osiem lat temu rozpoczęliśmy budowę docelowego domu. Jesteśmy inżynierami z zawodu i uznaliśmy, że zainstalowaniu kolektorów sprzyja odpowiednia lokalizacja budynku na nasłonecznionej działce oraz brak wysokich drzew od południa i zachodu. Kierowała nami chęć prowadzenia ekonomicznego gospodarstwa domowego i względy ekologiczne.

Dwa płaskie kolektory umieszczono pod kątem 35°
Dwa płaskie kolektory umieszczono pod kątem 35°

Kolektory słoneczne w dwuosobowym gospodarstwie - porady i przestrogi:

  • Instalację solarną doprojektowaliśmy z fachowcami podczas montowania instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji słonecznej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu. Wytyczne z dwóch źródeł pokryły się, więc po kolejnych drobnych ustaleniach, wszystkie instalacje wykonał ten sam człowiek. Uważaliśmy to za słuszny krok, przewidując ewentualne naprawy. Wspólnymi siłami udało się skrócić długość instalacji, by nie następowały straty ciepła wytworzonego przez kolektory.
  • Instalacja solarna, jak każda inna domowa instalacja, wymaga czujności. Nie jest to trudne - wystarczy słuchać pracy urządzeń i od czasu do czasu spojrzeć na sterownik. Sterownik układu dwa razy pokazał konieczność uzupełnienia cieczy roboczej, co wykonaliśmy samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją obsługi instalacji i pouczeniem montera. Nie byliśmy tym zdziwieni, ponieważ uprzedzano nas, że ciecz roboczą trzeba będzie uzupełniać mniej więcej co 4 lata i tak się stało.
  • Uprzedzamy, że planując instalację solarną, trzeba przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na zasobnik. Warto pozostawić pewien zapas powierzchni, szczególnie w docelowo planowanym domu. Kilkuletnia praktyka pokazała, że powinniśmy obecny 300-litrowy zasobnik zastąpić 500-litrowym i mamy ból głowy, jak teraz rozlokować w kotłowni wszystkie potrzebne urządzenia - kocioł, filtr do uzdatniania wody, pralkę, a przy tym zachować wygodny do nich dostęp. Czeka nas wielka zamiana miejsc.
  • Latem całkowicie wyłączamy kocioł gazowy. Wyprodukowane przez kolektory ciepło ogrzewa wodę przez 6, a nawet 7 miesięcy w roku i bardzo nas to satysfakcjonuje. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji, choć przy zaledwie dwuosobowym gospodarstwie domowym może wydawać się kontrowersyjna i nieekonomiczna. Naszym zdaniem nie przeinwestowaliśmy, ponieważ instalacja solarna dobrze współpracuje też z kotłem kondensacyjnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jeśli trzeba będzie wymienić kolektory, na pewno założymy kolejne, tyle że rozważymy nowocześniejsze rozwiązania.
300-litrowy zasobnik
Korzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowym

Koszty zakupu instalacji solarnej:

  • instalacja solarna produkcji austriackiej, zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła - 10 000 zł (bez montażu).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci

Zdaniem naszych Czytelników

03 May 2015, 22:14

Cytat A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe? Bez przesady. w takiej instalacji pompa solarna będzie brała do 50 W a i sterownik ...

Gość Ksantia

15 Apr 2015, 12:00

A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe?

Gość pasiu

02 Nov 2014, 08:43

Kur.. sami dolali cieczy roboczej. zrobcie filmik na yt, moze tez sam sprobuje!

Gość kaziu

12 Jun 2014, 08:34

Co za bzdury. Przy dwóch osobach inwestycja całkowicie nieopłacalna

Gość PABLO

18 Oct 2012, 20:20

Witam autora artykułu, jakim cudem kolektory zajmujące 2m2 są przewymiarowane w stosunku do zbiornika 300l. Przy projektowaniu szacunkowym instalacji z kolektorami płaskimi zakłada się 1m2 na 50l pojemności zbiornika więc zamiana istniejącej 300 na 500 to jakaś fikcja, woda w takim ...

Gość terry

24 Oct 2011, 11:09

zbiornik biawar różnica średnicy 300l a 500 to około 10 cm.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!