Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie
Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji solarnej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu - mówią Teresa i Adam, członkowie Klubu Budujących Dom.

Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Parametry: dwa kolektory płaskie o łącznej powierzchni 2 m2, nachylenie 35°, wystawa południowa, odległość od zasobnika – 8 m.

 

Liczba domowników: 2.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Decyzja: Osiem lat temu rozpoczęliśmy budowę docelowego domu. Jesteśmy inżynierami z zawodu i uznaliśmy, że zainstalowaniu kolektorów sprzyja odpowiednia lokalizacja budynku na nasłonecznionej działce oraz brak wysokich drzew od południa i zachodu. Kierowała nami chęć prowadzenia ekonomicznego gospodarstwa domowego i względy ekologiczne.

 

Porady i przestrogi:

 • Dwa płaskie kolektory umieszczono pod kątem 35°
  Dwa płaskie kolektory umieszczono
  pod kątem 35°
  Instalację solarną doprojektowaliśmy z fachowcami podczas montowania instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji słonecznej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu.

   

  Wytyczne z dwóch źródeł pokryły się, więc po kolejnych drobnych ustaleniach, wszystkie instalacje wykonał ten sam człowiek. Uważaliśmy to za słuszny krok, przewidując ewentualne naprawy. Wspólnymi siłami udało się skrócić długość instalacji, by nie następowały straty ciepła wytworzonego przez kolektory.

   

 • Instalacja solarna, jak każda inna domowa instalacja, wymaga czujności. Nie jest to trudne – wystarczy słuchać pracy urządzeń i od czasu do czasu spojrzeć na sterownik. Sterownik układu dwa razy pokazał konieczność uzupełnienia cieczy roboczej, co wykonaliśmy samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją obsługi instalacji i pouczeniem montera. Nie byliśmy tym zdziwieni, ponieważ uprzedzano nas, że ciecz roboczą trzeba będzie uzupełniać mniej więcej co 4 lata i tak się stało.

   

 • Uprzedzamy, że planując instalację solarną, trzeba przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na zasobnik. Warto pozostawić pewien zapas powierzchni, szczególnie w docelowo planowanym domu. Kilkuletnia praktyka pokazała, że powinniśmy obecny 300-litrowy zasobnik zastąpić 500-litrowym i mamy ból głowy, jak teraz rozlokować w kotłowni wszystkie potrzebne urządzenia – kocioł, filtr do uzdatniania wody, pralkę, a przy tym zachować wygodny do nich dostęp. Czeka nas wielka zamiana miejsc.

   

  Korzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowym Korzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowym

 • Latem całkowicie wyłączamy kocioł gazowy. Wyprodukowane przez kolektory ciepło ogrzewa wodę przez 6, a nawet 7 miesięcy w roku i bardzo nas to satysfakcjonuje. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji, choć przy zaledwie dwuosobowym gospodarstwie domowym może wydawać się kontrowersyjna i nieekonomiczna.

   

  Naszym zdaniem nie przeinwestowaliśmy, ponieważ instalacja solarna dobrze współpracuje też z kotłem kondensacyjnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jeśli trzeba będzie wymienić kolektory, na pewno założymy kolejne, tyle że rozważymy nowocześniejsze rozwiązania.

Koszty: instalacja solarna produkcji austriackiej, zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła – 10 000 zł (bez montażu).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Maj 2015, 20:14

Cytat A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe? Bez przesady. w takiej instalacji pompa solarna będzie brała do 50 W a i ...

time image

Gość Ksantia

15 Kwi 2015, 10:00

A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe?

time image

Gość pasiu

02 Lis 2014, 07:43

Kur.. sami dolali cieczy roboczej. zrobcie filmik na yt, moze tez sam sprobuje!

time image

Gość kaziu

12 Cze 2014, 06:34

Co za bzdury. Przy dwóch osobach inwestycja całkowicie nieopłacalna

time image

Gość PABLO

18 Paź 2012, 18:20

Witam autora artykułu, jakim cudem kolektory zajmujące 2m2 są przewymiarowane w stosunku do zbiornika 300l. Przy projektowaniu szacunkowym instalacji z kolektorami płaskimi zakłada się 1m2 na 50l pojemności zbiornika więc zamiana istniejącej 300 na 500 to jakaś fikcja, woda w takim ...

time image

Gość terry

24 Paź 2011, 09:09

zbiornik biawar różnica średnicy 300l a 500 to około 10 cm.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA