Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry: kolektory płaskie, dwa panele o łącznej powierzchni 4 m2, nachylenie 40°, wystawa południowa.

 

Liczba domowników: 6.

 

Cel: do przygotowania c.w.u. o temperaturze 50°C od początku kwietnia do końca września.

 

Decyzja: Zamontowałem kolektory i pompę ciepła z myślą o obniżeniu kosztów utrzymania domu oraz o ochronie środowiska. Jesteśmy z żoną lekarzami i liczą się dla nas względy ekologiczne. Pomyślałem, że skoro istnieje technologia, za pomocą której można za darmo ogrzewać wodę przez pół roku, to warto w nią zainwestować.

Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz
Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz

Porady i przestrogi:

 • Instalację solarną zamontowałem podczas budowy domu, w 1999 roku, więc można powiedzieć, że jestem jednym z polskich pionierów w ich użytkowaniu. Mimo że ryzykowałem, kupując instalację solarną u mało znanego polskiego producenta, nie zawiodłem się. Funkcjonuje z dobrym skutkiem. Gdybym nie znalazł wtedy taniego producenta, któremu zależało na wejściu na rynek, nie byłoby mnie stać na kilkakrotnie droższe instalacje produkcji niemieckiej. Dla nas, czyli dla małżeństwa na dorobku, cena miała przeważające znaczenie.

   

 • Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Do zakupu kolektorów namówił mnie polski producent pomp ciepła, który montował u nas instalację grzewczą. Omawiałem z nim szczegóły techniczne w czasie projektowania domu i kiedy zdecydowałem się na zastosowanie kolektorów, polecił polskiego wytwórcę, z którym współpracował.

   

 • Zamiar instalowania kolektorów warto zgłosić projektantowi domu. Dowiedziawszy się o tym, pani architekt zaprojektowała dach zwrócony na południe, z optymalnym kątem nachylenia. Niestety, nie przewidzieliśmy wtedy, że rodzina powiększy się z 4 do 6 osób. Po narodzinach kolejnych dzieci powinniśmy dołożyć na dachu dodatkowe panele. Nie ma już na nie miejsca, ponieważ na południowej połaci umieściliśmy wykusz i dwie lukarny.

   

  Rada: warto na wszelki wypadek przewidzieć podobne sytuacje już na etapie projektowania domu. Architekt przygotowała również dużą kotłownię w piwnicy, gdzie stanął zasobnik na c.w.u. Kolektory umieściła w pionie nad kotłownią z myślą o skróceniu długości instalacji.

   

 • Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu. Ciśnienie cieczy roboczej nadmiernie wzrosło. Rozszczelnienie udało się szczęśliwie bezpłatnie naprawić przy gwarancyjnej wymianie jednego z paneli.

   

 • Obecnie kupiłbym nie 300-litrowy, a minimum 400-litrowy zasobnik na wodę. Wieczorem, w czasie najintensywniejszych kąpieli dzieci, niekiedy włącza się pompa ciepła. W takich chwilach błogosławię decyzję o zamontowaniu kolektorów, bo latem, mając dużą ilość darmowej ciepłej wody, pozwalamy sobie wszyscy na dłuższe kąpiele. W zimie operujemy wodą trochę oszczędniej.

   

 • Na instalacje solarną zaciągnęliśmy preferencyjny kredyt w BOŚ. Choć początkowo był bardzo korzystny, po latach odbił się nam czkawką (miał stałe oprocentowanie, a w innych bankach spadło).

Koszty: zestaw kolektorów firmy Hewalex z montażem – 4500 zł (promocyjne ceny polskiego producenta), część kosztów, na przykład zasobnik na c.w.u., przesunięto do kosztów instalowania pompy ciepła.

Rodzina liczy obecnie już 6 osób
Rodzina liczy obecnie już 6 osób

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr30

25 Paź 2011, 12:43

Fajna rodzina, gratulacje..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje