Kolektory płaskie czy próżniowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektory płaskie czy próżniowe?

Kolektory próżniowe, choć ich cena spada, są wciąż są droższe niż płaskie. Sprzedawcy kolektorów próżniowych kuszą zaś obietnicą większego uzysku energii w sezonie jesienno-zimowym oraz przy pochmurnej pogodzie. Jednak czy kolektory próżniowe – poza ceną – mają w porównaniu z płaskimi same zalety?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Kolektory płaskie czy próżniowe?
 (fot. Fakro)

Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny, co przekłada się na długą gwarancję producenta (…).Standardowe zestawy kolektorów słonecznych mają 2–3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy, a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.

 

W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo. Budowa kolektora próżniowego już jest troszeczkę bardziej skomplikowana. Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego, w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią.

 

Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260–280°C i w tym momencie kłania się nam fizyka – rozszerzalność temperaturowa ciał stałych – inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropękniecie, co spowoduje utratę próżni.

 

Zestawy kolektorów próżniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1–2 rury, a za jakiś czas następna mamy problem z zauważeniem tego.

 


W materiałach reklamowych rzadko też znajdziemy informację, że kolektor płaski o takiej samej powierzchni zabudowy co rurowy, latem dostarcza więcej ciepła – to efekt większej powierzchni absorbera, czyli elementu pochłaniającego promieniowanie. Jeśli np. mamy kocioł na paliwo stałe i chodzi nam przede wszystkim o to, by nie trzeba było rozpalać w nim poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u., to kolektor płaski będzie lepszym rozwiązaniem.

 

Natomiast jeśli chcemy korzystać z kolektorów także w sezonie zimowym, to nie wolno nam zapomnieć o tym, że by działały nie może ich przykrywać śnieg.

 

Mówi się, że kolektor próżniowy ma zadawalające uzyski energetyczne zimą, ale co będzie, gdy spadnie śnieg? Większość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg, a następnie kolektor zaczyna działać – tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jeśli uda nam się takie coś zrobić to znaczy że kolektor próżniowy mamy tylko z nazwy.

 


Z pozoru na to by uniknąć zaśnieżenia kolektorów rurowych jest prosty sposób.

 

Rurowe nie muszą leżeć na dachu. Mogą być pionowo pod daszkiem. To częściowo załatwia sprawę śniegu.

 


Ma on jednak zasadniczą wadę – kolektor musi być umieszczony praktycznie pionowo, a to ustawienie typowo zimowe – w pozostałych porach roku kolektor będzie bardzo mało wyeksponowany na słońce.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zdzisław

14 Paź 2011, 19:49

Autor teksu nie wie o podstawowych sprawach: a) istnieją kolektory próżniowe heat- pipe gdzie nie ma styku szkoło-metal b)jeśli rozszczelni się jakaś rura próżniowa to widać to od razu- następuje jej zaparowanie. c)śnieg znacznie łatwiej pokrywa powierzchnie płaskie, w kolektorach ...

time image

Gość marko

14 Paź 2011, 19:40

Co za marketingowy bełkot. Az nie chce się tego słuchać..

time image

Gość Piotr30KR

19 Lip 2011, 09:53

w Polsce tylko kolektor płaski! cena od 1000zł! inwestycja w próżniowy zwraca się tylko zimą, a w zimie dni krótkie, szron, śnieg, na piecu ponad 50st, po co wiec "rozmrażać" kolektory, które i tak nie dogrzeją wody do temperatury z pieca. W lecie natomiast jak jest na dachu 60st ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje