Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 8 paneli o powierzchni 1,8 m2 każdy; nachylenie 45 stopni; wystawa wschodnia, południowa, zachodnia, dzięki zastosowaniu w ogrodzie obrotowego stelaża na prowadnicach i kółkach oraz siłownika z zegarem; instalacja długości 25 m; biwalentny zasobnik 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. w budynku oraz w basenie „pod chmurką” o wymiarach 4,5 × 12,5 × 1,2 m.

 

Liczba użytkowników: 3

 

Decyzja: Główną motywacją do założenia instalacji solarnej była chęć podgrzania wody w basenie w ogrodzie pod gołym niebem. Korzystanie przez kilka miesięcy w roku z darmowej ciepłej wody w domu było przez nas pożądane, ale drugorzędne, ponieważ w 1997 r. gaz nie był jeszcze tak drogi jak obecnie. Kiedy dzieci były małe, głównym priorytetem było zapewnienie im w ogrodzie kąpieli w ciepłej wodzie.

Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Panele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątowników Panele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątowników

Porady i przestrogi:

Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
 • Kolektory funkcjonują od 1997 r. czyli już 15 lat. Pod względem technicznym nadal są sprawne. Uszkodził się tylko obrotowy element stelaża, na którym stoją. Można je obracać ręcznie, ale wcześniej stelaż obracał się automatycznie o wyznaczonych na zegarze godzinach. Planuję naprawę stelaża.

   

 • Nie umieściłem paneli na dachu ze względu na ich dużą powierzchnię oraz nie chcąc zakłócić architektury domu z elementami stylu Tudor, z witrażami w oknach i charakterystycznym belkowaniem. Zbudowałem dla nich wolno stojący i obrotowy stelaż z metalowych kątowników. Ustawiłem go w narożniku ogrodu.

   

  Celowo wybrałem słoneczną polanę osłoniętą drzewami, by nie widzieć go z wnętrz domu i z ogrodu. Uznaliśmy z żoną, że stelaż z kolektorami zakłóci widoki na działce. Drzewa formujemy, by nie zacieniały paneli.

   

  Na wszelki wypadek warto odsunąć panele od drogi. U nas wandale próbowali stłuc je kamieniami. Nie udało się, bo mają specjalne szyby, ale to zdarzenie trochę nas zaniepokoiło.

   

 • Kolektory pozwalają ogrzać 67,5 m3 wody w basenie do 28°C. Zdarzyło się, że już 1 kwietnia zażywaliśmy kąpieli w ogrodzie. To była spora niespodzianka dla dzieci! Jednak zazwyczaj sezon kąpielowy, w komforcie cieplnym, rozciąga się między początkiem maja a połową września.

   

  Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i jeden z paneli uszkodził się.

   

 • Instalacja solarna ma 25 m długości i biegnie w ziemi. Rury osłoniłem trzema warstwami otuliny, a potem umieściłem w rurze kanalizacyjnej z PCV. To się sprawdziło. W lecie zużywamy zaledwie 20 m3 gazu, do gotowania. Po zużyciu się istniejących kolektorów pewnie założę następne, ale pomyślę o nowocześniejszym typie i skorzystaniu z dotacji.


Koszty: kolektory polskiego producenta, ze sterownikiem, bez montażu 8000 zł; stelaż z własną robocizną 1000 zł; wymiana automatycznego sterownika (po 10 latach) – 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instalacja domowej elektrowni słonecznej - krok po kroku
Instalacja domowej elektrowni słonecznej - krok po kroku
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny