Kolektory słoneczne na 2 miesiące w roku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektory słoneczne na 2 miesiące w roku

Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie - mówi Andrzej, członek Klubu Budujących Dom, użytkuje kolektory od 2008 r.

Parametry instalacji: kolektory płaskie, 2 panele o łącznej powierzchni 6,50 m2; kąt nachylenia 43 stopnie; wystawa południowa i zachodnia. Długość instalacji 2 x 30 m; ciecz robocza glikol. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 2 osoby, w weekendy 4 osoby.

 

Decyzja: już w latach 90. XX wieku interesowałem się instalacją solarną. Chciałem ją założyć w poprzednim domu z basenem pod chmurką, ale wtedy kosztowała 60 000 zł. Zamontowałem ją dopiero w trakcie budowy nowego domu, w którym obecnie mieszkamy. Zrobiłem to z powodów ekologicznych i finansowych. Wykorzystywanie energii słonecznej uważam za proekologiczne, bo przez kilka miesięcy w roku nie używamy gazu do ogrzania c.w.u. Oczywiście z tego samego powodu liczyliśmy z żoną na obniżenie rachunków za gaz.

 

Wybrałem kolektory płaskie, ponieważ są bezawaryjne i charakteryzują się długą żywotnością. Od dawna śledzę budownictwo w Europie Zachodniej i na przykład w Niemczech i w Austrii stosuje się głównie kolektory płaskie. To mnie przekonało. Nie skorzystałem z dofinansowania na taką instalację. Jeszcze kilka lat temu, kiedy budowałem dom, miałem wrażenie, że formalności trwają długo, a mnie się spieszyło z budową.

 

Zależało mi na wyposażeniu domu w wysokiej jakości system grzewczy, współpracujący z instalacją solarną i kominkiem. Wszystkie urządzenia i osprzęt kupiłem od jednego producenta, bo wtedy są kompatybilne, najbardziej wydajne i działają bez awarii.

Płaskie kolektory zwrócono na południe i zachód Kolektor słoneczny zwrócony na zachód znajduje się 30 m od zasobnika c.w.u

Kolektory słoneczne - rady i przestrogi:

 • Jestem zadowolony z zamontowania kolektorów słonecznych. Nie mieliśmy żadnej awarii urządzeń, ani przegrzania się cieczy roboczej. Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie.

   

  Mamy dużą wannę, prysznic, dwie toalety i kran w kuchni. W trzystulitrowym zasobniku wystarcza ciepłej wody do obsługi dwuosobowego gospodarstwa, ale gdybym budował obecnie, zastosowałbym dwa razy większy zasobnik.

   

 • Doradzam kupno całego zestawu od jednego markowego producenta – kotła grzewczego, kolektorów słonecznych, zasobnika c.w.u., sterowników, pomp itd. W poprzednich domach (Polecamy reportaż: Czwarty dom lecz nie ostatni) sprawdziłem, że takie zestawy pracują bezawaryjnie i ekonomicznie. Lepiej niż „składaki” od różnych tanich producentów. Są też łatwiejsze w serwisowaniu, bo systemem opiekuje się jedna firma, znająca go doskonale.

   

  Moją instalację solarną i grzewczą konserwuję raz w roku i płacę cenę serwisowania kotła. O ciecz roboczą serwisant dba tak, jak o ciecz chłodzącą w samochodzie. Po dołożeniu instalacji solarnej z płaskimi kolektorami, system grzewczy, zaprojektowany dla nas przez doświadczoną firmę monterską, podrożał „zaledwie” o 6000 zł.

   

 • Z moich obliczeń wynika, że nakłady, jakie poniosłem na instalację solarną, zwracają się obecnie po 5 latach. Żywotność kolektorów płaskich obliczona jest na 20 lat i więcej, więc cieszę się, że nareszcie je mamy. Polecam nawet prosty system z kolektorami płaskimi! Na dachu zawsze znajdzie się dla nich miejsce, a przecież można je zamontować również na stelażu w ogrodzie. Uważam, że nie szpecą dachu, choć niektórym przeszkadzają.

Kolektory słoneczne - koszty:

 • instalacja c.o. – 50 000 zł, w tym 2 płaskie kolektory razem z kondensacyjnym kotłem gazowym i montażem 13 000 zł.
Kolektor zamocowano przy nachyleniu 43° Kotłownia mieści zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l i kondensacyjny kocioł gazowy

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Soleko

27 Lut 2014, 22:19

Witam,Kolektory działają efektywnie nawet 6 miesięcy w roku. Słaba wydajność kolektorów (tylko 2 miesiące) wynika z tego, że zostały one rozdzielone. Słońce ogrzewa jeden kolektor lepiej rano a drugi popołudniu, a czujnik temperatury jest tylko w jednym kolektorze co powoduje ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje