Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu

Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn - mówią Jolanta i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

aktualizacja: 2023-05-22 08:22:29

Parametry:

  • próżniowe, powierzchnia 3 m2, nachylenie paneli 45°, wystawa południowa i południowo-zachodnia.

Liczba domowników: 5.

Cel: przygotowanie c.w.u. o temperaturze 45°C.

Decyzja: Budując dom, chcieliśmy, żeby był energooszczędny. Wykorzystaliśmy więc nowe technologie: gazowy kocioł kondensacyjny z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz kolektory słoneczne. Nie było nas wtedy stać na pompę ciepła, ale zastosujemy ją na pewno, kiedy trzeba będzie wymienić kocioł.

Zasobnik na ciepłą wodę (300 l)
Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy

Instalacja próżniowych kolektorów słonecznych - porady i przestrogi:

  • Instalację solarną położyliśmy podczas budowy domu i to polecamy. Dzięki temu jej wykonanie było łatwiejsze, niż gdybyśmy ją zakładali później.
  • Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu (liczyliśmy wtedy każdy grosz). Opracowując indywidualny, można było skrócić długość instalacji solarnej i odległość do kotłowni, gdzie stoi zasobnik na wodę. U nas nie są położone w jednym pionie. Ponadto, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn.
  • Dziś kupiłbym zasobnik o pojemności 400 l z trzema wymiennikami ciepła. Do przygotowania c.w.u. chcielibyśmy spożytkować również ciepło z kominka.
  • Przez 7 lat użytkowania kolektory działały bezobsługowo i bezawaryjnie. Instalacja "trzyma" odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej (glikolu), więc jeszcze ani razu nie musiałem jej wymieniać czy dopompowywać. Nadzór polega jedynie na kontrolowaniu sterownika, co robię przy okazji obsługiwania pralki, która również stoi w kotłowni. Wystarcza rzut okiem na sterownik.
  • Świadomie, dla wysokiej jakości, kupiłem kolektory i instalację grzewczą znanej firmy. Oszczędności poczyniłem jednak, oddając ich montaż w ręce człowieka, którego darzyłem zaufaniem, ale niewspółpracującego z producentem. Monter był solidny, nie popełnił żadnych błędów, a wykonanie kosztowało mniej niż firmowe.
  • Wszystkie instalacje grzewcze, urządzenia i materiały kupiliśmy w tym samym miejscu, co pozwoliło wynegocjować aż 29% upustu.
  • Przez kilka lat przez pół roku w lecie zużywaliśmy zaledwie 2 m3 gazu, ale i tak musieliśmy co miesiąc płacić gazowni stałe opłaty przesyłowe. Obliczyliśmy że w tym okresie 1 m3 gazu kosztował nas kilkadziesiąt złotych! Dopiero w ubiegłym i obecnym deszczowym roku zużyliśmy 15 i 16 m3 gazu w całym okresie używania kolektorów słonecznych.
  • Kolejny dom na pewno również wyposażylibyśmy w instalację solarną. Zbliżamy się do momentu kiedy zacznie dawać już czysty zysk.

Koszty instalacji próżniowych kolektorów słonecznych:

  • cała kotłownia, kolektory, zasobnik 300 l, inne materiały firmy Viessmann zakupione zostały w pakiecie z rabatem 29% - 20 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!