Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu.

Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn - mówią Jolanta i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów
Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów

Parametry: kolektory próżniowe, powierzchnia 3 m2, nachylenie paneli 45°, wystawa południowa i południowo-zachodnia.

 

Liczba domowników: 5.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. o temperaturze 45°C.

 

Decyzja: Budując dom, chcieliśmy, żeby był energooszczędny. Wykorzystaliśmy więc nowe technologie: gazowy kocioł kondensacyjny z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz kolektory słoneczne. Nie było nas wtedy stać na pompę ciepła, ale zastosujemy ją na pewno, kiedy trzeba będzie wymienić kocioł.

Porady i przestrogi:

Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
 • Instalację solarną położyliśmy podczas budowy domu i to polecamy. Dzięki temu jej wykonanie było łatwiejsze, niż gdybyśmy ją zakładali później.

   

 • Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu (liczyliśmy wtedy każdy grosz). Opracowując indywidualny, można było skrócić długość instalacji solarnej i odległość do kotłowni, gdzie stoi zasobnik na wodę. U nas nie są położone w jednym pionie. Ponadto, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn.

   

 • Dziś kupiłbym zasobnik o pojemności 400 l z trzema wymiennikami ciepła. Do przygotowania c.w.u. chcielibyśmy spożytkować również ciepło z kominka.

   

 • Przez 7 lat użytkowania kolektory działały bezobsługowo i bezawaryjnie. Instalacja „trzyma” odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej (glikolu), więc jeszcze ani razu nie musiałem jej wymieniać czy dopompowywać. Nadzór polega jedynie na kontrolowaniu sterownika, co robię przy okazji obsługiwania pralki, która również stoi w kotłowni. Wystarcza rzut okiem na sterownik.

   

 • Świadomie, dla wysokiej jakości, kupiłem kolektory i instalację grzewczą znanej firmy. Oszczędności poczyniłem jednak, oddając ich montaż w ręce człowieka, którego darzyłem zaufaniem, ale niewspółpracującego z producentem. Monter był solidny, nie popełnił żadnych błędów, a wykonanie kosztowało mniej niż firmowe.

   

 • Wszystkie instalacje grzewcze, urządzenia i materiały kupiliśmy w tym samym miejscu, co pozwoliło wynegocjować aż 29% upustu.

   

 • Przez kilka lat poza sezonem grzewczym zużywaliśmy zaledwie 2 m3 gazu, ale i tak musieliśmy co miesiąc płacić gazowni stałe opłaty przesyłowe. Obliczyliśmy że w tym okresie 1 m3 gazu kosztował nas kilkadziesiąt złotych! Dopiero w ubiegłym i obecnym deszczowym roku zużyliśmy 15 i 16 m3 gazu w całym okresie używania kolektorów słonecznych.

   

 • Kolejny dom na pewno również wyposażylibyśmy w instalację solarną. Zbliżamy się do momentu kiedy zacznie dawać już czysty zysk.

Koszty: cała kotłownia, kolektory, zasobnik 300 l, inne materiały firmy Viessmann zakupione zostały w pakiecie z rabatem 29% – 20 000 zł.

 

Lilianna Jampolska

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje