Zabudowa pralki wolnostojącej - poradnik

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
 Zabudowa pralki wolnostojącej - poradnik

Meble w zabudowie to bardzo popularne rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w kuchni. Pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i umożliwia estetyczne, praktyczne i nowoczesne zaaranżowanie pomieszczenia. To właśnie z powodu tych zalet, coraz częściej zabudowę stosuje się również w innych pomieszczeniach. Na szczególną uwagę zasługuje zabudowa pralki wolnostojącej. Jak zabudować pralkę? Czy warto zdecydować się na pralkę w zabudowie? Czy możliwa jest zabudowa pralki z koszem na pranie?

aktualizacja: 2023-01-11 11:33:31

Zabudowa pralki pod blatem – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Pralka w zabudowie to doskonały pomysł na ukrycie tego sprzętu w kuchni, ale i zabudowa pralki w łazienkach zyskuje coraz większą popularność. Największą zaletą tego rozwiązania jest stłumienie hałasu wydawanego przez urządzenie.

Zazwyczaj zabudowa pralki stosowana jest w dużych łazienkach, pralniach i pomieszczeniach gospodarczych, umożliwiając zagospodarowanie całej przestrzeni i jej najlepsze wykorzystanie, a jednocześnie schowanie mniej estetycznych sprzętów. Jednak zabudowa pralki jest też doskonałym rozwiązaniem do mniejszych łazienek, gdyż możliwa jest zabudowa pralki pod blatem, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.

Co więcej, możliwa jest zabudowa pralki wolnostojącej, a nie tylko pralki specjalnie stworzonej do zabudowy. Dodatkowo obudowa pralki umożliwia stworzenie minimalistycznej, estetycznej przestrzeni, w której wszystko ze sobą idealnie współgra.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest jednoczesna zabudowa pralki, suszarki i kosza na pranie. Oczywiście pralka do zabudowy musi być otwierana z przodu, co nieznacznie ogranicza wybór urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest jednoczesna zabudowa pralki i kosza na pranie
Ciekawym rozwiązaniem jest jednoczesna zabudowa pralki i kosza na pranie. (fot. Rejs)

Co jest korzystniejsze – zabudowa pralki wolnostojącej czy zakup pralki do zabudowy?

Pralka do zabudowy jest droższa od pralki wolnostojącej, którą też można zabudować. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt dedykowany do zabudowy ma inny system wentylacji i dłuższe, wysuwane szuflady na detergenty, co umożliwia wygodne dodawanie środków piorących, nawet gdy pralka znajduje się pod blatem.

Niestety pralki do zabudowy charakteryzują się mniejszym wsadem, co może utrudniać pranie dużych rzeczy i uniemożliwiać pranie kołdry, koców, czy poduszek.

Może to być też dość kłopotliwe w przypadku dużych rodzin. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zabudowa pralki wolnostojącej, ale trzeba to prawidłowo przeprowadzić, aby urządzenie nie zostało uszkodzone (np. na skutek braku wentylacji), a pranie było wygodne.

Jak zabudować pralkę? Czego potrzebujesz?

Zanim przystąpi się do zabudowy pralki, należy zastanowić się, jak ma wyglądać zabudowa – czy ma być pełna w formie szafki, czy ma to być zabudowa pralki pod blatem z pozostawieniem otwartego frontu? Czy będzie to zabudowa pralki wolnostojącej, czy urządzenia do zabudowy?

Zabudowę trzeba też dokładnie zaplanować w łazience, mierząc dostępne miejsce i pamiętając, że pralka musi być o kilka cm mniejsza od szafki, gdyż urządzenie będzie się przesuwać podczas wirowania. W pobliżu miejsca ustawienia pralki musi się też znajdować gniazdko elektryczne, przyłącze wody i odpływ.

Po zaplanowaniu wszystkich elementów można wybrać pralkę pod zabudowę, zwracając szczególną uwagę na jej wymiary i dbając, aby miała regulowane nóżki, które ułatwią jej prawidłowe ustawienie pod blatem. Samą zabudowę można zamówić u stolarza lub samodzielnie wykonać z płyt meblowych.

Regulowane nóżki ułatwią prawidłowe ustawienie pralki pod blatem.
Regulowane nóżki ułatwią prawidłowe ustawienie pralki pod blatem. (fot. Pixels)

Samodzielna zabudowa pralki wolnostojącej – jak się do tego przygotować?

Przede wszystkim należy wykonać dokładne pomiary, pamiętając o tym, że:

  • szafka musi być kilka centymetrów większa od pralki;
  • wszystkie blaty powinny być na jednej wysokości;
  • blat nie może opierać się na pralce tylko na bokach szafki;
  • pomiędzy pralką a jej zabudową powinna być wolna przestrzeń;
  • zaplanowane miejsce powinno znajdować się przy wszystkich przyłączach.

Po dokonaniu pomiarów i wyborze pralki można zastanowić się nad dodatkowymi elementami – szczególnie popularna jest zabudowa pralki z koszem na pranie lub wspólnie z suszarką. Planując zabudowę pralki, należy też zadbać o to, aby w przypadku awarii urządzenia, woda mogła swobodnie wypływać z szafki.

Niezbędna jest również odpowiednia wentylacja poprzez stworzenie otworów lub zostawienie szczelin w szafce. Szafka na pralkę nie powinna być więc całkowicie szczelna, chyba że wybrana została pralka do zabudowy z dobrym systemem wentylacji.

Szczególnie popularna jest zabudowa pralki wspólnie z suszarką
Szczególnie popularna jest zabudowa pralki wspólnie z suszarką. (fot. Pixels)

Zabudowa pralki w łazienkach – postaw na nią w swoim domu!

Podsumowując, zabudowa pralki w łazienkach, kuchniach, czy innych pomieszczeniach, to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych domach. Pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni i zapewnia estetyczną aranżację przestrzeni.

Dodatkowo samodzielna zabudowa pralki nie jest trudna, zwłaszcza jeśli lubi się majsterkować – szafka na pralkę może być zamówiona u stolarza lub wykonana własnoręcznie z płyt meblowych.

Wybierając pralkę do zabudowy, należy pamiętać, że musi być ona mniejsza od szafki, w której będzie stać, a pranie musi być ładowane od przodu. Pralka w zabudowie może być schowana pod blatem lub umieszczona w większej zabudowie, w której znajdzie się też miejsce na detergenty, kosz na pranie, suszarkę i inne przydatne sprzęty. To zdecydowanie rozwiązanie, które warto rozważyć zarówno w małej, jak i dużej łazience.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixels

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!