Instalacja solarna z myślą o dzieciach i hydromasażu
Instalacja solarna z myślą o dzieciach i hydromasażu
Budując dom, od razu nastawialiśmy się na duże zapotrzebowanie na c.w.u. Zdecydowaliśmy się na instalację solarną, mimo że wyliczenia wykazały że zamortyzuje się dopiero po 15 latach - mówią Aneta i Sławek, Członkowie Klubu Budujących Dom.
Parametry: kolektory próżniowe; powierzchnia 2 × 2,28 m2; kąt nachylenia 40 stopni; wystawa południowo-zachodnia; ciecz solarna na bazie glikolu; długość rur 2 × 12 m; zasobnik biwalentny 300 l.
Liczba domowników: 4
Cel: przygotowanie c.w.u.
Decyzja: budując dom, od razu nastawialiśmy się na duże zapotrzebowanie na c.w.u. Planowaliśmy dwoje dzieci i zamontowanie wanny z hydromasażem, więc poprosiliśmy doświadczoną firmę od systemów grzewczych o włączenie kolektorów słonecznych do naszej domowej instalacji c.o. Wszystkie urządzenia i instalacje dobrali fachowcy. Zdecydowaliśmy się na instalację solarną, mimo że wyliczenia wykazały że zamortyzuje się dopiero po 15 latach.
Panele słoneczne zamontowano na dachu garażu z ekspozycją południowo-zachodnią, tuż nad kotłownią z zasobnikiem c.w.u.
Aneta i Sławek: "Kolektory zamontowaliśmy z myślą o małych dzieciach i wannie z hydromasażem"
Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l zmieścił się w kotłowni o powierzchni 4 m2
Kolektory próżniowe - porady i przestrogi:
Przy małych dzieciach zużywamy codziennie dużo ciepłej wody, a chłopcy lubią chlapać się w wannie z hydromasażem o pojemności 300 l. Zamontowanie kolektorów było słuszne, ponieważ darmową ciepłą wodę mamy co najmniej przez pół roku. Odprowadzamy ją do kanalizacji.
Wybraliśmy kolektory próżniowe, ponieważ są wydajne. Ponadto, tego rodzaju panele zajęły na dachu mniej miejsca niż płaskie. Celowo zamontowaliśmy je tuż nad kotłownią, gdzie znajduje się zasobnik z c.w.u, bo dzięki temu instalacja jest krótka. Z drugiej strony - nie chcieliśmy oszpecić kolektorami dachu nad częścią mieszkalną, stąd decyzja o umieszczeniu ich z tyłu budynku, z ekspozycją południowo-zachodnią.
Miejsca na dachu jest dostatecznie dużo, aby ewentualnie dołożyć kolejne panele, jeśli zdecydujemy się zbudować w ogrodzie jacuzzi lub basen kąpielowy. Myślimy o rozbudowaniu tarasu i dołożeniu elementu wodnego. Mamy nasłonecznioną działkę bez wysokich drzew, więc budowa basenu jest uzasadniona i może dać nam bardziej komfortowy wypoczynek. Rozbudowa instalacji nie będzie droga.
Instalacja solarna, jak dotąd, nie wymagała żadnej interwencji, oprócz kontrolowania ciśnienia cieczy roboczej (trzeba ją wymieniać co kilka lat). Kolektory działają bezusterkowo i bezobsługowo. Instalacja miała 5 lat gwarancji. Nie skorzystaliśmy z żadnych dopłat, ponieważ kilka lat temu w naszej gminie projekty dofinansowań dopiero startowały i obawialiśmy się poślizgu w realizacji inwestycji.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.