Przestronny dom na dużą działkę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Przestronny dom na dużą działkę

Ze względów ekonomicznych każda budowa powinna być przeprowadzona w miarę szybko, bez przeciągania jej latami. Wznoszenie prezentowanego domu trwało aż dwa i pół roku, ponieważ właścicielom bardzo zależało na solidnym i dokładnym jego wykończeniu. I ich cierpliwość się opłaciła.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; jednowarstwowe ściany z pustaków ceramicznych Max i ociepleniem na zewnątrz; dach pokryty ceramiczną dachówką
Powierzchnia domu: 253,3 m²
Powierzchnia garażu: 37 m²
Powierzchnia działki: 3700 m²
Roczne koszty utrzymania domu: do 16 000 zł

Aneta i Sławek nie zamierzali opuszczać okolicy, w której się wychowali, a potem poznali. Rodzice pana Sławka, wiedząc, że młodzi chcą się pobrać i budować własny dom, ofiarowali im w prezencie ślubnym część ziemi, którą posiadali z dziada pradziada. Przyszłe małżeństwo miało nawet wybór co do jej lokalizacji i uzbrojenia – rodzice mieli bowiem grunty w kilku miejscach w okolicy.

Front budynku. Duże zaplecze gospodarcze pod jednym dachem z powierzchnią mieszkalną było dla właścicieli priorytetem.
Front budynku. Duże zaplecze gospodarcze pod jednym dachem z powierzchnią mieszkalną było dla właścicieli priorytetem. Dlatego powiększyli garaż, a powierzchnię nad nim zaadaptowali między innymi na obszerną garderobę. Przed domem zadbali o wygodną komunikację

Pani Aneta lubi słońce i otwartą przestrzeń, dlatego wspólnie z mężem wybrała niezadrzewioną działkę, położoną blisko potrzebnych mediów – sieci elektrycznej, wodociągowej i gazu ziemnego. Zupełnie odwrotnie niż brat pana Sławka, który wolał zamieszkać na zacienionym i zalesionym terenie.

 

Rozległa i pusta działka pozwalała na posadowienie rodzinnego gniazda w dogodnym miejscu oraz korzystne ustawienie go w strony świata, a w przyszłości na posadzenie w ogrodzie tylko wybranych roślin.

Jeśli nie parterowy, to jaki?

Mając do dyspozycji dużą działkę, małżeństwo jakiś czas zastanawiało się, czy nie postawić parterowego budynku. Nalegała na to pani Aneta, ale jej mąż, po namyśle, odwiódł ją od takiego zamiaru. Argumentował, że planując dwoje dzieci, rodzina potrzebuje domu o powierzchni około 250 m². I dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zamknięcie jej w zwartej i dwukondygnacyjnej bryle.

 

– Budowa piętrowego budynku oraz późniejsze jego utrzymanie są tańsze od parterowego i rozległego – tłumaczył. I patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, była to słuszna decyzja, podobnie jak ta, by projektu domu najpierw poszukać w katalogach budowlanych.

 

Ściany i dach wykonano z ceramicznych materiałów. Okna w wykuszach i z łukami, kute metalowe barierki na balkonach dekorują elewacje
Solidność i dokładność przyświecała właścicielom podczas budowy. Udało się im także pogodzić tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi. Ściany i dach wykonano z ceramicznych materiałów. Okna w wykuszach i z łukami, kute metalowe barierki na balkonach dekorują elewacje

– Wierzyliśmy, że nie chcąc awangardowej architektury, uda nam się znaleźć w katalogach dobrze rozplanowany dom w tradycyjnym stylu. I intuicja nas nie zawiodła – mówi pan Sławek.

 

– Poszukiwania ułatwiały nam precyzyjnie sformułowane preferencje i doświadczenia z rodzinnych domów. Dom miał być przytulny z uniwersalnymi i praktycznymi rozwiązaniami. Taki, którego bryła i układ wnętrz będą równie atrakcyjne dzisiaj, jak i za 50 lat.

 

Projekt architekta Tomasza Sobieszuka najbardziej pasował do oczekiwań Anety i Sławka. Małżonkowie dokonali jednak niewielkich adaptacji, ponieważ chcieli mieć bardziej funkcjonalne zaplecze gospodarcze. A przy okazji wprowadzili jeszcze kilka zmian w mieszkalnej strefie budynku.

 

Zrezygnowali z drugiej łazienki na poddaszu, uznając, że wystarczy im po jednej na każdym piętrze. W miejsce dodatkowej łazienki zaplanowali trzeci pokój, a dużą wspólną łazienkę (o powierzchni aż 20 m²) wyposażyli w dwie umywalki i saunę.

 

Dobrym posunięciem dla powiększenia przestrzeni na poddaszu było zrezygnowanie z mało funkcjonalnego stryszku w szczycie budynku. U zbiegu połaci czterospadowego dachu zamontowano okna dachowe, które oświetlają górny hol i klatkę schodową. Jedyną wadą tego rozwiązania jest większa akustyka.

 

O dwa pustaki podnieśli też ścianki kolankowe. Na parterze postawiono kilka dodatkowych ścianek działowych, na przykład między salonem a klatką schodową oraz między holem a kuchnią. W ten sposób nazbyt otwarte pomieszczenia dzienne zyskały przytulność oraz dodatkowe miejsce na ustawienie mebli.

Tego brakowało w domach rodziców

Narożny zadaszony taras jest zbyt mały do przyjmowania gości w ogrodzie
Elewacja wypoczynkowa. Narożny zadaszony taras jest zbyt mały do przyjmowania gości w ogrodzie. Aneta i Sławek zbudują wkrótce większy, wzdłuż całej elewacji ogrodowej

Największe zmiany w projekcie dotyczyły rozplanowania zaplecza gospodarczego. W domach, budowanych w poprzedniej epoce budowlanej, był to zazwyczaj słaby punkt. Właściciele postanowili powiększyć dwustanowiskowy garaż, by łatwiej było wychodzić z samochodów.

 

Powiększyli również pomieszczenie techniczne z myślą o zmieszczeniu w nim nowoczesnych urządzeń grzewczych – kondensacyjnego kotła na gaz ziemny współpracującego z kominkiem z płaszczem wodnym i instalacją solarną oraz wielkiego zbiornika na ciepłą wodę. Przy pomieszczeniu technicznym pozostawili zaprojektowaną tu pralnię z suszarnią, nie chcąc jej przenosić na poddasze.

 

Zagospodarowanie przestrzeni nad obszernym garażem było kolejnym dobrym pomysłem właścicieli. Urządzili tam, na półpiętrze, pokój do pracy i przyjmowania gości oraz dużą garderobę.

 

– Taki oddzielony pokój do zabawy dla dorosłych to znakomite rozwiązanie, bo unika się nieładu w salonie, a dym papierosowy, nieodłączny element przyjęć, nie rozchodzi się po całym budynku. My, dodatkowo, wygłuszyliśmy drzwi prowadzące do studia. W ten sposób nie budzimy reszty domowników podczas głośnej zabawy.

 

Duża garderoba, znajdująca się za ścianą studia, jest znakomitą przechowalnią odzieży, zabawek dzieci i nieużywanego chwilowo sprzętu. Bez niej dom nie byłby tak funkcjonalny jak teraz.

Cierpliwość popłaca

Dla pana Sławka, traktującego ten dom jako docelowy, wszelkie ważne i mniej ważne elementy musiały być drobiazgowo przemyślane. Wybierał tylko sprawdzone od lat i bardzo solidne rozwiązania i materiały budowlane, by dobrze służyły jego rodzinie i następnym pokoleniom. Nie spieszył się, dlatego budowa z wykańczaniem budynku trwała 2,5 roku. Właściciel organizował ją systemem gospodarczym (sporo taniej) i nieustannie kontrował prace, by wszystkiego dopilnować. Szczególnie zadbał, by budynek osiadł przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

 

Duża działka pozwalała na zbudowanie rozleglejszego, parterowego budynku, ale pan Sławek wolał mieć zwarty i dwukondygnacyjny Duża działka pozwalała na zbudowanie rozleglejszego, parterowego budynku, ale pan Sławek wolał mieć zwarty i dwukondygnacyjny. Tak jest taniej w budowie i taniej w eksploatacji. Pani Aneta jest nadal zwolenniczką jednokondygnacyjnego budynku


Na okresowo podmokłym gruncie, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi, potrzebny był czas, aby ciężki, murowany budynek z ceramicznym pokryciem na dachu dobrze osadził się w macierzystym gruncie. Ten niby-szczegół zaważył na jakości wielu późniejszych prac wykończeniowych (nie ma pęknięć na fundamentach i ścianach).

 

Należyta izolacja cieplna budynku była priorytetem. Pan domu polecił nawet układanie na zewnętrznych murach pustaków ceramicznych Max w poprzek, a nie jak zazwyczaj się to czyni wydłuż, chcąc uzyskać grubszą ścianę. Potem mury ocieplono na zewnątrz warstwą 15, a dach 25 cm wełny mineralnej. Na ławach fundamentowych (w pionie) i pod podłogami położono po 10 cm styropianu. Bardzo duże otwory okienne zabudowano oknami z izolowanymi szybami.

Wnętrza na lata

Jadalnia jest całkowicie otwarta na salon, ale do kuchni prowadzi z niej tylko wąskie przejście
Jadalnia jest całkowicie otwarta na salon, ale do kuchni prowadzi z niej tylko wąskie przejście. Pani domu chciała bowiem odgrodzić kuchnię. Podłogi na parterze wykończono polerowanym gresem oraz deskami z egzotycznego drewna brazylijskiego

Stylistykę domu Anety i Sławka można zamknąć w słowach: Trochę klasyki i trochę nowoczesności z ogromną domieszką rozwiązań praktycznych.

 

Dopieszczając wnętrza, właściciele współpracowali z architektami, najpierw dokonującymi adaptacji pierwotnego projektu, a potem od urządzania wnętrz. Ich pomoc przydała się w zaprojektowaniu wielu aspektów, w tym dodatkowych ścianek działowych, oświetlenia, urządzenia kuchni i łazienek oraz doboru mebli.

 

Anecie i Sławkowi zależało na indywidualności, dlatego meble, jak również schody i drzwi, wykonano na specjalne zamówienie. Pani domu kierowała się zasadą, że im więcej jest w elementach dekoracyjnych wzorów i kolorów, tym trudniej jest je do siebie dopasować. Wybierała materiały bez deseni, zawsze w ciepłej gamie barw.

 

– Nie chciałam zepsuć wnętrz, w których będziemy mieszkać wiele kolejnych lat – mówi. – Z architektami staraliśmy się wybierać klasyczne rozwiązania, opierające się szybko przemijającym trendom, ale z drugiej strony zależało nam na współczesnym wyglądzie. Z wielu zabiegów ciągle jesteśmy zadowoleni, kilka nie przetrwało próby czasu.

 

Dziś trochę żałujemy, że zastosowaliśmy podwieszane sufity. Przestały być modne, a na dodatek obniżyły pomieszczenia dzienne. Nie warto było także instalować aż tak wiele różnorodnych punktów świetlnych, bo kosztowały dużo, a z części rzadko korzystamy. Ale od czego są drobne zmiany i remonty! Na solidnej tkance budynku, o którą zadbał podczas budowy mąż, możemy swobodnie przeprowadzać w przyszłości nowe aranżacje.

 

W salonie zamontowano kominek z płaszczem wodnym, który wykończono trawertynem i egzotycznym drewnem
W salonie zamontowano kominek z płaszczem wodnym, który wykończono trawertynem i egzotycznym drewnem. W półokrągłym wykuszu, z widokiem na ogród poprzez duże przeszklenia, ustawiono kanapę wykonaną na zamówienie. Powtarza ona linię ścian i okien

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Sie 2010, 05:19

Dobry przykład jak mieć tradycyjny drogi dom w budowie i utrzymaniu Dużym plusem długiej budowy jest czas na przemyślenie i zminimalizowanie błędów. Sam ciągnę rozłożną na wiele lat budowę (czytaj remont) prawie 200 letniego małego dworku (prawie 500m2) Wprowadzilśmy się ...

time image

Gość agata

06 Sie 2010, 22:20

Droga Redakcjo, Przyłączam się do opinii Draagona i pozostałych. Cały artykuł jest perzesłodzony i ogólnie beznadziejny. Ja buduję dom z własnych środków pieniężnych i wiem ile kosztuje postawienie domu, znam ceny każdego etapu. Nie wchodzę na ten portal po to by czytać że ...

time image

Gość akuku

13 Lip 2010, 21:16

a centralny odkurzacz, a klimatyzacja, a rekuperacja, a solary, a pompa ciepla?, ludzie to sa standardy naszego stulecia przecie. Inwestorom przyswiecal chyba glownie jeden cel: Wszystko Na Pokaz!, reszta jest malo wazna, byle bylo duze i biło po oczach sasiadow i znajomych......

time image

13 Lip 2010, 21:06

Szczerze powiedziawszy trochę dziwny ten artykuł. Tekst, że budowa trwała AŻ dwa i pół roku, ponieważ właścicielom bardzo zależało na solidnym i dokładnym jego wykończeniu, jest jak dla mnie śmieszny.Ja planuję budowę na 5 lat i jakoś nie uważam tego za AŻ odległy termin. ...

time image

13 Lip 2010, 13:13

na czym polega tańsze utrzymanie domu z poddaszem od chałupy parterowej?

time image

Gość Jarecki

13 Lip 2010, 02:26

Rodzice Pana Slawka to, rodzice pana Slawka tamto..., wynika z tego , ze to rodzice pana Slawka powinni byc dumni ze zrealizowanego przez siebie dla dzieci projektu, nieprawdaz? Jakiz to byl wklad pana Slawka w sama inwestycje...? A tak w ogole to pan Slawek ma super rodzicow, wiec po co ma ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny