Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. - mówi Tomasz, czytelnik Budujemy Dom.
Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski
Parametry instalacji: kolektor próżniowy; 1 panel o powierzchni 3 m2; wystawa południowa; kąt nachylenia 45 stopni; długość instalacji 3 m; biwalentny zbiornik na wodę 300 l.
Cel: przygotowanie c.w.u.
Liczba użytkowników: 5
Decyzja: Nie mamy dostępu do gazu ziemnego, więc korzystamy z instalacji grzewczej opartej na drogim propanie. Z tego względu staraliśmy się zminimalizować inne koszty.
Zastosowaliśmy kolektor próżniowy, ponieważ jego powierzchnia, przy założonej wydajności jest mniejsza niż kolektorów płaskich, a my na dachu nie mamy zbyt dużo miejsca. Ponadto, kolektor próżniowy działa nie tylko w słoneczne dni, ale również w okresie lekkiego zachmurzenia.
Porady i przestrogi:
Kolektor słoneczny od 3 lat zapewnia nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie kwiecień/wrzesień i 15% w pozostałych częściach roku. Czas amortyzacji oceniamy na około 10 lat, ponieważ inwestycję ponieśliśmy z własnej kieszeni, bez żadnych dopłat. Ważny jest fakt, że zrealizowaliśmy ją w okresie, kiedy mieliśmy więcej gotówki, a obecnie, w czasie kryzysu, możemy ograniczyć koszty stałe.
Gdybyśmy w tej chwili dokonywali wyboru, zestaw solarny byłby taki sam. System, pracujący na glikolu, jest bezobsługowy. Trzeba jedynie kontrolować poziom i ciśnienie glikolu.
Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. Dwukrotnie przeżyliśmy sytuację, kiedy temperatura glikolu wzrosła do 180°C. W efekcie tego zdarzenia zadziałały zawory bezpieczeństwa, a nadmiar cieczy został zrzucony do naczynia wzbiorczego w kotłowni.
Po takiej awarii trzeba było poczekać na schłodzenie się systemu, by można było ponownie go napełnić glikolem, jednocześnie odpowietrzając instalację. Cały proces trwał kilka godzin, ale jest możliwy do wykonania przez amatora.
Przed powtórzeniem się takiej sytuacji zabezpieczyliśmy się w dwojaki sposób. Przy krótszych wyłączeniach prądu stosujemy niewielki zasilacz awaryjny UPS 720 Plus polskiej firmy ETA. Przy jego udziale pompa cyrkulacyjna może działać przez kilka godzin. Natomiast w przy dłuższych przerwach w dostawie prądu, które są u nas szczególnie dokuczliwe w zimie, podłączamy spalinowy generator prądu.
Przekonaliśmy się wielokrotnie podczas wyjazdów, że jeśli jest prąd, system solarny bez problemu działa w pełnym słońcu bez odbioru ciepłej wody. Woda w zbiorniku nagrzewa się wtedy do 60–70°C, ponieważ sterownik systemu wzbudza pompę cyrkulacyjną do częstszej pracy.
Koszty: kolektor próżniowy Viessmann Vitosol 200-T z osprzętem około 9000 zł (w 2008 r.), jego koszt wliczony został do instalacji grzewczej z kotłem gazowym, zasobnikiem na wodę 300 l (Vitocell 100) i montażem – całość 30 000 zł.
Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachu
W kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Najlepszym i najprostszym zabezpieczeniem kolektorów próżniowych przed zbyt wysoką temperaturą jest bezpiecznik termiczny- Expulser. Jego koszt to ok 400 zł+VAT.
Gość alfred
05-02-2013 22:13
idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogniw fotovoltanicznych o mocy powyżej 250Wat które w słoneczne dni daje gwarancje zasilania solarów. Wyliczenie poboru w skrócie - sterownik pobiera około 10 wat pompa na I biegu 20-30Wat ładowanie akumulatora jakies 50 Wat mam takie rozwiązanie ...
Gość Slaw
14-04-2012 13:32
Sprawdziłem rachunki za gaz. Zużywam 30m3 gazu miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody z cyrkulacją licząc łącznie z kuchenką gazową intensywnie używaną. To oznacza, że opisanym kolektorem mógłym zaoszczędzić mniej niż 170m3 gazu rocznie. Przy cenie gazu 1,5zł/m3 daje to niecałe ...