Kolektor próżniowy a dłuższe wyłączenia prądu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektor próżniowy a dłuższe wyłączenia prądu

Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. - mówi Tomasz, czytelnik Budujemy Dom.

Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski
Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski

Parametry instalacji: kolektor próżniowy; 1 panel o powierzchni 3 m2; wystawa południowa; kąt nachylenia 45 stopni; długość instalacji 3 m; biwalentny zbiornik na wodę 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 5

 

Decyzja: Nie mamy dostępu do gazu ziemnego, więc korzystamy z instalacji grzewczej opartej na drogim propanie. Z tego względu staraliśmy się zminimalizować inne koszty.

 

Zastosowaliśmy kolektor próżniowy, ponieważ jego powierzchnia, przy założonej wydajności jest mniejsza niż kolektorów płaskich, a my na dachu nie mamy zbyt dużo miejsca. Ponadto, kolektor próżniowy działa nie tylko w słoneczne dni, ale również w okresie lekkiego zachmurzenia.

 

Porady i przestrogi:

 • Kolektor słoneczny od 3 lat zapewnia nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie kwiecień/wrzesień i 15% w pozostałych częściach roku. Czas amortyzacji oceniamy na około 10 lat, ponieważ inwestycję ponieśliśmy z własnej kieszeni, bez żadnych dopłat. Ważny jest fakt, że zrealizowaliśmy ją w okresie, kiedy mieliśmy więcej gotówki, a obecnie, w czasie kryzysu, możemy ograniczyć koszty stałe.

   

  Gdybyśmy w tej chwili dokonywali wyboru, zestaw solarny byłby taki sam. System, pracujący na glikolu, jest bezobsługowy. Trzeba jedynie kontrolować poziom i ciśnienie glikolu.

   

 • Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. Dwukrotnie przeżyliśmy sytuację, kiedy temperatura glikolu wzrosła do 180°C. W efekcie tego zdarzenia zadziałały zawory bezpieczeństwa, a nadmiar cieczy został zrzucony do naczynia wzbiorczego w kotłowni.

   

  Po takiej awarii trzeba było poczekać na schłodzenie się systemu, by można było ponownie go napełnić glikolem, jednocześnie odpowietrzając instalację. Cały proces trwał kilka godzin, ale jest możliwy do wykonania przez amatora.

   

 • Przed powtórzeniem się takiej sytuacji zabezpieczyliśmy się w dwojaki sposób. Przy krótszych wyłączeniach prądu stosujemy niewielki zasilacz awaryjny UPS 720 Plus polskiej firmy ETA. Przy jego udziale pompa cyrkulacyjna może działać przez kilka godzin. Natomiast w przy dłuższych przerwach w dostawie prądu, które są u nas szczególnie dokuczliwe w zimie, podłączamy spalinowy generator prądu.

   

 • Przekonaliśmy się wielokrotnie podczas wyjazdów, że jeśli jest prąd, system solarny bez problemu działa w pełnym słońcu bez odbioru ciepłej wody. Woda w zbiorniku nagrzewa się wtedy do 60–70°C, ponieważ sterownik systemu wzbudza pompę cyrkulacyjną do częstszej pracy.

Koszty: kolektor próżniowy Viessmann Vitosol 200-T z osprzętem około 9000 zł (w 2008 r.), jego koszt wliczony został do instalacji grzewczej z kotłem gazowym, zasobnikiem na wodę 300 l (Vitocell 100) i montażem – całość 30 000 zł.

Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachu W kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji
Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachu W kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji

Lilianna Jampolska

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość stefan

11 Wrz 2013, 08:34

Najlepszym i najprostszym zabezpieczeniem kolektorów próżniowych przed zbyt wysoką temperaturą jest bezpiecznik termiczny- Expulser. Jego koszt to ok 400 zł+VAT.

time image

Gość alfred

05 Lut 2013, 21:13

idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogniw fotovoltanicznych o mocy powyżej 250Wat które w słoneczne dni daje gwarancje zasilania solarów. Wyliczenie poboru w skrócie - sterownik pobiera około 10 wat pompa na I biegu 20-30Wat ładowanie akumulatora jakies 50 Wat mam takie rozwiązanie ...

time image

Gość Slaw

14 Kwi 2012, 11:32

Sprawdziłem rachunki za gaz. Zużywam 30m3 gazu miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody z cyrkulacją licząc łącznie z kuchenką gazową intensywnie używaną. To oznacza, że opisanym kolektorem mógłym zaoszczędzić mniej niż 170m3 gazu rocznie. Przy cenie gazu 1,5zł/m3 daje to niecałe ...

time image

Gość Slaw

14 Kwi 2012, 11:20

Logiczne byłoby dołożenie do instalacji solarnego ogniwa elektrycznego. Zagrożenie przegrzaniem zdarza się akurat wtedy, kiedy takie ogniwo ma największą wydajność. Do tego jako sterownik można dołożyć prymitywny przekaźnik, który przy zaniku zasilania sieciowego przełączy ...

time image

Gość Inchiniero

31 Mar 2012, 18:06

Tomaszu B. Te 200zł to chyba na miesiąc!.

time image

Gość Frank

29 Mar 2012, 12:59

Jestem w dokadnie takiej samej sytuacji jak autor tego maeriału. Rozwiązanie z agregatem - OK, tylko, że mój dom cały niemal dzień jest pust. Po pracy to już po "ptokach". Chyba, że zainstalować automatyczne przełączanie ake to wciąz dodatkowe koszta solarów.

time image

Gość krystian

29 Mar 2012, 10:33

Mam od 4 lat zamontowaną taką samą (może innej firmy) instalację solarną. Bez względu na dostawę energii elektrycznej działa automatycznie bez. Koszt instaże lacji wyniósł niecałe 10 tys. zł. Nadmieniam, ta instalacja nie jest ze złota...

time image

Gość Tomasz Brzęczkowski

29 Mar 2012, 09:27

Kolektory tego typu w XXI wieku - to chyba choroba! Normalny zasobnik z wbudowaną pompą ciepła na II taryfie zużyje prądu za 200 zł przez 11 miesięcy ( odliczam wakacje) przy ogromnym zużyciu 300 litrów dziennie. Kolektory do utylizacji!.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje