Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników

Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników
Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć... - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 2 panele po 2,2 m2; wystawa południowa; nachylenie 44 stopnie; długość instalacji 8 m; biwalentny zasobnik 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 3

 

Decyzja: Założyliśmy kolektory, ponieważ mój brat od 18 lat z nich korzysta i bardzo mi je polecił do ogrzania wody użytkowej. Zapewniał, że do tego celu wystarczą płaskie kolektory, bez potrzeby montowania droższych próżniowych. Nigdy nie miał żadnej awarii, po 15 latach musiał wymienić jedynie wężownicę w zbiorniku na wodę. To była najlepsza rekomendacja.

Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 lat Kolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca
Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 latKolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca

Porady i przestrogi:

Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
  • Tak jak brat jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ mamy darmową ciepłą wodę od marca do połowy października. Nasz dom budował generalny wykonawca, ponieważ sami nie mogliśmy organizować budowy.

     

    Kiedy na etapie krycia dachu i zakładania instalacji hydraulicznej poprosiliśmy o zamontowanie również instalacji solarnej, wykonawca zlecił specjalistycznej firmie dobór wszystkich potrzebnych urządzeń. Instalatorzy potwierdzili zasadność zastosowania u nas kolektorów płaskich.

     

  • Wspólnie wybraliśmy dla nich miejsce na czterospadowym dachu. Nie mieliśmy wiele możliwości. Jedyną lokalizacją był fragment dachu przy oknie połaciowym, skierowany na południe. Architekci rzadko przewidują na dachu montaż kolektorów. Zastanawialiśmy się nad ustawieniem ich na stelażu w ogrodzie, jednak odradził nam to wykonawca, w obawie przed wydłużeniem rur instalacji i stratami ciepła.

     

  • Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć ostateczny koszt okazał się wysoki (generalny wykonawca pobrał pewnie marżę). Kilka lat temu nie mogliśmy skorzystać z dopłat na kolektory. Gmina ani mieszkańcy nie ubiegali się o dotację zbiorową z UE.

     

    Na kolektory i instalację uzyskaliśmy gwarancję. Poinstruowano nas, abyśmy na bieżąco kontrolowali poziom cieczy roboczej (glikolu) oraz raz na trzy lata wymienili ją. Po wyłączeniu prądu resetuje się sterownik, więc muszę ustawić od nowa czas i datę.

     

  • Sporym problemem jest zalegający na kolektorach śnieg, więc polecam ich odśnieżenie przez odwrócenie obiegu. Wielokrotnie to robiłem. Po 10–15 minutach śnieg samoczynnie zjeżdża z paneli. Zauważyłem, że jeden z paneli od wewnętrznej strony, pod szybą, zachodzi rosą. Od razu skontaktowałem się z wykonawcą, który zapewnił, że przy dużej różnicy temperatury, niekiedy się tak dzieje i nie jest to szkodliwe.

Koszty: Kolektory Cosmosun Basic 2.51, sterownik RSS 2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol, rury z montażem, bez zbiornika na wodę – całość 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość marko
11-09-2013 10:26
Frank, obieg odwrócony polega na wywalaniu ciepła ze zbiornika na dach. Czyli masz grzejnik na dachu. Tyle w temacie.
Gość Frank
29-03-2012 15:05
JAK SPOWODOWAĆ ODWRÓCENIE OBIEGU? NIE MOGĘ TEGO ROZKMINIĆ.
Gość Karol
15-03-2012 12:43
zainstalowałem kolektory i jak narazie nie mam problemów. Polecam, cena znacząco nższa, za cały zestaw, 2 kolektory, zbiornik 250 l, sterownik RSS2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol - całość 8 500 zł + montaż..
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz