Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników
Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć... - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 2 panele po 2,2 m2; wystawa południowa; nachylenie 44 stopnie; długość instalacji 8 m; biwalentny zasobnik 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 3

 

Decyzja: Założyliśmy kolektory, ponieważ mój brat od 18 lat z nich korzysta i bardzo mi je polecił do ogrzania wody użytkowej. Zapewniał, że do tego celu wystarczą płaskie kolektory, bez potrzeby montowania droższych próżniowych. Nigdy nie miał żadnej awarii, po 15 latach musiał wymienić jedynie wężownicę w zbiorniku na wodę. To była najlepsza rekomendacja.

Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 lat Kolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca
Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 latKolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca

Porady i przestrogi:

Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
 • Tak jak brat jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ mamy darmową ciepłą wodę od marca do połowy października. Nasz dom budował generalny wykonawca, ponieważ sami nie mogliśmy organizować budowy.

   

  Kiedy na etapie krycia dachu i zakładania instalacji hydraulicznej poprosiliśmy o zamontowanie również instalacji solarnej, wykonawca zlecił specjalistycznej firmie dobór wszystkich potrzebnych urządzeń. Instalatorzy potwierdzili zasadność zastosowania u nas kolektorów płaskich.

   

 • Wspólnie wybraliśmy dla nich miejsce na czterospadowym dachu. Nie mieliśmy wiele możliwości. Jedyną lokalizacją był fragment dachu przy oknie połaciowym, skierowany na południe. Architekci rzadko przewidują na dachu montaż kolektorów. Zastanawialiśmy się nad ustawieniem ich na stelażu w ogrodzie, jednak odradził nam to wykonawca, w obawie przed wydłużeniem rur instalacji i stratami ciepła.

   

 • Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć ostateczny koszt okazał się wysoki (generalny wykonawca pobrał pewnie marżę). Kilka lat temu nie mogliśmy skorzystać z dopłat na kolektory. Gmina ani mieszkańcy nie ubiegali się o dotację zbiorową z UE.

   

  Na kolektory i instalację uzyskaliśmy gwarancję. Poinstruowano nas, abyśmy na bieżąco kontrolowali poziom cieczy roboczej (glikolu) oraz raz na trzy lata wymienili ją. Po wyłączeniu prądu resetuje się sterownik, więc muszę ustawić od nowa czas i datę.

   

 • Sporym problemem jest zalegający na kolektorach śnieg, więc polecam ich odśnieżenie przez odwrócenie obiegu. Wielokrotnie to robiłem. Po 10–15 minutach śnieg samoczynnie zjeżdża z paneli. Zauważyłem, że jeden z paneli od wewnętrznej strony, pod szybą, zachodzi rosą. Od razu skontaktowałem się z wykonawcą, który zapewnił, że przy dużej różnicy temperatury, niekiedy się tak dzieje i nie jest to szkodliwe.

Koszty: Kolektory Cosmosun Basic 2.51, sterownik RSS 2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol, rury z montażem, bez zbiornika na wodę – całość 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość marko

11 Wrz 2013, 08:26

Frank, obieg odwrócony polega na wywalaniu ciepła ze zbiornika na dach. Czyli masz grzejnik na dachu. Tyle w temacie.

time image

Gość Frank

29 Mar 2012, 13:05

JAK SPOWODOWAĆ ODWRÓCENIE OBIEGU? NIE MOGĘ TEGO ROZKMINIĆ.

time image

Gość Karol

15 Mar 2012, 11:43

zainstalowałem kolektory i jak narazie nie mam problemów. Polecam, cena znacząco nższa, za cały zestaw, 2 kolektory, zbiornik 250 l, sterownik RSS2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol - całość 8 500 zł + montaż..

time image

Gość Piotr Nicosia

05 Sty 2012, 10:30

kolektory po 1100zł na allegro, beczka 300l 2300zł, pompa sterownik do 1500, glikol rury 1000zł; przepłaciliście 2 razy. Ja złożyłem zestaw za 7tys to jeszcze rozumiem inwestycje...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje