Solary i fotowoltaika - dobrze zainwestowaliśmy oszczędności!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Solary i fotowoltaika - dobrze zainwestowaliśmy oszczędności!

Rozliczenia z elektrownią, według Net-metering, następują co pół roku. Dzięki panelom PV, za ostatnie półrocze zapłaciliśmy zaledwie 270 zł (w tym są opłaty stałe). To nas upewnia, że dobrze zainwestowaliśmy oszczędności - mówią Monika i Łukasz, którzy płaskie kolektory użytkują od 2012 r., a panele PV od 2019 r.

aktualizacja: 2024-03-27 07:07:24

Kolektory słoneczne:

 • płaskie, o powierzchni 2 x 2,33 m2;
 • kąt nachylenia 40°;
 • skierowane na południowy zachód;
 • inne elementy - rury miedziane o długości 2 x 12 m, wypełnione roztworem wody i glikolu;
 • biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 250 l;
 • automatyczny regulator solarny;
 • cel - przygotowywanie c.w.u.

Panele PV:

 • monokrystaliczne;
 • 15 sztuk, każdy po 305 W, moc zainstalowana 4,58 kW;
 • kąt nachylenia 40°;
 • skierowane na południowy wschód i południowy zachód;
 • osprzęt - falownik, optymalizatory, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie;
 • cel - zasilanie urządzeń elektrycznych, oświetlenia.
 • dom: murowany, dwukondygnacyjny, o powierzchni 143 m2;
 • liczba stałych użytkowników - wcześniej 3 osoby, obecnie 2.

Decyzja: Monika - w okolicy, gdzie mieszkamy, nie ma gazu z sieci, dlatego do ogrzewania wykorzystujemy gaz płynny. W celu obniżenia kosztów, w 2012 r. zdecydowaliśmy się na założenie kolektorów słonecznych. Wykonawcy, z firmy dystrybuującej gaz płynny, polecili nam kolegów z firmy montującej solary, wspólnie opracowali do naszego domu gazowy i solarny układ grzewczy, a następnie go wykonali. Zastosowali kolektory płaskie, bo przede wszystkim zależało nam na tanim przygotowywaniu c.w.u. Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy o skuteczne zabezpieczenie instalacji solarnej przed przegrzaniem się w momencie, kiedy kolektory intensywnie pracują, a my nie zużywamy ciepłej wody - zamontowali zatem nowoczesny układ solarny z zasobnikiem 250 l i systemem drain back. Chcieliśmy też, żeby zasobnik c.w.u. umieścili we wnęce kotłowni, bo wtedy w reszcie przechodniego pomieszczenia jest przestrzeń na pralnię z suszarnią (kupiliśmy wąski i wysoki zasobnik, który był droższy, niż typowe).

W 2012 r. nie staraliśmy się o dopłatę, ponieważ na budowę domu zaciągnęliśmy duży kredyt i nie chcieliśmy obarczać się dodatkowymi ratami. Korzystniejszy był zakup atrakcyjnego pakietu solarnego i grzewczego. Inaczej postąpiliśmy w 2019 r., przy finansowaniu instalacji fotowoltaicznej. Postaraliśmy się o dopłatę 5000 zł z programu "Mój Prąd", odliczyliśmy też określoną kwotę od podatku dochodowego. Do zainwestowania w fotowoltaikę zachęciło nas wszechstronniejsze, niż dotychczas, wykorzystywanie energii słońca i obniżenie opłat za prąd. Oprócz tego pozytywna opinia kolegi, który zajmuje się projektowaniem i montażem tego rodzaju mikroinstalacji. To on, ekspert, określił jej moc, dobrał monokrystaliczne panele PV (z górnej półki jakościowej), wykonał kompleksową usługę. Zarekomendował układ z optymalizatorami i osprzętem Solaredge.

Wszystko doskonale zdaje egzamin, ale realizując go dziś, zmieniłabym lokalizację paneli. Zamiast na dachu, zamontowałabym je w ogrodzie, bo tam zmieści się dowolna ich liczba. Na dachu brakuje już miejsca na kolejne panele, które należałoby dodać, jeżeli zdecydowalibyśmy się w przyszłości zastąpić kocioł gazowy pompą ciepła (to na razie luźny plan, przy realizacji trzeba byłoby też wymienić falownik, nie byłoby tanio).

Nad garażem, od strony południowego wschodu, zamontowano panele PV, w garażu falownik, licznik
Nad garażem, od strony południowego wschodu, zamontowano panele PV, w garażu falownik, licznik.

Instalacja solarna i panele PV - rady i przestrogi:

 • Łukasz: Rozliczenia z elektrownią, według Net-metering, następują co pół roku. Dzięki panelom PV, za ostatnie półrocze zapłaciliśmy zaledwie 270 zł (w tym są opłaty stałe). To nas upewnia, że dobrze zainwestowaliśmy oszczędności. Fotowoltaika działa bezobsługowo i wydajnie. Poniesione koszty powinny się zamortyzować lada chwila - instalacja była gotowa w listopadzie 2019 r., uruchomiona w grudniu. Formalności w elektrowni, i te związane z dopłatą i rozliczeniem podatku, zakończyliśmy po pół roku. Zależało mi na ulokowaniu osprzętu w garażu, bo w trakcie budowy doprowadziłem do niego trzyżyłowy przewód (siłę), który początkowo przeznaczyłem do podłączania generatora prądu. Przydał się przy fotowoltaice, nieco zmniejszył się koszt montażu. Jestem zadowolony z osprzętu Solaredge, np. przez aplikację na smartfon mogę się z nim łączyć i podglądać - kiedy i ile prądu wytwarza nasza instalacja. Są tam dane, wykresy. Właśnie sprawdziłem w niej, że rocznie średnio uzyskujemy 4 MWh energii. Często pracuję zdalnie w domu, pamiętam o autokonsumpcji. W czasie dużej produkcji prądu, włączam np. zmywarkę, pralkę, suszarkę, piekarnik. Szczególnie polecam zastosowanie optymalizatorów, bo dzięki nim każdy panel działa niezależnie. Jeżeli na jeden z nich padnie cień od komina (u nas tak się dzieje), to inne nadal pracują z pełną mocą. Bez optymalizatorów spada moc grupy paneli. Radzę zatrudnić doświadczonych monterów, kupić elementy wysokiej jakości. To jest kluczowe.
Osprzęt instalacji z panelami PV umieszczono w garażu.
 • Dobrze, że w 2012 r. zastosowano w pierwszej instalacji solarnej system drain back, który przy każdym zagrożeniu przegrzania cieczy roboczej - np. przy braku prądu podczas intensywnej pracy absorberów - automatycznie wymusza opróżnianie kolektorów (w sytuacji nadmiaru energii cieplnej, ciecz grawitacyjnie spływa do wężownicy zasobnika c.w.u., kiedy zagrożenie mija, zaczyna ponownie krążyć w układzie). Między innymi dzięki temu rodzajowi zabezpieczenia, instalacja solarna wciąż bezawaryjnie i sprawnie podgrzewa wodę użytkową. Duże absorbery na dachu zapewniają efektywne przetwarzanie energii słonecznej i odczuwalną obniżkę zużycia gazu płynnego w okresie od końca marca do końca października. Na regulatorze ustawiliśmy temperaturę 70°C, jeśli woda w zasobniku jej nie osiąga, to uruchamiamy funkcję jednorazowego dogrzania kotłem gazowym tuż przed wieczornym myciem. Rocznie płacimy za gaz płynny około 4000 zł, w tym jest koszt ogrzewania wnętrza. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych instalacji z płaskimi kolektorami to 5 lat. Jesteśmy też zadowoleni z łatwej obsługi. Na przykład kiedy wyjeżdżamy na dłużej, korzystamy z funkcji "urlop", przy której nie ma ryzyka zniszczenia instalacji (bo włącza się drain back) i niepotrzebnego zużywania prądu. Jednak uwaga, w trakcie eksploatacji glikolu ubywa. Kiedy w "okienku" kontrolnym nie widzimy cieczy, wzywamy serwisanta (uzupełnienie lub wymiana cieczy to koszt 200 zł). Przegryziony został przewód do czujnika temperatury i musiałem go naprawić (a dokładniej, poprowadziłem go inną drogą, bo naprawa nie była możliwa z racji utrudnionego dojścia.

Koszty założenia instalacji solarnej i PV:

 • płaskie kolektory z montażem (bez dotacji NFOŚiGW) 10 000 zł;
 • serwis 150-200 zł;
 • instalacja fotowoltaiczna z montażem 26 000 zł minus dotacja 5000 zł "Mój Prąd" i odliczenie od podatku dochodowego.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolektory płaskie (po prawej) i część paneli PV umieszczono na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są korzyści finansowe związane z użytkowaniem paneli PV według systemu Net-metering?

  Dzięki panelom PV, za ostatnie półrocze zapłacono zaledwie 270 zł, co potwierdza dobrą inwestycję w tę technologię.
 • Jakie technologie zostały wykorzystane do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)?

  Do przygotowania c.w.u. wykorzystano płaskie kolektory słoneczne z systemem drain back, biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 250 litrów oraz automatyczny regulator solarny.
 • Dlaczego zdecydowano się na instalację kolektorów słonecznych i paneli PV?

  Brak dostępu do gazu z sieci skłonił do szukania alternatywnych źródeł ogrzewania i obniżenia kosztów, co doprowadziło do decyzji o montażu kolektorów słonecznych w 2012 roku i paneli PV w 2019 roku, by zwiększyć wykorzystanie energii słonecznej i zmniejszyć opłaty za prąd.
 • Jakie są kluczowe cechy i korzyści instalacji solarnej i fotowoltaicznej?

  Instalacja solarna bezawaryjnie i sprawnie podgrzewa wodę użytkową, a fotowoltaika działa bezobsługowo, generując oszczędności i szybko zwracając się z inwestycji. Ponadto, zastosowanie optymalizatorów pozwala na niezależną pracę każdego panelu, co zwiększa efektywność całej instalacji.
 • Jakie były koszty założenia instalacji solarnej i fotowoltaicznej, oraz jakie wsparcie finansowe uzyskano?

  Całkowity koszt instalacji solarnej wyniósł 10 000 zł (bez dotacji), a fotowoltaicznej 26 000 zł, z czego 5000 zł pokryto z programu "Mój Prąd" i dodatkowo odliczono pewną kwotę od podatku dochodowego.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!