Czy dach solarny się opłaca i jak działa? Trzy sposoby na nowoczesne dachy solarne

Czy dach solarny się opłaca i jak działa? Trzy sposoby na nowoczesne dachy solarne

Jak działa dach solarny i czy warto w niego zainwestować? Nowoczesną wersją paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu jest kompletny system solarny, w którym ogniwa pozyskują energię, będąc jednocześnie pokryciem dachu. Panele i dachówki solarne są coraz bardziej popularne i wielu właścicieli domów interesuje się tym rozwiązaniem. Taki solarny dach wygląda niemal jednolicie w porównaniu z dachem, na którym panele PV montuje się na systemowych uchwytach dostosowanych do różnych typów pokryć dachowych. 

Czy dach solarny się opłaca? Ile kosztuje dach solarny?

Coraz więcej inwestorów budujących domy od razu planuje wyposażyć je w ogniwa fotowoltaiczne, które darmową energię promieniowania słonecznego przetwarzają na użyteczną energię elektryczną. Wytwarzając własny prąd za pomocą paneli PV, chcą w ten sposób wykorzystywać energię ze słońca i ograniczać koszty energii elektrycznej zużywanej w domu. A ponieważ, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach, liczba urządzeń pobierających prąd jest bardzo duża, zaś zamrożenie cen energii właśnie się kończy - takie działanie jak inwestycja w dach solarny jest bardzo opłacalne

Dach solarny o powierzchni 120 m2 i mocy 20 kWp może wyprodukować rocznie ok. 20 000 kWh energii elektrycznej, co oznacza oszczędności na rachunkach za prąd na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od zużycia, taryfy i aktualnych cen za energię). Wyprodukowany prąd można wykorzystać do zasilania wszystkich domowych urządzeń elektrycznych, w tym instalacji typu smart dom, oświetlenia,  przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania (pompa ciepła, elektryczne ogrzewanie podłogowe) oraz ładowania samochodów elektrycznych, obniżając w ten sposób koszty eksploatacji budynku.

Ile kosztuje dach solarny? Cena dachu solarnego to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak wydatki te można obniżyć, korzystając z programów dofinansowania. Dofinansowanie na system solarny możemy otrzymać m.in. w ramach programów:

Przyjmuje się, że koszt inwestycji w dach solarny powinien zwrócić się po ok. 5 latach. Poza tym w przypadku sprzedaży nieruchomości, system solarny na dachu podnosi jej wartość i jednocześnie stanowi zaletę dla potencjalnych nabywców. Taki dom łatwiej będzie sprzedać.

Michał Kacprzak, menadżer ds. systemów dachowych Creaton opowiada o zaletach systemu Vario

Jak działa dach solarny i jakie ma opinie?

Panele PV zwykle umieszcza się na dachu. Dokładniej rzecz ujmując, typowym rozwiązaniem jest montaż na pokryciu systemowych uchwytów, do których następnie mocuje się panele fotowoltaiczne. Producenci udostępniają wyspecjalizowane systemy montażowe, dostosowane do cech poszczególnych pokryć - dachówki, blachodachówki, blachy płaskiej, gontów bitumicznych. Niektórzy właściciele domów obawiają się jednak, że w trakcie prac pokrycie może zostać uszkodzone. Chociaż zdarza się to rzadko, warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że nie każda firma oferuje fachowy montaż paneli fotowoltaicznych. Estetom panele na dużej połaci pokrytej piękną ceramiczną dachówką w tradycyjnym kolorze mogą zaburzać pieczołowicie planowaną architekturę całego budynku. Czarne połacie paneli na „ceglanym” dachu będą bowiem bardzo widoczne. Między innymi z tych powodów na rynku pojawiły się dachowe systemy solarne 2 w 1, w których panele całkowicie zastępują pokrycie i są w zasadzie nie do odróżnienia.

Dach solarny pierwszy wariant: duże płaskie panele fotowoltaiczne

Takie nowoczesne panele PV i dachówki solarne mogą całkowicie zastąpić tradycyjne pokrycie dachu, otrzymujemy wówczas tzw. dach solarny. Producenci oferują trzy wersje, zastępujące klasyczny montaż paneli fotowoltaicznych na wykończonym dachu.

Dachy solarne - trzy rozwiązania dostępne w sprzedaży:

 • duże płaskie panele
 • panele fotowoltaiczne osadzone w płaszczyźnie dachu
 • dachówki solarne

Dach solarny może mieć zamontowane duże płaskie panele, wyglądające niemal tak samo, jak w wariancie tradycyjnym. Wykonuje się pod nie typowy podkład, tak samo jak np. pod dachówkę. Następnie do krokwi mocuje się łaty oraz systemowe profile montażowe, do których przytwierdza się panele PV. Z założenia solarnymi panelami pokrywa się całą połać dachu. Dach solarny tego rodzaju ma płaską, niemal jednolitą powierzchnię, podzieloną tylko na duże prostokąty.

Solarny dach panele z pokryciem
Dach solarny pokryty panelami PV zintegrowanymi z blachą płaską, układaną na rąbek stojący, tworzy jednolitą powierzchnię. Panele są prawie
niewidoczne (fot. BP2)

Dach solarny wariant drugi: panele osadzone w płaszczyźnie dachu

Druga wersja dachu solarnego to mniej więcej typowej wielkości panele fotowoltaiczne osadzone w płaszczyźnie pokrycia. Zasada jest tu podobna, jak w przypadku montażu okien dachowych - na styku z dachówką lub innym pokryciem, uszczelnia się połączenie odpowiednim systemowym kołnierzem. Analogicznie można zlicować z dachem kolektory słoneczne (do podgrzewania wody). Części użytkowników taki wariant dachu solarnego może wizualnie najbardziej odpowiadać. Jego wybór jest szczególnie uzasadniony, gdy panele fotowoltaiczne zajmują tylko część połaci. Podobnie, jeżeli dachu o bardziej skomplikowanym kształcie (choćby czterospadowego) i tak nie sposób w całości pokryć dużymi prostokątnymi panelami. Przecież ich - w przeciwieństwie do dachówek lub blachy - nie możemy docinać. Oczywiście, całość wygląda dobrze, jeżeli panele oraz pokrycie mają podobną kolorystykę. Co w praktyce oznacza, że to ostatnie musi być czarne, grafitowe lub ciemnoszare. Na szczęście ostatnio właśnie te kolory są w modzie.

Dachówki solarne: trzeci rodzaj dachu solarnego

Trzeci wariant dachu solarnego to zintegrowane dachy 2 w 1, w których panele tworzą jednocześnie pokrycie dachu. Ten wariant dachu solarnego to coś, co można nazwać jako dachówki solarne lub zintegrowane panele fotowoltaiczne. Tu zamiast dużych płaskich paneli mamy ich mniejsze wersje. Dodatkowo o tak dobranych wymiarach, aby w płaszczyźnie pokrycia można było je idealnie połączyć z konkretnymi modelami dachówek płaskich lub panelami blachy płaskiej. Kształt dachówek solarnych, ich wielkość i wysokość idealnie odpowiada wymiarom elementów pokrycia. Dzięki temu całość wygląda bardzo estetycznie i jednolicie. Taki dach solarny ma jednolitą powierzchnię, na której ogniwa są trudne do odróżnienia od typowego pokrycia. Decydując się na takie rozwiązanie unika się kosztu zakupu dachówki czy blachy na powierzchnię przeznaczoną na fotowoltaikę. Poza tym uzyskuje się gwarancję jednego producenta na kompletny dach solarny. Nie ma więc obawy, że w razie awarii, dekarze będą zrzucać odpowiedzialność na monterów fotowoltaiki i odwrotnie.

dachówki solarne WIENERBERGER
Dach solarny 2 w 1 pokryty zintegrowaną dachówką (fot. WIENERBERGER)

Jak dobrać panele solarne i dachówki solarne? Montaż systemu solarnego

We wszystkich wariantach dachów solarnych, wykorzystuje się najpopularniejsze obecnie monokrystaliczne ogniwa krzemowe. Ich sprawność oraz inne parametry są zbliżone do tych, jakimi charakteryzują się typowe panele PV montowane na połaci. Dlatego wielkość systemu solarnego, jego moc oraz rodzaj falownika projektuje się według tych samych zasad. Przede wszystkim dach solarny powinien osiągać nie tylko jak najwyższą efektywność produkcji prądu, ale też stanowić szczelne i trwałe pokrycie dachu, chroniące budynek przed działaniem czynników atmosferycznych (deszczu, śniegu, silnych podmuchów wiatru). Ponieważ wymiary pojedynczego panelu w każdym z tych systemów solarnych są inne, inna też ich liczba jest potrzebna do zapełnienia tej samej łącznej powierzchni. Poza tym podczas montażu dachu solarnego niezbędne są przeznaczone do tego obróbki, orynnowanie i inne akcesoria. Oprócz profesjonalnego projektu dachu solarnego, konieczny jest fachowy montaż! 

Istotne jest nie tylko samo ułożenie i uszczelnienie paneli solarnych, czy dachówek solarnych (ściśle zgodnie z instrukcją producenta), ale też precyzyjne połączenie systemu solarnego z domową instalacją elektryczną.

Vario - zintegrowany system fotowoltaiczny dla dachówek Creaton (fot. Creaton)

Jakie zalety mają systemy solarne przeznaczone na dachy kryte blachą?

W takich systemach, panele solarne zintegrowane są z modułowymi panelami dachowymi. Dzięki czemu oba produkty do siebie pasują i stanowią kompletny system solarny. Przed montażem na dachu trzeba przygotować ażurowe deskowanie, aby zapewnić odpowiednią wentylację paneli. Ponadto konieczne jest wykonanie specjalnych obróbek blacharskich, takich jak kanał kablowy, gąsior wentylowany, prowadnica do optymalizatorów, wiatrownice i optymalizatory, stanowiące integralną część systemu. Obróbki te pełnią funkcję uziemienia części elektrycznej dachu solarnego. Zabezpieczają poddasze przed ryzykiem przepięć elektrycznych i szkód spowodowanych przez gryzonie. Zastosowanie zintegrowanego sytemu solarnego, który zawiera tylko pasujące do siebie elementy, w tym odpowiednio skonfigurowaną instalację elektryczną, zapewnia właściwą szczelność dachu i bezpieczeństwo podczas montażu i eksploatacji dachu solarnego.

Jakie zalety mają dachy z systemem dachówek solarnych?

Zintegrowane panele wyglądem przypominają dachówki (stąd często określane są jako dachówki solarne lub dachówki fotowoltaiczne). Montuje się je zamiast tych standardowych (jedna dachówka solarna zastępuje 5 dachówek tradycyjnych). W ten sposób uzyskuje się instalację PV całkowicie zlicowaną z dachem. Niewidoczny system montażu i matowe wykończenie paneli sprawia, że łączą się one z dachówkami w tym samym kolorze, tworząc z nimi jednolitą powierzchnię. Ze względu na niewielkie wymiary, zintegrowane dachówki fotowoltaiczne dobrze sprawdzą się zarówno w przypadku prostych dachów dwuspadowych, jak i o bardziej złożonym kształcie. Dachówki solarne mocuje się je tak jak dachówki, na łacie bez dodatkowych konstrukcji wsporczych. Jedyną różnicą są elementy elektryczne, które podłącza się według określonego schematu. Ponieważ takie dachówki fotowoltaiczne są kompatybilne z klasycznymi systemami dachowymi, ich montaż nie jest trudny dla dekarzy. Bezramowa konstrukcja dachówek solarnych oraz sposób ich układania (elementy nachodzą na siebie) sprawiają, że woda i brud nie zalegają na instalacji.

Dachy solarne SunRoof: dowiedz się więcej ➡️ Dlaczego warto zainwestować w dach solarny SunRoof?

Dach solarny: podsumowanie

Dachy solarne (fotowoltaiczne) to dachy będące nie tylko elementem domu, ale też produkujące energię. Coraz więcej producentów pokryć dachowych oferuje systemy solarne zintegrowane z pokryciem dachowym, np. dach fotowoltaiczny Creaton, dach solarny SolRoof, dach solarny MyRoof, czy dachówki solarne Tesla. Taki dach jest efektywny energetycznie jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. Opinie na temat dachów solarnych są pozytywne, takie pokrycie jest nowoczesne, trwałe i bardzo estetyczne. Cena dachu solarnego uzależniona jest od wielu czynników, m.in. kształtu i wielkości dachu, zapotrzebowania na energię elektryczną, akcesoriów dachowych, rynien itd. 

Fot. otwierająca: Kompletny dach solarny 2w1 - zabezpiecza dom i produkuje energię. Wyposażony w obróbki blacharskie, stalowy system rynnowy i elementy instalacji PV (fot. BP2 SOLROOF)

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak działa dach solarny?

  Dach solarny składa się z paneli fotowoltaicznych, które są zintegrowane z pokryciem dachowym, tworząc jednolitą powierzchnię. Panele te przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zasilania domowych urządzeń.
 • Czy warto zbudować dom z dachem solarnym?

  Inwestycja w dach solarny jest opłacalna, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów energii. Dach solarny może wyprodukować znaczącą ilość energii, co przekłada się na oszczędności w rachunkach za prąd. Ponadto, obecność dachu solarnego może zwiększyć wartość nieruchomości.
 • Ile kosztuje dach solarny?

  Cena dachu solarnego zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak istnieją programy dofinansowania, które mogą zmniejszyć początkowe koszty. Przewiduje się, że inwestycja może zwrócić się w ciągu około 5 lat.
 • Jakie są dostępne warianty dachów solarnych?

  Na rynku dostępne są różne rozwiązania dachów solarnych, w tym duże płaskie panele fotowoltaiczne, panele osadzone w płaszczyźnie dachu oraz dachówki solarne. Każde z tych rozwiązań ma różne cechy estetyczne i techniczne, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb budynku.
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz