Dom z krytą pływalnią

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom z krytą pływalnią

Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.

Dom murowany, piętrowy z pawilonem basenowym i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych P+W (Thermopor, Leier) i styropianu o gr. 20 cm; dach pokryty dachową płytą warstwową (obornicką).

 • Powierzchnia działki: 1764 m2.
 • Powierzchnia domu: 220 m2 i pawilonu z basenem 115 m2.
 • Powierzchnia garażu: 34 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku z krytą pływalnią: 24 538 zł.

Lidka i Włodek już przed ślubem postanowili zbudować wielofunkcyjny dom raz a dobrze. Zaraz po ślubie zaprojektowali go z architektami w taki sposób, żeby miał kilka wygodnych stref użytkowych. Oprócz konwencjonalnej strefy dziennej na parterze i prywatnej na pełnym piętrze, ma obszerne i ergonomiczne zaplecze gospodarcze. W budynku szczególnie komfortowa jest część wypoczynkowa - obejmuje przestronny salon i kryty pawilon z basenem o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m oraz przylegający do nich ogromny taras (120 m2) z widokiem na ogród i otaczający go las.

Front domu
Dom stoi na działce o wymiarach 42 x 42 m. Ma prostą bryłę, dlatego właścicielom zależało na ozdobieniu elewacji ze wszystkich stron. Front dekorują sztukaterie (gzymsy, obramowania okien), kolumny przy wejściu, drzwi balkonowe z łukiem. Są też efektowne balustrady z kutej stali i marmurowe parapety
Garaż w bryle budynku
Część mieszkalna budynku jest połączona wewnętrznym przejściem z obszernym garażem na dwa samochody oraz z pawilonem, w którym urządzono basen. Pływalnię oraz zaplecze techniczne i garażowe przysunięto do wschodniej granicy działki

Na rodzinnej działce

Para nie musiała kupować działki, bo odziedziczyła ją po dziadku.

- Zatrzymaliśmy działkę dla siebie, ponieważ leży blisko miasta, a jednocześnie jest cicha, bo otacza ją las - opowiada Włodek. - Wyjątkowo kształtna posesja mieści dom o rozłożystej bryle, z garażem na 2 samochody oraz z basenem w krytym pawilonie. Parcela bardzo nam odpowiada, choć nie jest dostatecznie uzbrojona i budowę musieliśmy rozpocząć od pociągnięcia na własny koszt przyłącza elektrycznego o dł. 150 m. Na szczęście, w ulicy biegła nitka wodociągu, a na działce była już studnia. W trakcie budowy korzystaliśmy z niej, ale powstający dom od razu przyłączyliśmy do miejscowego wodociągu.

Niestety, nie uniknęliśmy budowy szamba, bo podłoże nie nadawało się do zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, że sieć kanalizacyjna powstanie za kilka lat, więc wkrótce znacząco spadną koszty utrzymania domu.

Oboje z żoną traktujemy go jako docelowy i chcieliśmy go dobrze zbudować oraz komfortowo wyposażyć. Zainwestowaliśmy w kryty basen z myślą o zdrowym ruchu aż do późnej starości, bez potrzeby opuszczania domu. Nie ukrywam, że od początku najwięcej uwagi poświęciłem skonfigurowaniu odpowiedniego systemu grzewczego, ponieważ w okolicy nie ma gazu z sieci. Główkowałem ze specjalistami od ogrzewania i wentylacji nad zestawem urządzeń i instalacji, które dawałyby komfortową, ale możliwie najoszczędniejszą w istniejących warunkach środowiskowych eksploatację części mieszkalnej i basenowej.

Ponieważ zależało nam na rozdzieleniu tych stref, zamówiliśmy u doświadczonych architektów indywidualny projekt domu. Próbowaliśmy posłużyć się projektami z katalogu, ale domy zwykle zawierały basen w części mieszkalnej, a nie w oddzielonym pawilonie. My woleliśmy, żeby wilgoć z pływalni nie docierała do reszty wnętrz. Ponadto, w typowych projektach baseny miały długość 6-8 m, a my planowaliśmy pływalnię o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m.

Tył domu
Utwardzone nawierzchnie z kostki, w kolorze nawiązującym do tynków, powstały 4 lata po przeprowadzce. Z tarasem na gruncie zajmują 460 m2, więc właściciele dali sobie czas na zgromadzenie środków na nie. Na dachu domu pojawił się wtedy również kolejny, tym razem próżniowy, zestaw kolektorów słonecznych
Jadalnia skierowana na zachód
Jadalnia, oszklona do samej ziemi dużymi bezpiecznymi oknami P4, skierowana jest na zachód. Właściciele lubią w niej spożywać posiłki po przyjeździe z pracy. Na elewacjach z chowanymi rurami spustowymi, ułożono tynk silikatowy barwiony w masie na kolor kawy z mlekiem. Dobrze eksponuje białe sztukaterie

Tworzenie projektu na indywidualne zamówienie

Właściciele mieli znaczący wpływ na obecny układ i wygląd budynku z pełnym piętrem i przylegającym do niego ponad stumetrowym pawilonem z basenem. Za projekt zapłacili 12 000 zł, ale nie są to wyrzucone pieniądze!

- Przed pierwszą rozmową z architektami przejrzeliśmy dziesiątki projektów domów - mówi Lidka. - Z wybranych wycięliśmy praktyczne rozwiązania i nakleiliśmy na wielką kartkę, w obrysie przyszłych kondygnacji domu. Powstała kolażowa płachta, która ilustrowała nasze oczekiwania. Stanowiła dla architektów dobry punkt wyjściowy do pracy.

Zdecydowaliśmy się na pełne piętro, ponieważ jest bardziej ustawne, niż poddasze ze skośnym dachem. To był trafny wybór. Kolejnym jest duży wiatrołap oraz przestronny salon z jadalnią, ulokowaną w oszklonym do ziemi ryzalicie. Cieszę się z pojemnej kuchni, częściowo odgrodzonej od salonu wewnętrznym korytarzem, z którego można wejść do chłodnej spiżarni bez "podłogówki". Nalegałam na ulokowanie spiżarni tuż przy kuchni, a nie np. w garażu.

Na piętrze przygotowaliśmy sypialnie: małżeńską z garderobą, syna, ewentualnie dla drugiego dziecka, gościnną, oraz 2 łazienki. Dom zaopatrzyliśmy w obszerne zaplecze gospodarcze. Po przeprowadzce przekonaliśmy się, że układ i wielkość wnętrz są dobre, choć obecnie zaplanowałabym dwie osobne garderoby, dla mnie i dla męża. Na razie zaanektowałam, na własną garderobę, wolny pokój dziecięcy.

Projekt: arch. Iwona Ziółkowska, Pracownia Projektowa Pro-Arch; Rzut parteru i rzut parteru po modernizacji

Równie starannie dobraliśmy materiały budowlane i wykończeniowe. Mąż na początku rozważał wzniesienie ścian domu i pływalni z prefabrykatów keramzytowych, ale ostatecznie zastosowaliśmy pustaki ceramiczne. Jedynie na stropie typu teriva wykorzystaliśmy elementy z keramzytobetonu. Oba rozległe kopertowe dachy, nad piętrowym domem oraz garażem i pływalnią, pokryliśmy dachowymi płytami warstwowymi z blachą w kolorze zielonym, dzięki której ładnie zlewają się z lasem.

Włodek, który zdobywał uprawnienia do obsługi basenów w USA, nie jest laikiem w dziedzinie budowania i wyposażania basenów. Współpracował z poleconą nam ekipą wykonawców, która wcześniej już wielokrotnie budowała tego typu obiekty. Do oszalowania niecki basenu użyliśmy płyty OSB, do zbrojenia - aż 8 ton stali, do wylania zbiornika - wodoszczelny beton (B25 W8). Pływalnię i dom zaopatrzyliśmy w odpowiednie instalacje: grzewczą i wentylacyjną, ale mąż wciąż je usprawnia, na przykład niedawno do pracującej instalacji solarnej dołożył nowe wydajniejsze kolektory.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom zbudowano w południowo-wschodnim narożniku działki
Dom zbudowano w południowo-wschodnim narożniku działki, więc od strony zachodu i północy powstała przestronna strefa wypoczynkowa. Taras na gruncie (120 m2), położony wzdłuż salonu i pływalni, przystosowano do wszechstronnego wypoczynku
Pawilon z basenem o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m
Pawilon z basenem o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m wyposażono w instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem krzyżowym. Wodę ogrzewa się kolektorami słonecznymi (11 paneli płaskich o pow. 25,3 m2 i 90 rur próżniowych) oraz pompą ciepła powietrze/woda. Na ścianie, wzdłuż granicy działki, zamontowano luksfery

Instalacje i urządzenia dla domu i pływalni

W całym budynku ułożono wodną instalację ogrzewania podłogowego (tylko w łazienkach są dodatkowe grzejniki na ścianach). Obsługuje ją kondensacyjny jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny albo kominek z płaszczem wodnym o mocy 30 kW. Instalacja grzewcza od początku współpracuje również z instalacją solarną. Przez wiele miesięcy w roku samodzielnie ogrzewa wodę w buforze c.w.u. o poj. 800 l. W ogrzaniu wody w basenie pomaga jej pompa ciepła powietrze/woda.

Salon z jadalnią w wykuszu
Do przestronnego salonu i jadalni w wykuszu przez cały dzień wpada dużo światła, choć skierowane są (odpowiednio) na północ i zachód. W posadzkach całego domu, wykończonych dużymi płytami gresu, ułożono wodne ogrzewanie podłogowe. Komunikację z tarasem ułatwiają szerokie przesuwne drzwi

Początkowo zamontowano na dachu budynku 11 kolektorów płaskich po 2,3 m2 każdy. Z powodu bliskości drzew wybrano panele płaskie, choć są mniej sprawne od rurowych. Wiosną 2014 r. dołożono jednak kolektory próżniowe (90 rur), żeby instalacja solarna działała bardziej wydajnie i jeszcze dłużej ograniczała koszty eksploatacji systemu grzewczego w domu i w krytej pływalni.

Dobrą wentylację oraz krążenie ciepła w obu zapewnia dwustrefowa instalacja wentylacji mechanicznej z dwoma rekuperatorami krzyżowymi. Wiedząc o konieczności dobrego wentylowania budynku z pływalnią, już podczas projektowania architekci zaplanowali odpowiednie kanały wentylacyjne.

Z myślą o łatwiejszym sprzątaniu rozległego domostwa, na wstępnym etapie budowy właściciele zaopatrzyli go w rurociąg do centralnego odkurzania i elektryczne przewody sterujące. Tuż przed przeprowadzką, zamontowali nowoczesny odkurzacz i resztę osprzętu. Licząc na skanalizowanie wsi w przyszłości, od razu wyposażyli łazienki i taras w prysznice z hydromasażem, a jedną z łazienek na piętrze również w wannę z tą funkcją. W kuchni przewidzieli szereg urządzeń: dwie zmywarki, ekspres do kawy, pięciopalnikową kuchenkę, zlewozmywak z młynkiem rozdrabniającym resztki organiczne, elektryczny piekarnik z czyszczeniem pirolitycznym.

Budowa ruszyła wiosną 2009 r., a zakończyła się w grudniu 2010 r. Wykończony budynek kosztował ok. 1 200 000 zł.

Ceny niektórych przyłączy i instalacji

 • Przyłącze elektryczne 8000 zł.
 • Przyłącze do sieci wodociągowej 5000 zł.
 • Instalacja hydrauliczna, c.o. i wentylacji mechanicznej (dom i basen) - 200 000 zł, w tym:
  • instalacja solarna z kolektorami płaskimi 38 000 zł;
  • instalacja solarna z kolektorami próżniowymi (2014 r.) 10 000 zł (18 000 minus 8000 zł dotacji do kredytu celowego).
 • Taras i nawierzchnie z kostki betonowej (2014 r.) - 120 000 zł.

 

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu z krytym basenem kosztuje rocznie 24 538 zł.

Podstawowymi paliwami do ogrzania budynku i wody użytkowej są drewno oraz brykiety bukowo-dębowe, którymi pali się w zimie w kominku z płaszczem wodnym. Zużywa się ok. 5 mp. drewna za 1000 zł oraz 4 tony brykietów za ok. 2000 zł. Właściciele traktują gaz płynny (propan) jako paliwo wykorzystywane w drugiej kolejności. Rocznie spalają go za ok. 5000 zł. Kupują propan, choć jest droższy od propan- butanu, ponieważ jest czysty i nie niszczy urządzeń grzewczych. Rozbudowana instalacja solarna oraz wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym przynoszą oszczędności w kosztach ogrzewania części mieszkalnej i basenowej.

Różnorodne urządzenia oraz liczne punkty świetlne w budynku i w ogrodzie (w tym latarnia, oświetlająca dom położony w lesie) powodują duże zużycie energii elektrycznej - miesięczne opłaty wynoszą 800 zł, a roczne 9600 zł.

Wywóz segregowanych śmieci kosztuje 288 zł, natomiast ścieków z przydomowego szamba 100 zł tygodniowo, czyli 5200 zł rocznie. Właściciele niecierpliwie oczekują budowy sieci kanalizacyjnej. Wodę na potrzeby domu, basenu i ogrodu właściciele czerpią częściowo z miejscowego wodociągu za 350 zł rocznie i z własnej studni.

Inne opłaty: monitoring 25 zł miesięcznie, podatek od nieruchomości 800 zł.

 

Lidka i Włodek, właściciele domu
Lidka i Włodek, właściciele domu: - Jednorodzinny dom z krytym basenem chcieliśmy stawiać i wyposażać tylko z fachowcami, znającymi tajniki budowy tego rodzaju obiektów. Niefachowe wykonawstwo groziło potem kosztownymi remontami. Woleliśmy zatrudnić droższego, ale doświadczonego generalnego wykonawcę, samodzielnie odpowiadającego za swoje dzieło, niż tworzyć systemem kolejnych ekip. Umowę z poleconym wykonawcą podpisaliśmy dopiero po obejrzeniu kilku domów z krytymi pływalniami, które wcześniej postawił, i po rozmowie z ich właścicielami. Nie żałujemy budowy krytego basenu, wręcz przeciwnie - dzięki niemu więcej się ruszamy i skuteczniej wypoczywamy. Oddzielona od reszty domu pływalnia ma odpowiednio sprawną wentylację i tani system ogrzewania wody w długim i głębokim basenie. Wody nie chlorujemy, tylko ozonujemy, a koszty jej uzdatniania nie przekraczają rocznie 1000 zł

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Nie żałujemy budowy krytego basenu, bo często z niego korzystamy wspólnie z rodziną i znajomymi. Przez pierwsze lata, kiedy nie mieliśmy jeszcze kolektorów próżniowych, spuszczaliśmy wodę na zimowe miesiące, bo nie chcieliśmy jej ogrzewać kotłem na gaz płynny. Kolektory płaskie i pompa ciepła powietrze/woda nie wystarczały. Przerwa w używaniu basenu trwała od listopada do kwietnia. Liczymy, że dodatkowe kolektory próżniowe (90 rur) pozwolą uruchomić basen już w lutym albo marcu. A może, przy słonecznej jesieni i zimie, nie trzeba będzie spuszczać już wody z niecki? Roczne koszty utrzymania samego basenu (wody i uzdatniających ją środków chemicznych) nie przekraczają 1000 zł. Wodę ozonujemy specjalną lampą. Urządzenia do obsługi basenu (filtry, pompę ciepła itp.) umieściliśmy w niskiej technicznej piwnicy przy niecce.
 • Wykorzystaliśmy dachowe płyty warstwowe, bo są tanie, ogniotrwałe i łatwe w układaniu. Co ważne, nie potrzeba ich dodatkowo ocieplać - dla pewności kupiliśmy najgrubsze, jakie się produkuje. Dobrze zaizolowaliśmy fundamenty w pionie styrodurem o gr. 15 cm, podłogi styrodurem o gr. 30 cm, ściany zewnętrzne styropianem o gr. 20 cm. Część otworów okiennych zabezpieczyliśmy dwoma rzędami "ciepłych" okien - tę metodę podpatrzyliśmy w Skandynawii. Choć jest droga na etapie budowy, daje znakomite efekty termoizolacyjne. Resztę otworów zamknęliśmy bezpiecznymi oknami P4 z Uw = 1,0.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin

11 Sie 2018, 14:45

Dzień dobry, dziękuję za ten artykuł, jest dla nas źródłem inspiracji. My rozważamy budowe domu i basenu z prefabrykatów keramzytowych. Czy moga Państwo napisać dlaczego ostatecznie u Panstwa wybór padł na pustaki ceramiczne?

time image

Gość HESTOR

12 Gru 2014, 19:09

Komfortowa i relaksująca kąpiel w basenie to nie tylko odpowiednia temperatura i czystość wody . Należy pamiętać ,że to w znacznym stopniu zasługa powietrza w hali basenowej utrzymanego w należytej kondycji .Ściśle określone wielkości dla kilku parametrów fizycznych powietrza ...

time image

Gość monika

03 Gru 2014, 18:27

kto bogatemu zabroni.. Ja tam marwię się za co wybuduję 80m2 domku :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje