1) Przygotowanie drewna na więźbę - jakość
Przed odbiorem zamówionego drewna, powinniśmy dobrze się mu przyjrzeć. Wprawdzie gołym okiem trudno ocenić wilgotność i stopień impregnacji, ale warto sprawdzić między innymi:
- występowanie sęków i pęknięć;
- wymiary; szczególnie istotne są przekroje i długości belek, bo muszą być bezwzględnie zgodne z projektem. Poza tym to one decydują o cenie materiału.
2) Przygotowanie drewna na więźbę - impregnacja
Każdy element drewniany na więźbę dachową wymaga impregnacji preparatami zabezpieczającymi między innymi przed szkodnikami i korozją biologiczną (owadami, grzybami, pleśnią i glonami). Drewno po zaimpregnowaniu zmienia kolor np. na zielony lub pomarańczowy.
Najlepiej kupić drewno zabezpieczone już w tartaku metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Samodzielnie będzie trudno skutecznie je zaimpregnować. Wprawdzie można na działce wykopać dół o długości najdłuższego elementu, wyłożyć go grubą folią, wypełnić impregnatem i zanurzyć w nim wszystkie elementy, przyciskając je ciężarkami (zapobiegnie to ich wynurzeniu na powierzchnię).
Trzeba jednak pamiętać, że proces moczenia drewna powinien trwać minimum kilka dni, a samo suszenie zajmie też co najmniej tydzień. Innym popularnym sposobem jest impregnacja natryskowa, niestety znacznie mniej skuteczna.
Poszczególne elementy konstrukcji więźby dachowej muszą być zaimpregnowane przed jej montażem. Na zamontowanej już więźbie dachowej, należy położyć impregnat na miejscach przecięć lub nawiertów otworów.
3) Przygotowanie drewna na więźbę - przechowywanie
Jeśli drewno będziemy składować jakiś czas na działce, musimy przestrzegać kilku zasad:
- powinno być ułożone pod przykryciem z folii paroprzepuszczalnej lub pod zadaszeniem - aby nie zamokło na deszczu i nie było wystawione na działania promieni słonecznych;
- pomiędzy warstwami mają znajdować się przekładki, umożliwiające przepływ powietrza;
- nie może być przechowywane bezpośrednio na ziemi, betonie czy na innym wilgotnym podłożu;
- elementy układa się równo, aby nie uległy wypaczeniom ani innym odkształceniom.
- Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
- Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu
- Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym?
- Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych
Joanna Dąbrowska
fot. Lileheden