Przygotowanie drewna na więźbę dachową - 3 zasady

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przygotowanie drewna na więźbę dachową - 3 zasady

Aby prawidłowo przygotować drewno na więźbę trzeba pamiętać o trzech podstawowych zasadach...

aktualizacja: 2021-09-22 06:47:28

1) Przygotowanie drewna na więźbę - jakość

Przed odbiorem zamówionego drewna, powinniśmy dobrze się mu przyjrzeć. Wprawdzie gołym okiem trudno ocenić wilgotność i stopień impregnacji, ale warto sprawdzić między innymi:

  • występowanie sęków i pęknięć;
  • wymiary; szczególnie istotne są przekroje i długości belek, bo muszą być bezwzględnie zgodne z projektem. Poza tym to one decydują o cenie materiału.

2) Przygotowanie drewna na więźbę - impregnacja

Każdy element drewniany na więźbę dachową wymaga impregnacji preparatami zabezpieczającymi między innymi przed szkodnikami i korozją biologiczną (owadami, grzybami, pleśnią i glonami). Drewno po zaimpregnowaniu zmienia kolor np. na zielony lub pomarańczowy.

Najlepiej kupić drewno zabezpieczone już w tartaku metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Samodzielnie będzie trudno skutecznie je zaimpregnować. Wprawdzie można na działce wykopać dół o długości najdłuższego elementu, wyłożyć go grubą folią, wypełnić impregnatem i zanurzyć w nim wszystkie elementy, przyciskając je ciężarkami (zapobiegnie to ich wynurzeniu na powierzchnię).

Trzeba jednak pamiętać, że proces moczenia drewna powinien trwać minimum kilka dni, a samo suszenie zajmie też co najmniej tydzień. Innym popularnym sposobem jest impregnacja natryskowa, niestety znacznie mniej skuteczna.

Poszczególne elementy konstrukcji więźby dachowej muszą być zaimpregnowane przed jej montażem. Na zamontowanej już więźbie dachowej, należy położyć impregnat na miejscach przecięć lub nawiertów otworów.

3) Przygotowanie drewna na więźbę - przechowywanie

Jeśli drewno będziemy składować jakiś czas na działce, musimy przestrzegać kilku zasad:

  • powinno być ułożone pod przykryciem z folii paroprzepuszczalnej lub pod zadaszeniem - aby nie zamokło na deszczu i nie było wystawione na działania promieni słonecznych;
  • pomiędzy warstwami mają znajdować się przekładki, umożliwiające przepływ powietrza;
  • nie może być przechowywane bezpośrednio na ziemi, betonie czy na innym wilgotnym podłożu;
  • elementy układa się równo, aby nie uległy wypaczeniom ani innym odkształceniom.
Może cię zainteresować
Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jaka papa na deskowanie? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co to jest drewno klejone? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły?
Zobacz więcej Zwiń

Joanna Dąbrowska
fot. Lileheden

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!