Dach płaski nad tarasem, jadalnią i garażem - pojawiły się zacieki i sople

Dach płaski nad tarasem, jadalnią i garażem - pojawiły się zacieki i sople

Wentylowana wersja dachu płaskiego okazała się praktyczna, bezusterkowa i bezobsługowa, przy tym tania i szybka do zrealizowania. Jako gorsze oceniam pokrycie niewentylowane... - mówi Paweł, który dach układał w 2017 r.

Dom:

  • Murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 225,8 m2.
  • Położenie - w pobliżu brzóz.

Dach płaski:

  • Nad tarasem i jadalnią - niewentylowany, jednospadowy z attyką, o wymiarach 8,50 x 2,30 m;
  • Nad garażem - wentylowany, wykończony blachą ułożoną na rąbek stojący, powierzchnia 60 m2.

Decyzja: W trakcie projektowania z architektem bryły składającej się z części jedno- i dwukondygnacyjnej, chciałem uniknąć konstruowania płaskiego dachu, bo obawiałem się problemów podczas jego eksploatacji - mówi się, że taki bywa awaryjny i trudny do obsługi.

Mój plan nie do końca się powiódł, projektant zastosował jednak płaskie elementy nad jadalnią i garażem - chodziło o urozmaicenie bryły. W trakcie budowy znalazłem sposób na zmniejszenie powierzchni dachu z wykończeniem ściśle przylegającym do monolitycznej płyty z żelbetu (czyli z wersją niewentylowaną). Na stropie nad garażem zrealizowałem wersję wentylowaną, zleciłem postawienie z drewna niskiej konstrukcji dachowej, jednospadowej, z różnicą wysokości około 40 cm na połaci o długości 6 m.

Nad jadalnią i tarasem jest dach niewentylowany, z papą dachową.

Dach płaski wentylowany i niewentylowany - rady i przestrogi:

  • Wentylowana wersja dachu płaskiego okazała się praktyczna, bezusterkowa i bezobsługowa, przy tym tania i szybka do zrealizowania. Nad garażem architekt zaplanował dach odwrócony, do wypoczynku, lecz nie chciałem wykonać tej drogiej odmiany, nie korzystalibyśmy z niej. Lepsza jest niska więźba z drewna, oparta na stropie, w niej termoizolacja z wełny mineralnej, membrana i pokrycie z blachy oraz trzy kominki wentylacyjne i rynna na jego krawędzi. Wszystkie elementy zasłania attyka, wzniesiona od frontu i z tyłu, starannie dopasowana do wysokości więźby. Na ten dach wygodnie wychodzi się przez okna w pokojach dzieci.
  • Jako gorsze oceniam pokrycie niewentylowane, bo takie należy kontrolować co najmniej dwa razy w roku i sprzątać - opadają na nie resztki z brzóz, w zimie śnieg (zdejmuję go, przy obfitej pokrywie, od kiedy papa rozszczelniła się nad oknem tarasowym i w zimie pojawiły się "spektakularne" zacieki i sople - zdarzyło się to już po trzech latach od ułożenia, wezwałem wykonawców, naprawili to w ramach gwarancji). Dbam o drożność odpływu attykowego, nie ma w nim przewodów przeciwoblodzeniowych. Dach niewentylowany ekipa wykonała standardowo. Płytę z żelbetu zaizolowała przeciwwodnie i termicznie - na folii paroizolacyjnej ułożyła dwie warstwy styropianu dach-podłoga, ze spadkiem 30 cm na długości 8,50 m. Na nim papę podkładową i papę wierzchniego krycia. Ten fragment dachu architekt zalecił zakryć otoczakami, traktował je jako osłonę przed promieniowaniem UV. Wolę jednak zabezpieczyć go natryskowo polimocznikiem - od początku planowałem taki wierzch (zamiast papy), lecz żadna z ekip nie chciała przyjechać do realizacji tak malutkiego zlecenia. Jeżeli nadal nie znajdę wykonawcy, to na papie położę jakąś trwałą i wytrzymałą membranę. Żeby mieć z tym dachem przysłowiowy święty spokój.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Koszty wykonania dachu płaskiego:

  • materiały i robocizna około 20 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nad garażem wykonano dach płaski wentylowany, wykończony blachą na rąbek stojący.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Ciekawe rozwiązanie  - rąbek w poprzek spadku dachu?
Zdaniem Czytelnika
25-07-2023 14:07
Komentarz dodany przez Piotr: Dzień dobry, czy od strony rynny jest również Attyka, czy dach jest po prostu zakończony rynną? Czy pochylenie 6,6% nie jest dla rąbka za małe? Pozdrawiam Piotr
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz