Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej jest kluczowy dla stworzenia idealnie gładkiej i wytrzymałej podłogi, niezależnie od tego, czy jest to salon, warsztat, czy przestrzeń komercyjna. W dzisiejszym przewodniku zgłębimy tajniki różnych rodzajów mas samopoziomujących, od cementowych po żywiczne, analizując ich właściwości, zastosowania i techniki aplikacji. Dowiesz się, jakie masy najlepiej sprawdzą się pod posadzkami drewnianymi, płytkami, a także wykładzinami dywanowymi i PVC, by Twoja podłoga nie tylko wyglądała nienagannie, ale także służyła przez lata.
Masy samopoziomujące stosuje się jako warstwy wyrównawcze, które wzmacniają, wygładzają i poziomują powierzchnię podłoża przed położeniem właściwej posadzki (jest to szczególnie celowe przy posadzkach wymagających bardzo równej powierzchni, takich jak panele czy wykładziny) lub jako ostateczne pokrycia podłogowe. Cechą charakterystyczną masy jest układanie się w płaszczyźnie poziomej pod działaniem siły ciężkości.
Podkłady samopoziomujące nie wymagają dodatkowych zabiegów: zacierania, zagęszczania, poziomowania. Mogą stanowić warstwę wyrównawczą lub pełnić rolę samodzielnej posadzki (np. w warsztacie lub garażu). Kupuje się je najczęściej w postaci suchej mieszanki przeznaczonej do rozrobienia wodą lub dwuskładnikowych komponentów. Większość mas samopoziomujących można wylewać ręcznie lub mechanicznie. W warunkach domowych, przy niewielkim zakresie robót, można masę przygotować w wiadrze, wykorzystując do mieszania wiertarkę wolnoobrotową ze specjalnym mieszadłem.
Masę wylewa się pasami i rozprowadza pacą. Powietrze można usunąć specjalnym kolczastym wałkiem odpowietrzającym. W większości przypadków po podkładzie można chodzić po ok. 3 godzinach, a po 24 godzinach można przyklejać płytki. Przed wylaniem podłoże musi być zagruntowane.
Masy cementowe stanowią kompozycje cementów, z dodatkiem polimerów oraz środków modyfikujących (np. plastyfikujących). Stosuje się je do wyrównywania podłoży pod posadzki z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych i klinkierowych, drewna i tworzyw sztucznych lub pod wykładziny dywanowe. Podłożem pod masę może być: beton, jastrych cementowy lub anhydrytowy, lastryko, płyty gipsowe, płytki ceramiczne i kamienne, drewno i płyty drewnopochodne, PVC. Masy mają najczęściej postać suchej mieszanki przeznaczonej do rozrobienia wodą. Zużycie wynosi 1,5-2 kg/m2 przy grubości warstwy 1 mm.
Masy anhydrytowe produkowane są na bazie gipsu naturalnego, czyli anhydrytu (bezwodnego siarczanu wapnia). Zamiennie stosuje się także gips syntetyczny, który ma podobne właściwości. Wypełniaczem jest piasek. Podkłady anhydrytowe są odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę (nadają się do ogrzewania podłogowego). Można je stosować w pomieszczeniach suchych. Można z nich wykonywać warstwy wyrównawcze pod posadzki drewniane, płytki podłogowe, wykładziny dywanowe, PVC.
Masy żywiczne służą do wykonywania wierzchniej warstwy podłogi i zastępują inne pokrycia. Wykonuje się je na bazie żywic syntetycznych (epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych, epoksydowo-poliuretanowych, poliestrowych). Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża betonowego, wysoką wytrzymałość i odporność na ścieranie. Są odporne na działanie związków chemicznych. Mają krótki czas utwardzania. Można je dowolnie barwić. Są łatwe do utrzymania w czystości.
fot. otwierająca: CEDAT, marka Cekol