Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów

4-5 minut

Podczas planowania remontu lub budowy, jednym z kluczowych elementów są profile do ścianek działowych i sufitów podwieszanych. Te niepozorne elementy konstrukcyjne stanowią szkielet dla nowoczesnych, funkcjonalnych i estetycznie urządzonych przestrzeni. Dzięki różnorodności typów i zastosowań, od tradycyjnych rusztów stalowych, przez profile typu U i C, aż po specjalistyczne profile oświetleniowe, możliwe jest precyzyjne kształtowanie wnętrz według indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule zgłębimy świat profili budowlanych, ich rodzaje, zastosowanie oraz wpływ na trwałość i estetykę projektowanych przestrzeni.

Profile do ścianek działowych

Ruszt stalowy składa się z systemu giętych pro­fili z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,6 mm.
 
Profile typu U - mocowane poziomo do stropu i podłogi - mają szerokość 50, 75 lub 100 mm i standardową długość 4 m.
 
Profile typu C - pionowe, do wykonania słupków - mają szerokość 50, 75 lub 100 mm oraz długość (zależnie od wysokości pomieszczenia): 2,6; 3,0; 3,2; 3,4 lub 4,0 m.
 
Profile typu UA - ościeżnicowe, do dodatkowe­go usztywnienia ościeżnic otworów drzwiowych w ściankach działowych, w przypadku gdy drzwi mają ciężar większy niż 25 kg, szerokość większą od 90 cm lub wysokość pomieszczenia jest większa od 2,6 m; mają szerokość 74 lub 100 mm i długość: 3,0; 3,5 lub 4,0 m.

Profile nacięte - przeznaczone są do wykonywania ścianek działowych o kształcie łukowym (wstępne nacięcie umożliwia dowolne kształtowanie promienia łuku). 

Profile do sufitów podwieszonych

Profile główne typu C - które mocuje się do stropu (lub zawiesza na wieszakach, jeżeli sufit ma być obniżony) - mają szerokość 60 cm i standardową długość 2,6 lub 4 m.
 
Profile poprzeczne typu C mają szerokość 60 cm i długość 1,135 m.
 
Profile typu U przyścienne mają szerokość 28 cm i długość 4 m.
 
Łączniki wzdłużne służą do przedłużania profili C.
 
Łączniki krzyżowe służą do łączenia profili głównych i nośnych w sufitach podwieszonych dwuwarstwowych albo bezpośredniego ich mocowania do podłoża.
 
Łączniki poprzeczne jednostronne służą do łączenia profili C głównych i poprzecznych w sufitach podwieszonych jednowarstwowych.
 
Łączniki poprzeczne dwustronne (podwójne) służą do przyłączenia profili C poprzecznych do profili głównych w sufitach podwieszonych jednowarstwowych (jeden łącznik łączy dwa profile poprzeczne krzyżowo do głównego).
 
Wieszaki (kotwowe, noniuszowe obrotowe, przesuwne) służą do podwieszenia profili konstrukcji nośnej sufitu do stropu; umożliwiają regulację wysokości podwieszenia.
 
Profile do łuków sufitowych służą do kształtowania sufitów podwieszonych o powierzchni zakrzywionej.
 
Profile kapeluszowe służą do bezpośredniego mocowania płyt do stropu w przypadku równej powierzchni sufitu.
 
Profile narożne zewnętrzne służą do zaokrąglania narożników wypukłych.
 
Profile narożne wewnętrzne służą do zaokrąglania narożników wklęsłych.
 
Profile schodkowe służą do stylowego wykończenia naroży i krawędzi.
 
Profile oświetleniowe służą do osłaniania lamp i reflektorów w sufitach podwieszonych.

fot. otwierająca: METPOL

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA