Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe

6-9 minut

Wanny z hydromasażem odmieniły współczesne podejście do kąpieli, przekształcając je z codziennej rutyny w luksusowe doświadczenie relaksacyjne. Wybór właściwej wanny hydromasażowej może być kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, oferując nie tylko kojące ulgi dla zmęczonych mięśni, ale również stanowiąc elegancki element dekoracyjny każdej łazienki. W tym artykule zgłębimy różnorodność dostępnych opcji, od rodzajów masaży, przez innowacyjne funkcje, aż po stylowe wzornictwo, aby pomóc Ci stworzyć własny azyl relaksu w zaciszu domowego spa. Zapoznaj się z przewodnikiem po nowoczesnych wannach z hydromasażem, aby każda chwila spędzona w Twojej łazience była synonimem odprężenia i luksusu.

Wanny

Niecki wanien produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki. Do zasłonięcia zewnętrznych części wanny służą gotowe, łatwe do demontażu obudowy. Można też obudować wannę płytkami ceramicznymi.

Rodzaje masażu:
  • powietrzny - bywa nazywany kąpielą perełkową. Jest łagodny i przeznaczony do ogólnego relaksu. Na rynku dostępne są dwa systemy masażu powietrznego. W pierwszym - powietrze wtłaczane jest do wanny przez układ rurek i dysz. W drugim - dostaje się do wody z komory zwanej „podwójnym dnem” przez dużą liczbę otworów w dnie wanny. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale ma poważną wadę - „podwójne dno” trudno wysuszyć i zdezynfekować;
  • wodny - polega na wtłaczaniu wody o znacznym natężeniu strumienia poprzez dysze rozmieszczone w ściankach wanny. Dysze rozmieszczone są tak, aby masować konkretne partie ciała. Siłę strumienia i kierunek wypływu wody można zazwyczaj regulować;
  • wodno-powietrzny - uzyskujemy w momencie dołączenia powietrza do wody dopływającej do dyszy. Efekt - zwiększenie intensywności strumienia, podobny jak w kranie z perlatorem. Ten rodzaj hydromasażu szczególnie dobrze oddziałuje na skórę poprawiając jej ukrwienie;
  • ultradźwiękami - specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych. Taki masaż rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie. W wannach wyposażonych w system masażu ultradźwiękami można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego. Niemożliwe jest natomiast uruchomienie samych ultradźwięków.
Zależnie od modelu i rozmiaru, wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych. Dysze powinny masować różne części ciała - plecy, ramiona, nogi oraz stopy. W wannach z siedziskiem często montuje się do­datkowe - do masowania krzyża i lędźwi.

Dostępne są też ich różne rodzaje: standardowe - do masażu różnych części ciała, rotacyjne - do masażu stóp oraz trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) - do masażu większej powierzchni pleców. Dysze mogą być nie­ruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Systemem hydromasażu można sterować ręcznie lub elektronicznie.

Droższe wersje mają sterowanie elektroniczne - pracę systemu programuje się na panelu sterowania. Co ważne systemy elektroniczne wyposażone są w czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie zakrywa górnych dysz.

Producenci oferują zazwyczaj wanny z podstawowym wyposażeniem obejmującym pompę, stero­wanie pneumatyczne i podstawowy zestaw dysz. Wyposażenie dodatkowe podnosi nie tylko standard wanny, ale również jej cenę. Do wanien z hydromasażem dodatkowo można dokupić m.in.: system au­tomatycznej dezynfekcji i osuszania, dodatkowe dysze, zagłówki, uchwyty wewnętrzne, radio lub odtwarzacz CD, oświetlenie do chromoterapii, system dozowania olejków aromatycznych do aromaterapii oraz urządzenia do ozonoterapii.

 Wszystkie wanny powinny być okresowo dezynfekowane, żeby powstrzymać ewentualny rozwój bakterii i glonów. Firmy produkujące wanny oferują środki dezynfekujące w postaci płynów lub tabletek. Droższe wanny mają automatyczne systemy dezynfekcji, które uruchamiają się po każdej kąpieli. Dostępne są też modele wyposażone w lampy UV.

Promieniowanie ultrafioletowe zastępuje dezynfekcję chemiczną i uniemożliwia rozmnażanie się bakterii i wirusów. Nowością na rynku są tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się rury, węże, łączniki oraz dysze. Tworzywa antybakteryjne są wytwarzane z dodatkiem specjalnej substancji, która zabezpiecza je przed wnikaniem i rozmnażaniem się mikroorganizmów.

Panele prysznicowe

Składają się z płyty wykonanej z akrylu, aluminium lub szkła z zamontowanym w niej wyposażeniem. Im jest ono bogatsze tym panel droższy, a kąpiel odbywa się w bardziej komfortowych warunkach. Na wyposażenie składa się: głowica prysznicowa górna, natrysk ręczny, dysze do hydromasażu, uchwyt do regulacji strumienia i temperatury wody, niekiedy również bateria termostatyczna, półka na przybory toaletowe, siedzisko, oświetlenie.

W sprzedaży najczęściej spotykamy modele z trzema, czterema, sześcioma i ośmioma dyszami do hydromasażu. Producenci oferują możliwość wyboru rodzaju strumienia wody wypływającego ze słuchawek i dysz. Mamy więc do wyboru np. łagodny, intensywny, bądź zmieszany z powietrzem. Dysze są zamontowane na stałe lub mają możliwość regulacji kierunku wypływu wody. Mogą być umieszczone na płycie panelu w jednym rzędzie, albo symetrycznie względem siebie. To drugie rozwiązanie umożliwia jednoczesne masowanie mięśni po obu stronach kręgosłupa.

Większość słuchawek i dysz jest zabezpieczona specjalnym systemem przeciwosadowym, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Panele montuje się w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą np. parawanem. Mocuje się je na płaszczyźnie ściany lub w narożniku i podłącza do instalacji wodnej. Sterowanie funkcjami urządzenia może odbywać się ręcznie lub elektronicznie, a nawet pilotem na podczerwień.

Kabiny masażowo-parowe

W kabinach masażowo-parowych, zwanych łaźniami rzymskimi, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny. Kąpiel uatrakcyjnią również bicze wodne, czyli naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody, oraz masaż Kneippa, który polega na punktowym działaniu zimnej wody. Kabina składa się z brodzika, ścianki lub panelu z dyszami oraz innymi elementami wyposażenia, drzwi i ścianek bocznych oraz sufitu, który od góry zamyka kabinę i zatrzymuje ciepło.

Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary i pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych sterowanie może odbywać się przy pomocy pilota. Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramowania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.

fot. otwierająca: Riho

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA