Wanny
Rodzaje masażu:
- powietrzny - bywa nazywany kąpielą perełkową. Jest łagodny i przeznaczony do ogólnego relaksu. Na rynku dostępne są dwa systemy masażu powietrznego. W pierwszym - powietrze wtłaczane jest do wanny przez układ rurek i dysz. W drugim - dostaje się do wody z komory zwanej „podwójnym dnem” przez dużą liczbę otworów w dnie wanny. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale ma poważną wadę - „podwójne dno” trudno wysuszyć i zdezynfekować;
- wodny - polega na wtłaczaniu wody o znacznym natężeniu strumienia poprzez dysze rozmieszczone w ściankach wanny. Dysze rozmieszczone są tak, aby masować konkretne partie ciała. Siłę strumienia i kierunek wypływu wody można zazwyczaj regulować;
- wodno-powietrzny - uzyskujemy w momencie dołączenia powietrza do wody dopływającej do dyszy. Efekt - zwiększenie intensywności strumienia, podobny jak w kranie z perlatorem. Ten rodzaj hydromasażu szczególnie dobrze oddziałuje na skórę poprawiając jej ukrwienie;
- ultradźwiękami - specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych. Taki masaż rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie. W wannach wyposażonych w system masażu ultradźwiękami można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego. Niemożliwe jest natomiast uruchomienie samych ultradźwięków.
Dostępne są też ich różne rodzaje: standardowe - do masażu różnych części ciała, rotacyjne - do masażu stóp oraz trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) - do masażu większej powierzchni pleców. Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Systemem hydromasażu można sterować ręcznie lub elektronicznie.
Droższe wersje mają sterowanie elektroniczne - pracę systemu programuje się na panelu sterowania. Co ważne systemy elektroniczne wyposażone są w czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie zakrywa górnych dysz.
Producenci oferują zazwyczaj wanny z podstawowym wyposażeniem obejmującym pompę, sterowanie pneumatyczne i podstawowy zestaw dysz. Wyposażenie dodatkowe podnosi nie tylko standard wanny, ale również jej cenę. Do wanien z hydromasażem dodatkowo można dokupić m.in.: system automatycznej dezynfekcji i osuszania, dodatkowe dysze, zagłówki, uchwyty wewnętrzne, radio lub odtwarzacz CD, oświetlenie do chromoterapii, system dozowania olejków aromatycznych do aromaterapii oraz urządzenia do ozonoterapii.
Wszystkie wanny powinny być okresowo dezynfekowane, żeby powstrzymać ewentualny rozwój bakterii i glonów. Firmy produkujące wanny oferują środki dezynfekujące w postaci płynów lub tabletek. Droższe wanny mają automatyczne systemy dezynfekcji, które uruchamiają się po każdej kąpieli. Dostępne są też modele wyposażone w lampy UV.
Panele prysznicowe
W sprzedaży najczęściej spotykamy modele z trzema, czterema, sześcioma i ośmioma dyszami do hydromasażu. Producenci oferują możliwość wyboru rodzaju strumienia wody wypływającego ze słuchawek i dysz. Mamy więc do wyboru np. łagodny, intensywny, bądź zmieszany z powietrzem. Dysze są zamontowane na stałe lub mają możliwość regulacji kierunku wypływu wody. Mogą być umieszczone na płycie panelu w jednym rzędzie, albo symetrycznie względem siebie. To drugie rozwiązanie umożliwia jednoczesne masowanie mięśni po obu stronach kręgosłupa.
Większość słuchawek i dysz jest zabezpieczona specjalnym systemem przeciwosadowym, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Panele montuje się w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą np. parawanem. Mocuje się je na płaszczyźnie ściany lub w narożniku i podłącza do instalacji wodnej. Sterowanie funkcjami urządzenia może odbywać się ręcznie lub elektronicznie, a nawet pilotem na podczerwień.
Kabiny masażowo-parowe
Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary i pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych sterowanie może odbywać się przy pomocy pilota. Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramowania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.
fot. otwierająca: Riho