Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie

4-5 minut

Odkryj sekrety perfekcyjnie wykończonych przestrzeni z masami do fugowania - kluczowym elemencie każdego projektu wykończeniowego. Od trwałych i elastycznych spoin aż po dekoracyjne akcenty i szczelne uszczelnienia, masy fugowe to więcej niż tylko wypełnienie między płytkami. Są one niezbędne do zapewnienia trwałości, estetyki oraz funkcjonalności powierzchni, takich jak łazienki, kuchnie, czy tarasy. W tym artykule zgłębimy różnorodność dostępnych mas, ich specyficzne zastosowania, a także poradzimy, jak wybrać i zastosować idealny produkt do Twojego indywidualnego projektu, aby każda spoina była dowodem na mistrzostwo wykonania.

Masy do fugowania

Spoiny (fugi) przenoszą naprężenia powstające w okładzinach z płytek podczas odkształcania się podłoża (wskutek zmian temperatury lub wilgotności). Fugi poprawiają także wygląd pomieszczenia, niwelując optycznie ewentualne niedokładności ułożenia glazury. Ich szerokość zależy od wymiarów płytek i warunków, w których pracować ma okładzina. Przy znacznych wahaniach temperatury (np. na elewacjach na zewnątrz budynku lub przy ogrze­waniu podłogowym) spoiny muszą mieć większą szerokość, żeby umożliwić odkształcenia termiczne płytek i podłoża pod nimi. Powinny być też elastyczne.

Zbyt sztywne fugi (szczególnie na ścianach zewnętrznych budynku, tarasach i schodach zewnętrznych, posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, podłożu drewnopochodnym lub z płyt g-k albo w przypadku, gdy klej jest dużo bardziej elastyczny niż masa spoinująca) mogą popękać. Ze względów estetycznych przy płytkach o dużych wymiarach lepiej wyglądają też szerokie spoiny (które są jednak trudniejsze do wykonania od wąskich). Stosując płytki gorszego gatunku możemy poprawić wygląd ściany wykonując szersze spoiny.
 
Masy cementowe są najczęściej dwuskładnikowe, sprzedawane w postaci proszku do zarobienia wodą. Nadają się do spoinowania okładzin ceramicznych, kamiennych i szklanych wewnątrz i na zewnątrz budynku. W sprzedaży dostępne są masy przeznaczone do fug wąskich (do ok. 5 mm) oraz fug szerokich (do ok. 20-30 mm). Faktura spoiny może być gładka lub chropowata, a zależnie od średnicy ziaren wypełniacza: drobno-, średnio- lub gruboziarnista. Masy drobnoziarniste stosuje się przede wszystkim przy spoinach wąskich, a gruboziarniste - przy spoinach szerokich. Masy dostępne są najczęściej w kilkudziesięciu kolorach.
 
Masy cementowe uelastycznione uzyskuje się przez dodanie emulsji elastycznej do wody zarobowej (spoiny trwale elastyczne wykonuje się z silikonu). Występują też w postaci gotowej do użycia.
 
Masy epoksydowe sprzedawane są w postaci dwóch składników: żywicy epoksydowej i utwardzacza. Nie zawierają wypełniacza. Są szczelne i odporne na działanie związków chemicznych, dlatego nadają się dobrze do spoinowania obłożonych płytkami blatów kuchennych. Można je myć powszechnie stosowanymi środkami czystości.
 
Masy silikonowe, silikonowo-akrylowe i akrylowe - dostępne w postaci jednoskładnikowych gotowych mas aplikowanych ze specjalnych opakowań zwanych kartuszami. Są one wodoszczelne i odporne na po­wstawanie grzybów i pleśni. Dają elastyczną fugę, która jest stosowana do wypełniania szczelin w narożach ścian oraz w miejscu łączenia ściany z posadzką, a także wszelkich szczelin dylatacyjnych.

Kity i masy do wypełniania ubytków

Kity i masy służą do lokalnego wypełniania szczelin, rys i ubytków w różnych materiałach budowlanych oraz elastycznych uszczelnień. Są uniwersalne lub przeznaczone do podłoży określonego typu. Dostępne są w niewielkich opakowaniach (40-750 ml): tubkach, kartuszach lub aluminiowych pojemnikach (preparaty w aerozolu). Środki zapakowane w kartusze wyciska się pistoletem ręcznym lub pneumatycznym przy pomocy dozowników o kształcie stożka nakładanych na pojemnik, a następnie rozprowadza szpachlą lub gąbką.
 
Kit - stosowany do wypełniania nierówności powierzchni i trwałego łączenia drewna, metali, szkła, płytek kamionkowych, betonu.
 
Masy akrylowe - stosowane wewnątrz budynków, do wypełniania rys i pęknięć; masę po wyschnięciu można malować.
 
Masy kauczukowe - stosowane głównie do uszczelnień obróbek blacharskich.
 
Masy poliuretanowe - przeznaczone do uszczelniania pęknięć i dylatacji.
 
Masy butylowe - używane do uszczelniania połączeń konstrukcji stalowych, zakładek blacha-blacha oraz do prac dekarskich, obróbek blacharskich, podejść kominowych, otwornic, kalenic itp.

fot. otwierająca: Sopro

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA