Rekuperacja - kompletny system wentylacji mechanicznej w Twoim domu!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperacja - kompletny system wentylacji mechanicznej w Twoim domu!

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej wywiewno-nawiewnej z odzyskiem ciepła. Powietrze czerpane jest z zewnątrz, filtrowane w centrali wentylacyjnej, a następnie kanałami wentylacyjnymi dostarczane do każdego wnętrza w budynku. Analogicznie, nieświeże, zużyte już powietrze z wnętrza budynku jest wywiewane na zewnątrz. Rekuperacja to nowoczesna instalacja, która nie dość, że zapewnia systematyczna wymianę powietrza, to jeszcze pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, co jest niezwykle istotne dla inwestorów w świetle WT2021.

aktualizacja: 2021-12-01 09:53:29

Zalety posiadania rekuperacji

  1. Jako Użytkownik systemu rekuperacji zaoszczędzisz na ogrzewaniu, a nawet chłodzeniu pomieszczeń. Montaż rekuperacji pozwala na odzysk ciepła - z powietrza wywiewanego odzyskiwana jest energia cieplna, która przekazywana jest do świeżego, nawiewanego do pomieszczeń. Dzięki temu, że nawet 86% ciepła może zostać w taki sposób "odzyskane" można zaoszczędzić nawet 30% wydatków na ogrzewanie. Atutem rekuperacji jest również fakt, że w okresie letnim instalacja pozwala na zmniejszenie temperatury wewnątrz budynku o ok. 2°C.
  2. Ciągłe przewietrzanie pokoju w momencie uczucia duszności odejdzie w niepamięć! Nie musisz już martwić się o nieświeże powietrza w swoim domu. Dzięki rekuperacji masz pewność, że powietrze będzie zawsze świeże i odpowiednio natlenione.
  3. Rekuperacja dodatkowo przefiltruje powietrze nawiewane do pomieszczeń, dzięki czemu jest ono wolne od zanieczyszczeń. Warto wybrać rekuperator z dokładnymi filtrami klasy F7, które oczyszczą powietrze z zarodników grzybów, pyłów, kurzu a nawet cząstek, które są składnikiem smogu!
  4. Rekuperacja jest szczególnie polecana alergikom i osobom borykającym się z chorobami płuc. Dzięki oczyszczeniu powietrza z zarodników roślin, pyłków i kurzu alergicy mogą swobodnie odetchnąć od uciążliwych objawów. Rekuperacja działa przeciw wszystkim objawom syndromu chorego budynku!
  5. Odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego, który gwarantowany jest przez centrale wentylacyjne z obrotowym wymiennikiem ciepła, pozwala również uniknąć dyskomfortu tzw. "suchego powietrza", który objawia się częstym podrażnieniem spojówek, czy śluzówki nosa. Powietrze w budynku ma optymalne parametry pod kątem temperatury, jakości i ilości.

Salon z jadalnią pod skosami

Kompletny system rekuperacji w domu jednorodzinnym

System dystrybucji powietrza FORVENT REKU PRO w połączeniu z rekuperatorem Östberg

Östberg - schemat przepływu powietrza w centrali wentylacyjnej
Östberg - schemat przepływu powietrza w centrali wentylacyjnej

Centrale wentylacyjne to serce systemu wentylacji mechanicznej. To ona odpowiada za wymianę ciepła, wilgoci i filtrowanie powietrza. Rekuperatory Östberg o niskim zużyciu energii elektrycznej zapewniają korzystne i zdrowe powietrze do każdego pomieszczenia w Twoim domu. Inwestor dobierze odpowiedni model do swojego wymarzonego domu. Wybrane modele bez problemu można zabudować np. w szafie. Dedykowane modele można śmiało zamontować na nieogrzewanym poddaszu, inne wyposażone w okap kuchenny, zamieścić w zabudowie kuchennej. Centrale wentylacyjne Östberg są łatwe w montażu, zapewniają cichą pracę, dzięki czemu codzienność Twoja oraz Twoich domowników będzie wolna od szumów pracy urządzenia.

Uzupełnieniem instalacji rekuperacji jest system dystrybucji powietrza FORVENT REKU PRO. Jest to system elastycznych kanałów wentylacyjnych, które dzięki swojej strukturze mogą być nacinane za pomocą specjalnie do tego stworzonego nożyka do kanałów. Elementy są kompaktowe, a kanały posiadają niewielkie średnice, dzięki czemu wszędzie się zmieszczą, a Użytkownik nie musi martwić się o estetykę instalacji w swoim domu. Montaż jest łatwy i szybki, a sam w sobie system jest dyskretny - można go schować w wylewkach, stropach oraz pod tynkami.

Forvent Reku PRO posiada powłokę z właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu higiena urządzenia jest zachowana. Nie pozwala to na rozwój pleśni ani grzybów w kanałach wentylacyjnych. Użytkownik zyskuje pewność, że dostarczane do niego powietrze jest czyste. Przez ograniczoną ilość łączeń odnotowywane są niewielkie straty ciśnienia, a dzięki reżimowi przepływu powietrza urządzenie nie wydobywa z siebie zbędnych szumów. Systemy są stworzone z wysokiej jakości tworzyw i elementów co sprawia, że są one niezawodne, a gwarancja na nie udzielana jest na okres 30 lat.

Czy instalację rekuperacji można ukryć w budynku, aby była niemal niewidoczna?

Zdecydowanie tak! System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła został zaprojektowany w ten sposób, by na co dzień nie był widoczny w głównych pomieszczeniach budynku. Kanały można zamontować pod stropami, wylewkami. Jedynymi elementami widocznymi w pomieszczeniach będą eleganckie nawiewniki i wywiewniki w kolorze białym, znajdujące się na sufitach. Jedynym elementem do którego musi być zapewniony stały dostęp jest właśnie centrala wentylacyjna, ponieważ wymusza to konieczność systematycznej wymiany filtrów (co 3-6 miesięcy).

Z kolei po zewnętrznej stronie budynku widoczne będą jedynie czerpnia świeżego powietrza oraz wyrzutnia powietrza zużytego.

Östberg HERU K

Schemat jak działa rekuperacja (HERU K)
Schemat jak działa rekuperacja (Östberg HERU K)

Kompletna instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na budowę energooszczędnego domu, dzięki któremu mieszkańcy będą cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem.

Materiały do pobrania:
pdf icon
Pobierz Katalog Central Östberg

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje