Otwórzmy się na świeże powietrze

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Otwórzmy się na świeże powietrze

Wielu z nas pamięta czasy, w których grzejniki w pokojach nastawione były na maksymalną temperaturę, a okna otwarte, żeby wpuścić do wnętrza świeże powietrze. Było to rozwiązanie, które pozwalało uzyskać mikroklimat przyjemny do życia i... całkowicie nieekologiczny. Dziś - jedni z nas przymuszeni przepisami i wysokimi opłatami za straty ciepła, inni - podążając za zdrowym rozsądkiem nie pozwalają sobie na takie działanie. Tamte czasy już nie wrócą. Jakie rozwiązanie zatem zastosować, by w domu oddychało się zdrowo i przyjemnie?

aktualizacja: 2020-12-04 09:50:37

Słowo klucz do tego artykułu nie brzmi już dla nikogo obco. To rekuperacja. Bardzo popularna obecnie metoda wentylacji, która pozwala na wykorzystanie zużytego, ciepłego powietrza do podgrzania powietrza świeżego, pochodzącego z zewnątrz budynku. Nie bez znaczenia jest także, że to zewnętrzne powietrze przechodzi przez filtr, dzięki czemu możemy w domu odetchnąć pełną piersią, co nie zawsze jest bezpieczne na spacerze, w związku ze wszechobecnym smogiem.

Jakie są korzyści z zastosowania rekuperacji w domu?

Wybór rekuperacji, jako metody wentylacji ma długą listę korzyści. Wspomniane już świeże powietrze w pomieszczeniach, pozbawione kurzu, szkodliwych cząsteczek PM 2,5 i 10 - a przy zastosowaniu czulszych filtrów i elektrofiltrów również cząsteczek smogu PM1, pleśni, grzybów, wirusów i bakterii - to jej pierwszy i niezwykle ważny dla naszego zdrowia rozdział. Można go podsumować parafrazą znanej maksymy: jesteśmy tym, czym oddychamy. A obecnie ciężko jest złapać zdrowy oddech.

Z tym rozdziałem wiąże się kolejny - ucieczka przed życiem w pomieszczeniu szczelnym niczym konserwa. Taki jest wymóg czasów: szczelne okna i drzwi są konieczne do uzyskania oczekiwanej energooszczędności. Niestety, ma to swoją cenę, którą nie zawsze udaje się zmniejszyć stosując wentylację grawitacyjną, nieco już przestarzałą i niekoniecznie nadążającą za nowymi wymogami. Problem z wymianą powietrza za pośrednictwem tego typu wentylacji szczególnie daje się we znaki w określonych warunkach pogodowych - przy niewłaściwej różnicy ciśnień, słabym wietrze oraz temperaturze przekraczającej 12 stopni C. ciąg wentylacyjny okazuje się za słaby i nie zachodzi wymiana powietrza pomiędzy tym w pomieszczeniu a tym na zewnątrz. Jednym słowem - atmosfera gęstnieje. Efekty tego nie tylko czuć, ale i niestety widać. Słaba wentylacja to pleśń i grzyb pojawiające się na naszych ścianach.

Oczywiście, zawsze można (a nawet trzeba!) wyłączyć ogrzewanie i przewietrzyć mieszkanie, poprzez otwarcie okna, jego rozszczelnienie albo montaż nawiewników. Tu uwaga! Otwarcie okien jest mniej skuteczne, jeśli znajdują się one na tej samej ścianie. Poza tym wychłodzenie mieszkania a następnie ponowne ogrzanie pociąga za sobą koszty. Trudno też kontrolować ciąg w kominie. Bywa, że zimą okazuje się on nadwymiarowy, a w mieszkaniu temperatura spada do takiego poziomu, że niezbędne jest uszczelnienie okien. To wplątuje użytkownika mieszkania bądź domu w błędne koło. Bo powietrze znowu staje się duszne i niezdrowe.

Rekuperacja rozwiązuje wszystkie te problemy. W przypadku montażu tego rozwiązania we własnych czterech ścianach możemy cieszyć się zdrowym powietrzem, pozbawionym zanieczyszczeń i alergenów, dzięki czemu rzadziej chorujemy i czujemy się lepiej. Co więcej, możemy liczyć na zdrowy sen, ponieważ bez otwierania okien w pomieszczeniach utrzymuje się czyste powietrze o właściwej temperaturze. I w końcu - oszczędzamy pieniądze, a to trzeci i niezwykle istotny rozdział na naszej liście korzyści.

Ekonomiczność rekuperacji

Ekonomiczność rekuperacji jest wielowymiarowa. Najbardziej oczywista wiąże się ze znacznym obniżeniem zapotrzebowania energetycznego naszego domu (EP niższe nawet o 20 kWh/m2 na rok). System grzewczy regulujący temperaturę w naszym domu załącza się później a wcześniej wyłącza. To przekłada się na realne obniżenie rachunków za prąd, gaz bądź inne paliwo używane do ogrzewania. Montaż tego rozwiązania pozwala również, już na etapie projektu, na rezygnację z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej, a także nawiewników w oknach. Co więcej, niektóre z okien w naszym domu mogą być nieotwieralne (a zatem znowu tańsze), stanowiąc atrakcyjne we współczesnym budownictwie wielkopowierzchniowe przeszklenia.

Zasięgnij rady specjalistów!

Choć lista zalet nie jest wyczerpana, czas na krótki epilog. Decyzję o montażu rekuperacji warto podjąć już na etapie projektowania budynku, zasięgając wcześniej porady specjalistów. My, z firmy Rekuperatory.pl, o rekuperacji wiemy wszystko i czekamy na Twój telefon. Zadzwoń: 603 446 366 lub napisz pytania@rekuperatory.pl. Uzyskasz szczegółową konsultację, poradę i bezpłatną wycenę.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje