Częste błędy przy wykonywaniu instalacji c.o.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2016-09-27 06:05:23
Częste błędy przy wykonywaniu instalacji c.o.

Czytając jedynie artykuły w prasie budowlanej nie staniemy się ekspertami od ogrzewania. Jednak zdobędziemy tyle wiedzy, żeby dokonać świadomego wyboru najlepszego dla nas rozwiązania i uniknąć fatalnych błędów. Szczegóły zostawmy zaś fachowcom.

1) Brak projektu

Bardzo wiele instalacji grzewczych powstaje bez projektu, działa, a użytkownicy najczęściej są z nich zadowoleni. Większość z nich mogłaby jednak działać lepiej, być tańsza w wykonaniu i eksploatacji. Optymalizacja to właśnie zadanie projektanta. Ponadto wykonawca poradzi sobie bez projektu w typowych sytuacjach, w trudniejszych doświadczony projektant jest niezastąpiony. A poprawić np. wadliwą podłogówkę jest bardzo trudno.

 

Posiadanie projektu ma jeszcze i tę zaletę, że można łatwo rozliczyć wykonawcę z rzetelności wykonanej pracy. Dokumentacja przydaje się ponadto w przypadku remontów, modernizacji lub awarii.

2) Kocioł lub kominek o zbyt dużej mocy

Powszechna praktyka kupowania przewymiarowanych kotłów i kominków ma fatalne skutki. Kocioł na paliwo stałe pracuje wówczas zawsze z mocą znacznie mniejszą od nominalnej, co przekłada się na duży spadek sprawności i większą emisję zanieczyszczeń. Rośnie przy tym ryzyko przegrzania i zagotowania wody w kotle. Te same zjawiska dotyczą kominków z płaszczem wodnym. Z kolei zwykłe kominki o nadmiernej mocy po prostu przegrzewają nam salon.

 

Wbrew rozpowszechnionej opinii, lepiej nie przewymiarowywać też gazowych kotłów kondensacyjnych. Ich sprawność przy pracy z obniżoną mocą jest wprawdzie wyższa niż przy pełnym obciążeniu, ale zakres regulacji mocy jest ograniczony. A kocioł i tak potrzebuje pełnej mocy zaledwie kilka dni w roku, zaś w niektóre zimy wcale, bo odpowiada ona zapotrzebowaniu na ciepło, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -20°C.

3) Zainstalowanie kotła zbyt uciążliwego w obsłudze

Choćby technicznie był on najlepszy, a koszty ogrzewania niskie, ostatecznie i tak nie będziemy zadowoleni. To typowe urządzenie dobre, lecz nie dla nas. Czas i wysiłek, które musimy poświęcić na obsługę kotła, są bardzo różne:

  • kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

     

  • kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilkanaście dni bez interwencji – wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu i innych zanieczyszczeń. Najnowocześniejsze konstrukcje mają nawet funkcję automatycznego rozpalania i czyszczenia. Nie zaleca się jednak pozostawiania ich zupełnie bez nadzoru przez kilka dni – czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

     

  • kotły gazowe, olejowe i elektryczne – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (tylko przeglądy serwisowe).

4) Brak regulacji przepływu wody

W dobrze wykonanej instalacji, każdy grzejnik – albo też pętla ogrzewania podłogowego – powinien otrzymywać w określonym czasie odpowiednią ilość wody i osiągać zaplanowaną temperaturę. Wymaga to zrównoważenia przepływów, co niełatwo osiągnąć.

 

Z pozoru najłatwiejszą metodą jest dobranie nastaw wstępnych zaworów i ograniczenie w ten sposób przepływu przez grzejniki położone najbliżej kotła. Lecz efekt nie zawsze będzie dobry, bo bardzo duże zdławienie strumienia wody może uniemożliwić korzystanie z głowicy termostatycznej, a także być źródłem uciążliwego hałasu.

 

Dlatego o zrównoważeniu przepływów warto pomyśleć jeszcze przed montażem grzejników, szczególnie jeśli wymieniamy i rury. Pomóc może zmiana kolejności przyłączenia grzejników, średnicy niektórych fragmentów rurociągu, czy zastosowanie pompy o automatycznie regulowanej prędkości obrotowej (pozwala utrzymać stałe ciśnienie, nawet gdy niektóre zawory zostaną zamknięte).

5) Brak próby szczelności

Przed wylaniem jastrychu instalację należy napełnić wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie, co świadczyłoby o nieszczelności. Zaniedbanie tego to bardzo poważny błąd, bo późniejsza lokalizacja i usunięcie przecieku jest bardzo trudne.

6) Nieodpowiedni ciąg kominowy

Przyczyną złej pracy kotła może być zbyt słaby ciąg kominowy. W domach jednorodzinnych to dość częste, bo kominy w nich są niskie, nierzadko też mają zbyt małą powierzchnię przekroju. Zanim kupimy kocioł, mistrz kominiarski powinien sprawdzić parametry naszego komina, zaś wymagany ciąg kominowy jest zawsze określony w dokumentacji technicznej kotła.

 

Złe dopasowanie komina i kotła spowoduje, że nie będzie on osiągał parametrów deklarowanych przez producenta. Kocioł, który miał być ekologiczny i ekonomiczny – wówczas wcale taki nie jest. Stare kotły są przeważnie mniej wymagające, bo mają niższą sprawność, a co za tym idzie powstający dym jest bardziej gorący, co dla ciągu jest korzystne. Ponadto opory wewnętrzne przepływu spalin w starych kotłach są mniejsze, choćby z powodu mniej rozbudowanych wymienników ciepła.

 

Na szczęście, są dostępne urządzenia, które poprawiają zbyt słaby ciąg kominowy. Czasem wystarczy dobrze dobrana nasada kominowa, jednak częściej konieczne jest wspomożenie ciągu za pomocą wentylatora. Takie urządzenia występują jako montowane u wylotu komina lub w czopuchu (element łączący kocioł i komin) kotła. Działają jako tzw. hybrydowe – gdy naturalny ciąg jest wystarczający, wentylator nie hamuje przepływu spalin, gdy zaś ciąg jest zbyt słaby (np. w czasie rozpalania), włącza się wentylator.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hajduk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Lis 2010, 20:46

Cytat Jakby kocioł miał wężownicę schładzającą to do zagotowania wody nigdy by nie doszło. Jakby instalator dobrał moc kocioł do mocy kaloryferów jakie posiadamy w domu również do zagotowania wody by nie dochodziło . Moc kaloryferów ...

time image

12 Lis 2010, 06:51

Jakby kocioł miał wężownicę schładzającą to do zagotowania wody nigdy by nie doszło. Jakby instalator dobrał moc kocioł do mocy kaloryferów jakie posiadamy w domu również do zagotowania wody by nie dochodziło . Moc kaloryferów w domu również powinno się obliczyć. Który ...

time image

11 Lis 2010, 22:05

Cytat Moim zdaniem większym błędem i proszeniem o kłopoty jest mieć instalacje w której dochodzi do częstego gotowania się wody na skutek źle wykonanej instalacji . To wina obsługującego kocioł .

time image

07 Lis 2010, 20:34

Co do kolektorów się nie wypowiadam bo nie wiem, ale na kotle nie powinno być wyższej temp niż 95*C. Wyższa temp. może uszkodzić nie tylko tanią szarą piankę izolacyjną która tak naprawdę wymienimy w kilka minut, ale jak uszkodzi pompę lub inny element instalacji c.o to będziemy ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny