Czym są podzielniki ciepła i co należy o nich wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym są podzielniki ciepła i co należy o nich wiedzieć?

Spółdzielnia rozważa wprowadzenie podzielników ciepła? Chcesz dowiedzieć się, czym są podzielniki ciepła i na czym polega działanie podzielnika?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Do czego służą podzielniki ciepła i jak działają?
  • Jakie są wady podzielników ciepła?
  • Jak obniżyć rachunki dzięki podzielnikom ciepła?
  • Czy przy podzielnikach ciepła konieczna jest wymiana grzejników?

Do czego służą podzielniki ciepła i jak działają?

Podzielniki ciepła to niewielkie, specjalistyczne urządzenia, które służą do określenia zużycia energii cieplnej w budynkach wielorodzinnych, gdzie korzysta się z jednego przyłącza sieci ciepłowniczej miasta. Podzielnik ciepła na kaloryferze mierzy parametry: temperaturę, a czasami nawet czas, przez jaki był włączony dany kaloryfer.

Podzielnik ciepła, czy też inaczej: licznik ciepła, daje lokatorom i spółdzielni informacje na temat zużycia energii cieplnej z sieci grzewczej miasta w przypadku jednego konkretnego mieszkania, co pozwala na dokładniejsze oszacowanie poniesionych kosztów. Przekłada się to na większą indywidualizację rachunków danych gospodarstw domowych.

Podzielniki ciepła dzielą się na dwa rodzaje. Istnieją podzielniki ciepła cieczowe oraz podzielniki ciepła elektryczne. Działanie podzielnika różni się w zależności od zastosowanego w nim systemu mierzenia. Podzielniki ciepła cieczowe wykorzystują substancję chemiczną, podzielniki elektryczne: czujniki elektroniczne.

Jakie są wady podzielników ciepła?

Niestety, podzielniki ciepła to nie są urządzenia bez wad. Podzielniki cieczowe wykazują mniejszą dokładność niż podzielniki elektryczne.

Interpretacja danych z obu rodzajów liczników ciepła również może przysporzyć trudności. Osoby odczytujące parametry z licznika nie biorą pod uwagę takich parametrów jak umiejscowienie mieszkania oraz przepływu energii cieplnej między mieszkaniami.

Ciepło utracone jest zawsze związane z ogrzewaniem części wspólnych budynku, a jego koszty są niestety zawarte w naszych rachunkach.

Jak obniżyć rachunki dzięki podzielnikom ciepła?

Zastosowanie podzielników ciepła może przydać nam się w walce o niższe rachunki. W tym celu oprócz wprowadzenia działań oszczędzających energię cieplną w mieszkaniu trzeba także przeanalizować informacje zamieszczone na rachunku za ciepło.

Na rachunku powinny być zamieszczone parametry: UF i LAF. Współczynnik UF określa nominalną moc kaloryfera, współczynnik LAF - położenie lokalu względem strat ciepła. W przypadku starych grzejników te współczynniki są często niedoszacowane lub ocenione na oko.

Lokator lub właściciel mieszkania ma prawo zwrócić się do administracji, lub komercyjnie do zewnętrznej firmy z prośbą o weryfikację tych współczynników.

Opłaca się to zrobić w sytuacjach, kiedy nasze rachunki są bardzo wysokie mimo oszczędzania ciepła i szukamy sposobu na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Czy przy podzielnikach ciepła konieczna jest wymiana grzejników?

Nowe kaloryfery mają w karcie produktu określone rzeczywiste parametry UF. To pozwala na jednoznaczne określenie ważnego współczynnika, który ma wpływ na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Często warto wymienić grzejniki na nowsze, kiedy chcemy płacić mniejsze rachunki.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: Archiwum BD

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Energetyk

08 Sep 2022, 23:29

Opracowanie Natalia Karaskiewicz o podzielnikach ciepła jest nieporozumieniem.Niestety ujawniła swoje braki z z termodynamiki. Jest to ogólny stan nikłej wiedzy z fizyki w naszym społeczeństwie. Dla wyjaśnienia sprawy przytoczę trzy istotne fakty. Około 30lat temu a może i więcej, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!