Zamknięta komora spalania największym plusem naszego kotła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zamknięta komora spalania największym plusem naszego kotła!

Przed zakupem nowego kotła, wymieniliśmy całą instalację grzewczą. Dla mnie w tym modelu "pieca" największy plus to hermetycznie zamknięta komora spalania - mówi Witek, który razem z Ireną kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r.

Dom:

 • Powierzchnia 180 m2. Ściany trójwarstwowe z bloczków betonowych 20 cm i cegły silikatowej 12 cm, między przegrodami szczelina powietrzna. W 2018 i 2019 r. przeprowadzono termomodernizację ścian (dodano styropian grafitowy 10 cm i tynk silikonowy, wstawiono ciepłe okna i drzwi, ocieplono nowy dach wełną mineralną 30 cm).
 • Instalacja c.o. - najpierw tylko z grzejnikami na ścianach, obecnie - grzejniki i podłogówka na 30 m2.
 • Jedna łazienki z prysznicem.
 • Komin - murowany, z wkładem stalowym.
 • Wentylacja - grawitacyjna.
 • Rodzina dwuosobowa,

Charakterystyka kotła:

 • Z zamkniętą komorą spalania, dwufunkcyjny, kompaktowy, wiszący; z zasobnikiem c.w.u. 45 l; moc 3,5-25 kW; wbudowane naczynie przeponowe obiegu c.w.u.
 • Gwarancja - 5 lat.
 • Paliwo - gaz z sieci.

Sterowanie: Witek - Instalator nie założył sondy zewnętrznej (pogodówki), natomiast zamontował dwa regulatory pokojowe oraz manualne zawory termostatyczne na 8 grzejnikach i 2 drabinkach. Pierwszy regulator (w kotłowni) obsługuje dodane obiegi z podłogówką. Drugi (w korytarzu) - obiegi z grzejnikami na ścianach. W przypadku tego drugiego, zazwyczaj wybieram temperaturę 21°C, a zawory na grzejnikach odkręcam na 3-4 w skali 6-stopniowej i koryguję stosownie do potrzeb.

Monter zabronił mi zmieniać dane na regulatorze kotła (np. podgrzewanie wody ustawił na 48°C). Zapewnił, że przyjedzie na wezwanie. Na cyfrowym panelu kontrolnym pokazał mi, jak włączyć i wyłączyć funkcję ogrzewania domu.

Decyzja: Irena - Początkowo chcieliśmy zastosować opcję z oddzielnym zasobnikiem c.w.u., lecz tak nie znaleźliśmy dość miejsca w małej kotłowni (6 m2) - bardziej zależy nam na postawieniu pralki pod wiszącym kotłem. Fachowiec polecił nam model kondensacyjny od włoskiego producenta.

Argumentował, że nowy wariant o mocy 25 kW jest efektywny i bezusterkowy, zapewnia wyższy wydatek ciepłej wody, niż z kotła przepływowego, ponieważ zawiera zasobnik 45 l z podwójnie zwiniętą wężownicą o powierzchni wymiany ciepła ponad 0,8 m2 oraz redukuje ilość zapłonów palnika podczas podgrzewania c.w.u. Ma też zestaw cyrkulacji c.w.u., więc woda jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranów.

Orurowanie kotła i rura PVC, odprowadzająca kondensat do kanalizacji
Orurowanie kotła i rura PVC, odprowadzająca kondensat do kanalizacji.

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania - rady i przestrogi:

 • Witek: Przed zakupem nowego kotła, wymieniliśmy całą instalację grzewczą. Dla mnie w tym modelu "pieca" największy plus to hermetycznie zamknięta komora spalania. Poprzedni dwufunkcyjny kocioł miał otwartą komorę i musiałem zapewnić w tym pomieszczeniu dobrą wentylację grawitacyjną i napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Skutkowało to tym, że w zimie w kotłowni było zimniej, niż w części mieszkalnej. Przy kondensacyjnym wariancie, instalator miał do wykonania przewód kierujący kondensat do rury kanalizacyjnej. Poza tym musiał przygotować wyprowadzenie, przez istniejący murowany komin, długiego stalowego wkładu typu rura w rurze. Chociaż operacja okazała się dość kosztowna (taka rura nie jest tania), to teraz mamy zapewnioną ochronę przed zatruciem gazem, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Ponadto, po zamurowaniu otworu nawiewnego, chętnie ogrzewamy kotłownię nową "drabinką".
 • Nowocześniejszy kocioł dobrze współpracuje z rozdzielaczami strefowymi, które obsługują grzejniki i podłogówkę. Rzeczywiście jest bardziej efektywny i ekonomiczny, w porównaniu z poprzednim tradycyjnym. Pobiera mniej gazu, co stwierdziliśmy już po kilku rachunkach za gaz - zaoszczędziliśmy 400 zł, w porównaniu z poprzednim rokiem. To jest najważniejsze.

Koszty zakupu i montażu kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania:

 • kocioł 7500 zł,
 • osprzęt i montaż 4000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kompaktowy kocioł ma wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 45 l.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje