Wymiana kotła węglowego na węglowy lub gazowy

Wymiana kotła węglowego na węglowy lub gazowy

Wymiana kotła węglowego na nowocześniejszy czy na kocioł gazowy? Która instalacja będzie bardziej korzystna, a która wymaga dodatkowych prac?

Wymiana kotła węglowego na węglowy

Przeważnie nie ma żadnych problemów przy zamianie starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł spalający paliwa stałe (węgiel, pellety itp.). Większość tego typu urządzeń, nawet jeśli przystosowana jest do pracy w układzie zamkniętym, może bowiem bez problemu pracować w układzie otwartym (oczywiście o możliwościach konkretnego urządzenia należy upewnić się już na etapie planowania inwestycji remontowej).

Kocioł zasypowy Kocioł z podajnikiem
Jeśli zależy nam na ograniczeniu częstotliwości obsługi, kocioł zasypowy warto wymienić na nowocześniejszy z podajnikiem, dzięki któremu paliwo uzupełnia się nawet co 7 dni. (fot. L. Jampolska)

Wymiana kotła węglowego na gazowy

Operacja wymiany kotła węglowego na gazowy zwykle niesie za sobą problemy. Stara instalacja jest bowiem najczęściej instalacją otwartą (z naczyniem przelewowym), natomiast nowoczesne kotły gazowe przystosowane są z reguły do pracy w układzie zamkniętym (z przeponowym, ciśnieniowym naczyniem wzbiorczym).

Przeróbka instalacji otwartej na zamkniętą jest oczywiście możliwa i zwykle niedroga, ale trzeba się liczyć z kłopotami ze szczelnością takiej instalacji. Sprawa nieco komplikuje się, jeżeli chcemy, aby kocioł węglowy pozostał przyłączony do systemu grzewczego.

Najpowszechniejszym prawidłowym rozwiązaniem problemu jest przerobienie instalacji na zamkniętą, w której montujemy kocioł gazowy, i przyłączenie do niej poprzez wymiennik ciepła kotła węglowego, działającego w niewielkim układzie otwartym z własnym naczyniem przelewowym (na rysunku).

Prawidłowe połączenie klasycznego wkładu kominkowego, przeznaczonego do pracy w układzie otwartym, z zamkniętą instalacją grzewczą, wykorzystującą wiszący kocioł gazowy.
Prawidłowe połączenie klasycznego wkładu kominkowego, przeznaczonego do pracy w układzie otwartym, z zamkniętą instalacją grzewczą, wykorzystującą wiszący kocioł gazowy. Zastosowanie wymiennika ciepła pozwala na bezproblemową współpracę obu urządzeń. W analogiczny sposób połączyć można z zamkniętą instalacją grzewczą klasyczny kocioł węglowy (czy też inny kocioł, przeznaczony do pracy w układzie otwartym)

W szczególnych przypadkach, korzystne może okazać się też odwrócenie sytuacji, tzn. przyłączenie kotła gazowego za pośrednictwem wymiennika ciepła do istniejącej instalacji otwartej z kotłem węglowym.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

W każdej sytuacji, montaż nowego kotła w starej instalacji należy jednak poprzedzić jej starannym odszlamianiem i płukaniem.

Adam Jamiołkowski

Komentarze

Gość Jan
16-06-2022 14:43
i tak wrócimy do węgla!
Gość mhtyl
11-12-2014 20:03
Cytat Dokładnie! Już nie mówiąc o zanieczyszczeniu środowiska! W gminie Kraków są aktualnie dofinansowania na wymianę kotłów węglowych. Można uzyskać nawet 100% zwrotu kosztów inwestycji. Skorzystałem i teraz nie muszę się już ...
Gość Antoni
11-12-2014 17:19
Dokładnie! Już nie mówiąc o zanieczyszczeniu środowiska! W gminie Kraków są aktualnie dofinansowania na wymianę kotłów węglowych. Można uzyskać nawet 100% zwrotu kosztów inwestycji. Skorzystałem i teraz nie muszę się już martwić o "dokładnie do pieca"
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz