Kocioł na paliwo stałe pracujący tylko zimą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kocioł na paliwo stałe pracujący tylko zimą

Przez 2 lata kocioł pracował przez cały rok, ogrzewając dom i wodę użytkową. Było to uciążliwe. Latem w kotłowni było gorąco, a kiedy czyściłem popielnik, robiło się jeszcze goręcej. Po założeniu kolektorów słonecznych kocioł już nie pracuje latem. Żałuję jednak, że planując solary... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu:

  • murowany, dwukondygnacyjny; 
  • ściany z bloczków gazobetonowych i styropianu o grubości 15 cm; 
  • powierzchnia użytkowa 182 m2; 
  • instalacja c.o. z grzejnikami naściennymi i wodnym ogrzewaniem podłogowym w kuchni, łazienkach, korytarzu, wiatrołapie.

Charakterystyka kotła: stalowy kocioł z zasobnikiem paliwa i podajnikiem ślimakowym, producent Cichewicz; moc 25 kW.

 

Paliwo zalecane: groszek.

 

Paliwo zastępcze: pellety, a po zamontowaniu rusztu awaryjnego (w zestawie z kotłem) – drewno.

 

Sposób przygotowania c.w.u.: kotłem przez cały rok, a od 2012 r. latem wodę podgrzewają kolektory słoneczne.

 

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

Przed zamontowaniem kolektorów słonecznych kocioł pracował przez cały rok. Teraz tylko zimą Zbiornik c.w.u. o pojemności 300 l. zastąpił poprzedni 120-litrowy
Przed zamontowaniem kolektorów słonecznych kocioł pracował przez cały rok. Teraz tylko zimą Zbiornik c.w.u. o pojemności 300 l. zastąpił poprzedni 120-litrowy

Decyzja: wybrałem kocioł na paliwa stałe z powodów ekonomicznych – koszt ogrzewania domu jest niski. Model kotła był wcześniej sprawdzony przez mojego instalatora. Wielokrotnie montował takie kotły w innych domach i potem zbierał pozytywne opinie. Dla mnie przekonujący był 3-letni okres gwarancji na kocioł, z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata.

 

Kocioł ma palnik retortowy drugiej generacji, charakteryzujący się dłuższą żywotnością, wysoką sprawnością i odpornością na korozję. Ma zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia do zbiornika paliwa. Mam poczucie, że kupiłem dobry produkt. Kocioł działa bez zarzutu.

Instalacja przy kotle i zasobniku c.w.u.
W kotłowni o powierzchni 13 m2, oprócz kotła i zbiornika c.w.u., mieszczą się 4 tony groszku Instalacja przy kotle i zasobniku c.w.u.

Rady i przestrogi:

  • Przez 2 lata kocioł pracował przez cały rok, ogrzewając dom i wodę użytkową. Było to uciążliwe. Latem w kotłowni było gorąco, a kiedy czyściłem popielnik, robiło się jeszcze goręcej. Po założeniu kolektorów słonecznych kocioł już nie pracuje latem. Żałuję jednak, że planując solary, nie założyłem od razu podczas budowy zbiornika na wodę o pojemności 300 l. Wpędziłem się w koszty, bo stary bojler 120 l musiałem zastąpić większym. Teraz ten stary jest niepotrzebny.

     

  • Warto zadbać o to, aby kotłownia miała oddzielne wejście z zewnątrz, unikniemy wtedy możliwości rozprzestrzeniania się w domu zapachu spalanego węgla. Ponadto takie wejście ułatwi uzupełnianie paliwa w kotłowni.

     

  • Groszek workowany jest po 25–35 kg, więc trochę waży. Załadowanie kotła wymaga siły i sprawności. W zimie (-20°C) ładuję zasobnik co 3–4 dni i zawsze wtedy czyszczę popielnik. W lecie zapełnienie zasobnika wystarczało na 2–3 tygodnie. Podczas wsypywania groszku podnosi się pył, podobnie jest z czyszczeniem popielnika – polecam maskę ochronną.

     

  • Radzę od razu myśleć o składowaniu opału. Choć mam kotłownię o powierzchni 13 m2, mieści tylko 4 t groszku. Ponieważ w zimie spalam 5 t, muszę uzupełnić paliwo. Wadą zakupu w zimie jest mokre paliwo, które leży w składach pod śniegiem. Kocioł ma problemy z jego spalaniem. Groszek zlepia się i "wiesza" w zasobniku. W palenisku tworzy się tzw. szlaka, czyli zbicie popiołu w duże kawałki, która nie opada do popielnika.

     

  • Z moich obserwacji wynika, że groszek wysokiej jakości jest bardziej kaloryczny, a to powoduje, że lepiej się pali, pozostawia mniej popiołu, dłużej trzyma temperaturę i rzadziej załącza się kocioł.

Koszty: kocioł, podajnik, pompy i sterowniki – 8500 zł;

 

Zużycie opału: 5 t groszku.

 

Łączne roczne koszty ogrzewania: groszek 3400 zł i prąd zużywany przez pompy instalacji solarnej 100–200 zł.

Może cię zainteresować
Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ile prądu zużywa piec na pellet? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak działa sterowanie EOS 6? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe
Zobacz więcej Zwiń

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły