Czy kotły kondensacyjne mogą współpracować tylko z podłogówką?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy kotły kondensacyjne mogą współpracować tylko z podłogówką?

Bardzo często pada argument, że kotły kondensacyjne wymagają koniecznie niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, np. podłogowego, a grzejniki musiałyby być ogromne.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA
Wbrew utartej opinii kocioł kondensacyjny dobrze sprawdza się też w instalacji z grzejnikami ściennymi
Wbrew utartej opinii kocioł kondensacyjny dobrze sprawdza się też w instalacji z grzejnikami ściennymi (fot. Vogel&Noot)

Uważa się, że kotły kondensacyjne szczególnie dobrze nadają się do ogrzewania podłogowego. Wynika to z faktu, że im niższa temperatura na wyjściu z kotła tym wyższa sprawność kotła kondensacyjnego. Spotkałem się z opinią, że temperatura nie powinna przekraczać 55°C, a idealna to 40°C. Przy takiej temperaturze na wyjściu (zasilaniu) powierzchnia typowych grzejników panelowych musiałaby być bardzo duża nawet przy dobrej izolacji cieplnej budynku (np. połowa powierzchni ścian).

Rzeczywiście jeśli ogrzewanie nie jest płaszczyznowe, to nie wykorzystamy całego potencjału kotła kondensacyjnego. Jednak nawet gdy temperatura zasilania wyniesie 55°C, to kocioł osiągnie sprawność ok. 104%. Obniżenie zaś temperatury zasilania z 70°C do 55°C spowoduje, że typowy grzejnik płytowy będziemy musieli zwiększyć o ok. 50%. Wizja grzejników zajmujących połowę ścian ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Czasem niektórzy użytkownicy forów usiłują jednak przekonać innych, że ogrzewanie podłogowe jest jedynym słusznym wyborem.

Chcę wykorzystać zalety kotła kondensacyjnego, dlatego chcę przewymiarować instalację grzejnikową. Co do instalacji podłogowej to mógłbym to zrobić ale tylko w kuchni i w łazience ale przy tym metrażu domu to nie są wielkie powierzchnie więc i efekt był by mizerny. Porównując koszty inwestycji w podłogówkę z efektem to jakoś mi nie wychodzi. Pomyślałem więc o większych grzejnikach.

Zanim zdecydujesz się definitywnie na instalację grzejnikową, przemyśl to trzy razy i popytaj użytkowników podłogówki. Żebyś nie żałował. Na grzejnikach nie osiągniesz tak niskotemperaturowej instalacji jak przy podłogówce, chyba że obłożysz grzejnikami większość ścian.

Może cię zainteresować
Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Zobacz więcej Zwiń
W instalacji z ogrzewaniem podłogowym zużycie paliwa będzie wprawdzie nieco mniejsze (ok. 5%) niż przy ogrzewaniu grzejnikami, ale koszty inwestycji wzrosną W instalacji z ogrzewaniem podłogowym zużycie paliwa będzie wprawdzie nieco mniejsze (ok. 5%) niż przy ogrzewaniu grzejnikami, ale koszty inwestycji wzrosną (fot. Kisan)

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły