Artykuły: Instalacje elektryczne
Projekt instalacji elektrycznej: nasz elektryk spisał się na medal!
Zleciliśmy wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej i oświetleniowej, łącznie z zakupieniem i przywiezieniem do domu osprzętu elektroinstalacyjnego. Chcieliśmy mieć głównie przytulne i ładne światło boczne - mówią Asia i Wiktor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt i oświetlenie dobierali w 2006 r.
Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów
Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów - mówi Bogusia, która wraz z Markiem jest Członkiem Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierała w 2016 r.
Dobrałam oświetlenie wnętrz, ale szybko mi się opatrzyło!
Plafoniery ze spieku kwarcowego wyprofilowanego w kształt fali nie powinnam zawieszać na ścianie. Podczas najbliższego remontu zdejmę ją ze ściany na klatce schodowej. Opatrzył mi się również żyrandol w jadalni, więc szukam nowego - mówi Monika, która wraz z Maćkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierali w 2011 i 2012 r.
Wady oświetlenia zewnętrznego: brak oświetlenia przy bramie i zbyt niskie lampy-słupki
Dla oświetlenia na elewacji wytyczyliśmy dobrą ilość obwodów, czego nie możemy powiedzieć o ogrodzie. Bardzo długi obwód niskonapięciowy na początku nie dawał rady obsłużyć lamp-słupków i licznych reflektorków. Radzimy zaplanować więcej obwodów na działce! - mówią Edyta i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2010 r.
Wymiana żarówek w oświetleniu podjazdu to nasz największy kłopot
Tanie hermetyczne oprawy najazdowe, całe wykonane z odpornego tworzywa sztucznego, wciąż mają się dobrze! Sporadycznie wymieniałem w nich żarówki, lecz ostatnio aż 7 zgasło naraz. Ostrzegam - wymiana żarówek zajmuje trochę czasu - mówi Andrzej, który wraz z Hanią są Czytelnikami Budujemy Dom, a oświetlenie zewnętrzne założyli w 2004 r.
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu według własnego projektu
Wpuszczane halogeny zamontowałem w podbitce dachu, bo dekoracyjnie oświetlają z góry każdy bok domu, ponadto w tamtym czasie były bardzo modne. Nawet nad wjazdem do garażu jest tylko takie oświetlenie - mówi Jurek, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2003 r.
Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!
Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie. Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu - mówią Mirka i Filip, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli wiosną 2016 r.
Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!
Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2013 r.
Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!
Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.
Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach
Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2012 r.
Oświetlenie na domu i działce zaprojektowałam samodzielnie
O oświetleniu zewnętrznym rozmawiałam z architektką wnętrz podczas budowy domu, ale ostatecznie zaprojektowałam je sama. Spójność i symetria to podstawy aranżacji - mówi Bogusia, Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2015 r.
Lampa LED nad lustrem była trudna do zdobycia, ale okazała się warta grzechu
Lampa LED nad lustrem też była trudna do zdobycia przez Internet, na dodatek nie była tania, ale okazała się warta grzechu. Emituje białe światło, które rzeczywiście ułatwia mi zrobienie makijażu, a mężowi golenie - mówi Katarzyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w remontowanej łazience dobierała w 2015 r.
Dobrze przemyślałam rozmieszczenie osprzętu w domu
Dobrze przemyślałam to, gdzie punkty będą przydatne. Chodziłam z elektrykiem po domu i pokazywałam mu miejsca, w których ma je wyprowadzić. Zaznaczaliśmy kredą lokalizację na ścianach. Kiedy ukończył pracę, sfotografowałam przebieg całej instalacji elektrycznej - mówi Ada, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie dobierała w 2015 r.
Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym kosztowała 40 000 zł
12 lat temu zleciłem wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej, bo chciałem w sposób automatyczny sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami i kilkoma innymi instalacjami, np. grzewczą i alarmową. Żona długo oswajała się z ceną takiego systemu, a szczególnie osprzętu - mówi Kuba, Czytelnik Budujemy Dom, który osprzęt i oświetlenie dobierał w 2004 r.
Wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy. Zasada działania i cel stosowania
Chociaż wyłącznik instalacyjny nadmiarowoprądowy jest najbardziej powszechnym aparatem w każdej rozdzielnicy domowej, w tym swoistym centrum każdej instalacji elektrycznej, o jego istnieniu przypominamy sobie zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy w domu zgaśnie światło albo też nieoczekiwanie zniknie obraz na ekranie telewizora. Wyłącznik nadmiarowoprądowy, potocznie zwany nadprądowym to podstawowe zabezpieczenie naszej domowej instalacji elektrycznej.
Planowanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o tym, jak zaplanować instalację elektryczną.
Gdzie najlepiej układać przewody elektryczne?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o tym, gdzie najlepiej układać przewody elektryczne.
Bezpieczeństwo w instalacjach i ochrona przeciwporażeniowa
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o bezpieczeństwie w instalacjach i ochronie przeciwporażeniowej.
Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o wyłącznikach różnicowoprądowych.
Zasady doboru oświetlenia w domu jednorodzinnym
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o zasadach doboru oświetlenia.
Czy przyłączenie działki do sieci energetycznej jest kłopotliwe?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o przeszkodach, które może spotkać Inwestora starającego się o przyłączenie działki do sieci.
Dlaczego niektóre świetlówki mają takie paskudne światło?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada dlaczego niektóre świetlówki mają takie paskudne światło.
Oświetlenie w półce podsufitowej
Oprawy oświetleniowe umieszczane w różnego rodzaju konstrukcjach podsufitowych nie tylko uatrakcyjniają wnętrze, ale są sprawdzonym i praktycznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń.
Stopień szczelności stosowanego osprzętu zewnętrznego. Czym jest symbol IP?
Na różnych urządzeniach elektrycznych możemy zauważyć dwie litery IP, a po nich dwie cyfry. Czym jest takie oznaczenie?
Zasady projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznych w drewnianym domu
O ile planowanie instalacji elektrycznej w domu drewnianym niezbyt odbiega od zasad tradycyjnych, to przy projektowaniu i wykonawstwie, od początku zaczynają się schody.
Przewodnik po współczesnym oświetleniu
Kiedy wchodzimy do jakiegoś marketu i stajemy przed półkami zastawionymi nowoczesnymi źródłami światła do naszych mieszkań, często nie wiemy jak je nazwać, jak zapytać sprzedawcę, jak wytłumaczyć o co nam chodzi. Kiedyś były to żarówki albo świetlówki z podaną mocą i wszystko było proste.
Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?
Inwestor i użytkownik obiektu nie powinien zaprzątać sobie głowy podziałem całej instalacji gniazdek na obwody, to zadanie dla projektanta instalacji który wie, że istnieje obowiązek indywidualnego zasilania odbiorników o mocy powyżej 2 kW, zaś doświadczenie podpowiada mu oddzielenie szczególnie ważnych gniazdek od tych pozostałych.
Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?
Czasy jednej, centralnie umieszczonej lampy w pomieszczeniu oraz wyłącznika tuż przy drzwiach wejściowych odeszły do historii, współczesnej instalacji oświetleniowej stawia się o wiele więcej wymagań, zależnych przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia. I chociaż nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, tym niemniej podczas planowania warto stosować kilka sprawdzonych zasad. Są one w miarę uniwersalne i mogą stanowić podstawę do rozwiązań bardziej złożonych, gdyż potrzeby mieszkańców bywają bardzo różne.
Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!
Instalacje elektryczne z łączeniami w puszkach wykonywano przez dziesiątki lat, podobne wciąż istnieją, działają i są użytkowane. Po co więc zmieniać to co jest dobre?
Gdzie są potrzebne przewody elektryczne?
Planując instalację elektryczną warto stosować się do kilku zasad, aby jej rozplanowanie dostosować do późniejszego wyposażenia domu w sprzęt zasilane prądem.
Lampy LED - cechy charakterystyczne i zastosowanie
Oświetlenie ledowe zyskało na ogromnej popularności i nic w tym dziwnego! Światło LED znajduje swoje zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ogrodach czy tarasach, ale także w lokalach gastronomicznych, lokalach usługowych oraz różnego rodzaju sklepach. Czy warto zainstalować oświetlenie LED, jakie są wady i zalety związane z użytkowaniem światła ledowego i przede wszystkim, jaki jest koszt eksploatacji? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym charakteryzują się lampy ledowe!
Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie
Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.
Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne i zastosowanie
Żarówki halogenowe, zwane fachowo lampami halogenowymi, świecą - podobnie jak żarówki tradycyjne - dzięki żarnikowi wolframowemu. W bańce takich żarówek umieszczone są związki chemiczne (halogenki metali: fluoru, bromu, jodu), które wydłużają jej żywotność i umożliwiają poprawę efektywności - w stosunku do żarówki tradycyjnej.
Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny
W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy - przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.
Kiedy oświetlenie wewnętrzne domu wymaga zmiany?
Mieszkając w domu od przynajmniej kilku lat, najlepiej wiemy, czego nam brakuje w instalacji elektrycznej i co należałoby zmienić. Jak zmodernizować oświetlenie wewnętrzne, co zastosować zamiast tradycyjnych żarówek?
Wyłączniki naprądowe
Wyłączniki nadprądowe (nadmiarowoprądowe) to podstawowe zabezpieczenie w każdej instalacji elektrycznej. Mają za zadanie przerwać dopływ prądu w razie przeciążenia i zwarcia.