Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie
Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie
Nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa - mówi Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2012 r.
Oprawy ze stopniem ochrony IP 44; w gzymsie pod dachem - oprawy wpuszczane z diodami LED, w stropie nad bramą garażową taśma LED.
Barwa światła - ciepła biel.
Instalacja elektryczna - 3 obwody zasilane prądem z sieci 230 V, taśma LED na obwodzie niskonapięciowym 12 V (z transformatorkiem).
Oświetlenie na działce:
Oprawy IP 65; lampy-słupki o wys. 40 i 80 cm z czujnikiem zmierzchu.
Oprawa przy wyjściu gospodarczym z czujnikiem ruchu.
Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
W gzymsie nad tarasem zamontowano oczka z diodami LED.
Decyzja:punkty świetlne na domu zaplanował architekt, który projektował dom. Poprosiłam go o użytkowe światło nad wejściem, garażem, drzwiami gospodarczymi oraz na tarasie. Nie chciałam ostrej iluminacji dookoła elewacji. U nas tworzą je oczka LED w gzymsach i taśma LED nad garażem. Dom ma nowoczesną bryłę, więc zewnętrzne oprawy są proste.
Oświetlenie na działce zaprojektowałam z mężem i elektrykiem - chodziło o rozjaśnienie podjazdu do garażu i ogrodu. Ustaliliśmy miejsca na słupki, wyższe lampy wzdłuż podjazdu i niskie w głębi posesji. Oprawy na budynku są wysokiej jakości i jesteśmy z nich zadowoleni. Słupki są z hipermarketu i wymagają już wymiany.
Taśma LED nad wjazdem do garażu sprawdza się pod względem użytkowym i dekoracyjnym.
Wzdłuż podjazdu do garażu i w strefie wejściowej zamontowano lampy-słupki o wys. 80 cm, z czujnikami zmierzchu.
Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:
Oczka wpuszczone w gzymsy rzucają w dół delikatnie i rozproszone światło. Jest nastrojowo, jednocześnie tam, gdzie potrzeba, widno. Do tej pory mąż wymieniał w nich kilka przepalonych diod LED. Znajdują się wysoko, więc musi używać drabiny. Liczba opraw nad tarasem jest dostateczna i górne światło daje radę, jedyna wada - gdybyśmy chcieli zamontować markizę, zasłoniłaby je. Pierwotnie nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa i musimy włączać go sami. Elektryk powinien to naprawić. Do oświetlenia wjazdu do garażu celowo kupiliśmy wysokiej jakości taśmę LED. Działa już 6 lat.
Lampy-słupki w ogrodzie zamontowaliśmy na betonowych postumentach o głębokości 30 cm, elektryk połączył je szeregowo. Żarówki z czujnikiem zmierzchu przetrwały kilka lat, ale od jakiegoś czasu nie działają. Elementy oprawy z tworzywa sztucznego popękały, dlatego zamierzamy zmodernizować to oświetlenie. Być może kupimy dobrej jakości lampy solarne - podobno pojawiły się lepsze wyroby. Jeśli nie znajdziemy odpowiednich, poszukamy ładnych i porządnie wykonanych opraw na prąd i z czujnikiem zmierzchu. Lampa z czujnikiem ruchu jest bardzo praktyczna przy wyjściu gospodarczym.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.