Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2013 r.

Oświetlenie na domu:

  • IP 65, 2 rodzaje kinkietów na ścianach, 1 reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu nad garażem; wszędzie oświetlenie LED o mocy 3 albo 4,5 W. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

  • O szczelności IP 65, 4 latarnie żeliwne o wys. 140 i 220 cm, żarówki energooszczędne.
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kable YKY, 2 obwody.
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną - tylko kinkietami ze światłem góra-dół
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną - tylko kinkietami ze światłem góra-dół.

Decyzja: nie chciałem lamp w podbitce dachu (bo mnie i żonie bardziej podoba się oświetlenie rozchodzące się po ścianach), ani lamp najazdowych w kostce brukowej. Przy budynku firmy, w której pracuję, kiedyś pełno było opraw w nawierzchni... a już ich nie ma, więc wyciągnąłem z tego wnioski. Nie wyglądały dobrze, bo się zabrudziły.

U siebie wybrukowaną drogę do domu o dł. 70 m oraz spory dziedziniec oświetliłem żeliwnymi latarniami. Elewacje natomiast - dwoma rodzajami kinkietów. Wybrałem solidne stalowe oprawy, klasy IP 65, na dobrych uszczelkach. Kolor farby proszkowej, którą zostały wykończone, dopasowałem do koloru dachówki i marmolitu na podmurówce. W zależności od potrzeb, na każdej ze ścian zamontowałem 2-5 szt. kinkietów, w sumie jest ich 15. Nad garażem zamocowałem reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Instalację elektryk wyprowadził na zewnątrz podczas budowy domu. Wyodrębnił do niego 5 obwodów zewnętrznych, do działki 2. Ułożył kable w konkretnych miejscach, które potem czekały, aż otynkuję elewację i kupię lampy. Dobierałem je rok po przeprowadzce - jest ich dużo, dlatego chciałem spokojnie przejrzeć oferty i przygotować się finansowo.

Reflektor nad garażem
Najsilniej świeci reflektor nad garażem (LED o mocy 30 W), który współpracuje z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Oświetlony dom
Oświetlony dom

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Specjalne kable ziemne do latarni ogrodowych sam poprowadziłem w rowach o gł. 50 cm, przed utwardzeniem drogi i dziedzińca. Tu biegną w warstwie podbudowy. Wzdłuż krawężnika zakopałem je nieco płycej, na gł. 30 cm. Latarnie żeliwne są ciężkie, więc zamontowałem je śrubami do dużych, masywnych płyt chodnikowych. Latarnie wyposażyłem w energooszczędne żarówki, bo palą się przez całą noc.
  • Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Ścienne ledy dobrze oświetlają wybrukowaną opaskę, taras, wejścia do domu. Wszędzie jest dostatecznie widno, bez intensywnej iluminacji. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian. U nas stało się tak w jednym miejscu, gdzie murarze nierówno zaciągnęli tynk baranek 2 mm. Wypukłości widać, jeśli stanie się z boku. Dobrze, że nie jest to ściana frontowa, tylko boczna. Dopiero teraz przepaliły się 2 ledy w kinkiecie na garażu, reszta nadal działa.

Koszty oświetlenia zewnętrznego:

  • kinkiety 145 zł/szt. plus żarówki LED 18 zł/szt.; 
  • latarnie wysoka i niskie - razem 3000 zł plus żarówki energooszczędne.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje