Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o wyłącznikach różnicowoprądowych.

Dociekliwy Inwestor:  - Wspominał Pan o wyłącznikach różnicowoprądowych i wiem, że taki mam w mieszkaniu, ale jak on właściwie działa?

Majster Guru: - Zasada jest właściwie bardzo prosta. Mówiąc obrazowo, suma prądów - w przewodzie fazowym od "różnicówki" do odbiornika oraz w przewodzie neutralnym od odbiornika do wyłącznika różnicowoprądowego - musi być równa zero. Inaczej mówiąc, taki sam prąd, jaki wyszedł z wyłącznika różnicowego musi do niego wrócić. Jeśli jest inaczej, to gdzieś po drodze nastąpił upływ prądu: przez uziemienie urządzenia albo przez nasze ciało, czyli doszło do porażenia. W takiej sytuacji, wyłącznik różnicowoprądowy odcina zasilanie.

- Rzeczywiście brzmi to banalnie...

- Bo zasada jest prosta, jednak sam wyłącznik to bardzo precyzyjne urządzenie. Jego działanie musi być pewne, a równocześnie nie może być zbyt czuły, żeby nie powodował nieuzasadnionych wyłączeń prądu. Dlatego ja zawsze kupuję je tylko od uznanych wytwórców. Do chińskich wyrobów, choć są nawet o połowę tańsze, nie mam zaufania.

- Wspomniał Pan coś o ich czułości. To nie reagują na każdy upływ prądu?

- W takiej sytuacji mielibyśmy właśnie te nieuzasadnione wyłączenia prądu. Dla wielu urządzeń, np. grzejników, bardzo mały upływ prądu o natężeniu kilku miliamperów (1 mA = 0,001 A) jest dopuszczalny i niegroźny.

Każdy wyłącznik różnicowoprądowy reaguje dopiero na upływ prądu o określonym natężeniu. Najpowszechniejsze są wyłączniki 30 mA, te o wyższym prądzie zadziałania (np. 100 mA) stosowane są jako zabezpieczenia przeciwpożarowe, natomiast wyłącznikami bardziej czułymi, np. 10 mA, warto zabezpieczyć obwody znajdujące się na zewnątrz domu, bo gdy stoimy bezpośrednio na ziemi - skutki porażenia mogą być szczególnie groźne.

Od razu zapytam, kiedy ostatni raz sprawdzał Pan poprawność działania wyłącznika różnicowego w swoim mieszkaniu?

- To trzeba to w ogóle robić? Myślałem, że nic nie muszę sprawdzać.

Przycisk testowy służy do kontroli sprawności wyłącznika różnicowoprądowego. Powinno się go użyć przynajmniej raz w miesiącu
Przycisk testowy służy do kontroli sprawności wyłącznika różnicowoprądowego. Powinno się go użyć przynajmniej raz w miesiącu. (fot. EATON (MOELLER))

- No to postępuje Pan źle, zresztą jak i większość naszych rodaków. Poprawność działania wyłączników różnicowoprądowych trzeba sprawdzać co najmniej raz w miesiącu - po wciśnięciu przycisku testowego, sprawny wyłącznik wyłączy chroniony obwód (obwody).

Wyłączniki różnicowoprądowe psują się rzadko, ale i tak wielokrotnie częściej niż nadmiarowoprądowe. U nas nikt tego nie bada, ale w Niemczech czy Wielkiej Brytanii ocenia się, że niesprawnych jest przynajmniej kilkanaście procent z nich.

Przypomniała mi się taka dość wymowna historia. Wielki propagator wyłączników różnicowoprądowych, wiedeński profesor Biegelmeier, publicznie na konferencjach prasowych wielokrotnie poddawał się dobrowolnie porażeniu prądem z sieci, a bezpieczeństwo zapewniały mu wyłączniki różnicowoprądowe, odcinając zasilanie. Wyłączniki, bo używał 6 sztuk połączonych szeregowo (jeśli nie zadziałałby jeden, to i tak chroniły go pozostałe), a na sali zawsze był jego przyjaciel - lekarz z zestawem do reanimacji. Trudno lepiej zobrazować zasadę ograniczonego zaufania.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje