Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły!

Zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem trzech lat podjazd zupełnie zgasł. Nie mogę wymienić diod LED, bo kupiłem oprawy bez takiej możliwości - mówią Agnieszka i Karol, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2011 r.

Oświetlenie na domu:

  • Oprawy IP 44; 
  • Nad wjazdem do garażu 1 reflektor (z halogenem o mocy 20 W i z czujnikiem zmierzchu), przy wyjściu tarasowym z sypialni 1 reflektor (z halogenem o mocy 5 W i z czujnikiem ruchu). W dachu pergoli 3 taśmy LED. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

  • Oprawy IP 65; 
  • 8 opraw najazdowych z diodami LED (1,5 W). 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Przepalone oprawy najazdowe
Przepalone oprawy najazdowe

Decyzja: Agnieszka - samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Nad wjazdem do garażu jest reflektor z czujką zmierzchu. Oświetla on całą strefę wejściową, dlatego nad drzwiami nie musieliśmy dodawać lampy. Drugi reflektor, z czujką ruchu, założyliśmy nad oknem tarasowym z sypialni. Ma za zadanie oświetlić węższą odnogę tarasu. Lampy działają na oddzielnych obwodach. Już podczas budowy domu przewidzieliśmy, że na głównym tarasie potrzebne będzie światło, wiec elektrycy przygotowali kolejny obwód.

Wezwaliśmy ich ponownie, kiedy w 2013 r. postanowiliśmy wstawić w podjeździe do garażu oprawy najazdowe. Przyjechali tuż przed ułożeniem podbudowy pod kostkę, założyli w garażu oddzielną skrzynkę, poprowadzili obwód, zamontowali na ścianie czujnik zmierzchu. Brukarze wmontowali w nawierzchnię 8 opraw z diodami LED. W kolejnym roku przyszła kolej na oświetlenie na tarasie. Wtedy pod dachem aluminiowej pergoli mąż przytwierdził taśmy LED.

Wszystkie obwody zasilane są napięciem 230 V. Instalację wykonał elektryk, obwody zabezpieczył bezpiecznikami nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym.

Reflektor halogenowy nad garażem
Reflektor halogenowy nad garażem współpracuje z czujnikiem zmierzchu.
Taśmy LED na dachu pergoli
Taśmy LED dają światło delikatne i dekoracyjne.

Oświetlenie podjazdu - rady i przestrogi:

Karol: zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem trzech lat podjazd zupełnie zgasł. Nie mogę wymienić diod LED, bo kupiłem oprawy bez takiej możliwości.

Żeby poniesione koszty nie poszły w błoto - oddzielna skrzynka, kable, oprawy, robocizna kosztowały łącznie 1300 zł - muszę zdemontować zużyte lampy i kupić nowe. Tym razem nie popełnię błędu i wybiorę oprawy z wymienialnymi lampkami. Zawalczę o to oświetlenie, chociaż dawało światło mało intensywne - diody miały po 1,5 W - bo efektownie dekorowało działkę.

Reflektor halogenowy nad garażem nie daje tak przyjemnego wrażenia. Ustawiłem go pod takim kątem, żeby nie raził w oczy ani pieszych ani kierowców. Działa z czujnikiem zmierzchu i teraz jako jedyny oświetla posesję przez całą noc. Ze względu na nawał pracy rzadko siedzimy wieczorami na tarasie, ale jeśli już tam wypoczywamy, chętnie zapalamy taśmy LED, które samodzielnie zainstalowałem w dachu pergoli, w profilach z aluminium. Kupiłem droższe wyroby z dobrymi parametrami.

Do tej pory nie mamy oświetlenia w ogrodzie, choć wyprowadziliśmy kable YKY do lamp-słupków.

Oświetlenie podjazdu - koszty:

  • Instalacja elektryczna 30 zł/punkt; 
  • Oprawy najazdowe z diodami LED 59 zł/szt.; 
  • Reflektor z czujnikiem zmierzchu 200 zł, drugi - z czujnikiem ruchu 60 zł. 
  • Taśmy LED 250 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kozik

19 Lis 2018, 23:26

Zapewnie oprawy LED były zachwalane jako długowieczne >30 tys.h ciągłego świecenia:D Dużo zależy od stabilności napięcia (a właściwie: natężenia) zasilającego same diody i na tym nie ma co oszczędzać - warto upewnić się, że jest warystor i bezpiecznik. Ja miałem serię ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje