Oświetlenie w podsufitce przetrwało już 18 lat!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie w podsufitce przetrwało już 18 lat!

Na ścianach domu i wolno stojącego garażu nie założyliśmy kinkietów, tylko oczka w podbitce. Kupiliśmy oprawy o wysokiej jakości, wykonane z metalu, które przetrwały już 18 lat - mówią Marynia i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2001 r.

Oświetlenie na domu i wolno stojącego garażu:

 • Oprawy stopień ochrony IP 44; w podbitce dachu na obu budynkach - oprawy wpuszczane oczka z energooszczędnymi żarówkami 3-4 W, matowe.
 • Na frontowej ścianie halogen z czujnikiem zmierzchu (w trakcie wymiany).
 • Barwa światła - ciepła biel.
 • Instalacja elektryczna - 5 obwodów zasilanych prądem z sieci 230 V.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy stopień ochrony IP 65.
 • Przy bramie wjazdowej reflektor halogenowy 12 W, z czujnikiem ruchu.
 • Na tarasie lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 4 W.
 • Na rabatach przy podjeździe - na razie lampki solarne.
 • Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody.
Oświetlenie w podbitce
W podbitce domu i garażu zamontowano oczka z żarówkami energooszczędnymi.

Decyzja: Krzysiek - Na ścianach domu i wolno stojącego garażu nie założyliśmy kinkietów, tylko oczka w podbitce. Chodziło głównie o funkcję użytkową, ale przy okazji pojawiła się dekoracyjna. Moc iluminacji regulujemy żarówkami, np. w strefie wejściowej i wjazdowej w garażu wkręciłem silniejsze, niż na tarasach i nad ścieżkami. Kupiliśmy oprawy o wysokiej jakości, wykonane z metalu, które przetrwały już 18 lat.

Lampki włączamy ręcznie, tylko halogen przy bramie i na frontowej ścianie ma czujnik ruchu, albo zmierzchu. Do tej pory nie zamontowaliśmy zaplanowanych lamp słupków przy traktach komunikacyjnych, chociaż w ziemi zakopaliśmy kable na 230 V. Jak dotąd, wbijamy w grunt lampki solarne. Zewnętrzne obiegi elektryczne elektryk wyprowadził podczas budowy drewnianego domu i wolno stojącego garażu. Te w ziemi zakopał na głębokości 0,70 m i przykrył niebieską taśmą ostrzegawczą. Nie uszkodzili ich brukarze, którzy niedawno układali podjazd z kostki betonowej.

Lampki solarne przy podjeździe
Lampki solarne przy podjeździe.
Lampki kule na tarasie
Lampki kule na tarasie.

Oświetlenie na domu i garażu - rady i przestrogi:

 • Marynia: Oczka w podbitce dachu wspaniale się sprawdzają, ponieważ specjalnie wybraliśmy oprawy z obracanym elementem, dzięki któremu możemy precyzyjnie ustawiać kierunek światła. I to jest bardzo dobre! Nad głównym wejściem do domu i drzwiami tarasowymi oprawki zwróciliśmy pionowo w dół, żeby każdy dobrze widział drogę, klamkę, zamki. Światło reszty oczek skierowaliśmy ukośnie na białe ściany. Dzięki temu odbija się od nich i w prosty sposób zwiększa efekt iluminacyjny. Wszędzie przestrzeń wokół domu jest dostatecznie widna, jednocześnie subtelne górne światło nie razi w oczy.

  Oprawy oczek, niestety, zaczęły już rdzewieć i łuszczy się lakier. Zapewne niedługo trzeba je będzie wymienić, ale znowu kupimy te z wyższej półki. Taras oświetliliśmy najbardziej różnorodnie, ponieważ w lecie często na nim przebywamy po zapadnięciu zmroku. Włączamy 7 oczek i 4 małe lampki kule, które własnoręcznie wykonał mąż. Zapalają się jeszcze lampki solarne, wetknięte w doniczki z roślinami. Jest bardzo nastrojowo.

 • Niedawno przepaliła się jedna z żarówek nad tarasem. Wiemy, że wymiana jest kłopotliwa, bo stoi się wysoko na drabinie, trzyma obrotowy element, żarówkę, dlatego kupujemy żarówki markowe. Tylko takie, jak widać na naszym przykładzie, działają co najmniej 18 lat. Lampki solarne przeciwnie, nawet te droższe. U nas niektóre nie dożyły roku. To loteria. Obecnie stosujemy najtańsze z hipermarketu, za 2,50 zł. Większość przetrwała już zimę, deszcze.

Oświetlenie na domu i garażu - koszty:

 • oczka 50 zł/szt.;
 • halogeny z czujnikami zmierzchu i ruchu ok. 100 zł/szt.;
 • lampki solarne 2,5-15 zł każda.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje