Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym kosztowała 40 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym kosztowała 40 000 zł

12 lat temu zleciłem wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej, bo chciałem w sposób automatyczny sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami i kilkoma innymi instalacjami, np. grzewczą i alarmową. Żona długo oswajała się z ceną takiego systemu, a szczególnie osprzętu - mówi Kuba, Czytelnik Budujemy Dom, który osprzęt i oświetlenie dobierał w 2004 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze stali Inox, gniazda EIB, łączniki modułowe z sześcioma albo ośmioma przyciskami, niektóre dodatkowo z termostatami. Czujnik ruchu i zmierzchu sprzężony z oświetleniem schodów na piętro.

 

Oświetlenie: ze stali Inox, żyrandole z żarówkami halogenowymi, kinkiety LED na ścianach, lampa górna z regulowanymi reflektorkami, oprawy ścienne schodowe.

 

Decyzja: 12 lat temu zleciłem wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej, bo chciałem w sposób automatyczny sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami i kilkoma innymi instalacjami, np. grzewczą i alarmową. Żona długo oswajała się z ceną takiego systemu, a szczególnie osprzętu. Nie wierzyła, że jedno "inteligentne" gniazdo – z termostatem, z czterema klawiszami do sterowania oświetleniem i czterema do regulacji rolet – może kosztować 2500 zł.

 

Dopiero kiedy przekonała się w praktyce, że na przykład w salonie w jednym miejscu możliwe jest włączanie wszystkich i konkretnych lamp, ustawianie temperatury w pomieszczeniu oraz operowanie czterema roletami, uznała taki wielofunkcyjny osprzęt za superwygodny i wart swojej ceny. Szybko nauczyła się nim operować.

Nowe żyrandole mają halogenowe żarówki 10 W i 20 W. Reflektorki ścienne nad zdjęciami – diody LED w ciepłym odcieniu światła (4 W).
Nowe żyrandole mają halogenowe żarówki 10 W i 20 W. Reflektorki ścienne nad zdjęciami – diody LED w ciepłym odcieniu światła (4 W).

Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym - rady i przestrogi:

 • Teść jest elektrykiem, więc potrafił położyć rozbudowaną instalację według projektu. Pomagałem mu przy tym, bo inteligentne rozwiązania to mój konik. Zużyliśmy 5 km przewodów. Gniazda i łączniki zasilają przewody sygnałowe o napięciu 12 V. Zamontowaliśmy dwie rozdzielnice i starannie osadziliśmy w ścianach gniazda.

   

  Żeby zaczęły działać, najpierw musiał zaprogramować je specjalista. Do każdego gniazda podpinał komputer, komunikował się z danymi instalacjami i urządzeniami, następnie zadawał scenariusze dotyczące przyszłych przycisków, sterowników i programatorów. Uruchamiając je teraz, przesyłam sygnał do rozdzielnicy, co ma się w danym momencie dziać w budynku. Do takich gniazd mogłem później dobrać z katalogu dowolną ramkę oraz potrzebną w danym miejscu ilość modułów.

   

  Wybrałem osprzęt z dobrego tworzywa, imitującego stal Inox, bo w kuchni mamy sprzęt AGD w tej wersji, a w drzwiach takie klamki i zamki. Stylizację Inox pociągnęliśmy z żoną jeszcze dalej – podczas niedawnego remontu kupiliśmy do strefy dziennej stalowy żyrandol, kinkiety i lampę z halogenami. Wracając do łączników – w firmowym katalogu oferowano osprzęt bezdotykowy, jednak był wtedy megadrogi. Ramki i łączniki udało nam się świetnie dobrać. Łatwo się je zdejmuje do umycia i ponownie mocuje.

   

  Przez 13 lat wykorzystywania tworzywo się nie zniszczyło. Tylko w jednym najczęściej używanym łączniku poluzowały się przyciski, ale przeniosłem go tam, gdzie jest potrzebny rzadziej. Największe zalety takiego osprzętu to wielofunkcyjność, estetyka, oszczędność miejsca. Bez nich na ścianach byłaby cała bateria osprzętu! Przyciski już na samym początku dobrze opisałem. Czytelność funkcji ma duże znaczenie. Zdecydowałem się na pogrupowanie tych przewidzianych do oświetlenia w górnej części modułu, a do rolet w dolnej. Rozmieściłem je w układzie poziomym, pionowy też wchodził w grę. Serwisant, który programował gniazda, doradził wygodny układ – dotykając jednym palcem 2 przyciski, mogę równocześnie zapalić lampy i opuścić rolety.

   

  Osprzęt elektroinstalacyjny w jednej z dwóch rozdzielnic
  Osprzęt elektroinstalacyjny w jednej z dwóch rozdzielnic
 • Świetnie sprawdzają się łączniki z termostatem, bo zastępują osobne regulatory pokojowe. Według zaprogramowanych ustawień, albo na nasze żądanie, termozawory na instalacji c.o. otwierają lub zamykają głowice. Mogę śledzić na wyświetlaczu pracę systemu grzewczego. W określonych miejscach mam łączniki, którymi mogę zamknąć albo otworzyć cały dom, są sprzężone z systemem alarmowym. Inne wyłączają w całym budynku światło, kolejne – opuszczają lub otwierają wszędzie rolety. Tego rodzaju osprzęt daje nieograniczone możliwości, ale nie chciałem z tym przesadzić, żeby domownicy, rodzice i goście nie mieli kłopotu.

   

 • Przy schodach na piętro i w systemie alarmu zamontowałem czujniki ruchu. Ten przy schodach na piętro jest dodatkowo zmierzchowy, bo zależało mi na stałym świetle w nocy. Włożyłem do halogenów na ścianie żarówki o ciepłej barwie i niskim natężeniu światła. Zaspane dzieci lepiej czują się z takim łagodnym światłem, wędrując do łazienki. Oprawki ścienne oraz czujnik też są zasilane przewodami 12 V.
Gniazda EIB
Gniazda EIB musiał zaprogramować specjalista – teraz przesyłają sygnał do rozdzielnicy, co ma się w danym momencie dziać w budynku.

Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym - koszt:

 • instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym w całym budynku 40 000 zł; 
 • robocizna własna.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ramka i modułowy łącznik z termostatem oraz przyciskami do sterowania oświetleniem i roletami zewnętrznymi (wyjęte z gniazda EIB do umycia).

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny